Wakacjezdzieckiem

Górny Śląsk

Atrakcje turystyczne dla dzieci i rodziców na Górnym Śląsku

Kraina znajdująca się na południu Polski potrafi zachwycić nie tylko wspaniałymi widokami, ale też atrakcjami turystycznymi. Choć nie da się ukryć, że wypoczynek na Górnym Śląsku, daje najwięcej możliwości spędzania treściwie czasu na świeżym powietrzu, to jako cel podróży proponuje też warte obejrzenia muzea i zamki. Odwiedzenie zabytków z pewnością będzie równie wartościowe dla dzieci, jak i dla dorosłych. 

Głowa do góry! 

Ruszasz asfaltową drogą, w pobliżu podziwiając skały i małe wodospady. Szlak zamienia się  w kamienistą ścieżkę otoczoną jodłami i świerkami. Wznosisz się miarowo, coraz wyżej w górę, a las staje się nieco rzadszy, odsłaniając urzekającą panoramę Beskidów. Aż wreszcie, po około 3-4 godzinach, stajesz na wierzchołku Baraniej Góry (1220 m n.p.m.). Dla tego widoku warto poświęcić cały dzień i zabrać ze sobą całą rodzinę – nawet jej najmłodszych członków. 

Jednak na tym nie koniec obcowania z przyrodą. W Beskidzie Śląskim, oprócz wysokiego wzniesienia, znajduje się też Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego. Na jego terenie znajdują się też warte odwiedzenia Jaskinia w Trzech Kopcach, Jaskinia Malinowska i Jaskinia Lodowa w Szczyrku. Przy zachowaniu środków ostrożności być może uda się zobaczyć coś więcej niż wystraszonego nietoperza! 

A skoro już mowa o Szczyrku, tam też znajduje się najwyższy szczyt Beskidów Skrzyczne (1257 m n.p.m.). Ośrodek Narciarski w jego pobliżu wyposażony został w nowoczesną kolej linową. Kanapowa kolejka to nie tylko komfortowy transport z dolnej stacji aż na szczyt góry – podczas podróży można podziwiać wspaniałą panoramę Beskidów. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce z pociechą, której do 6 roku życia przysługuje bezpłatne wejście. 

Dłuższa lekcja botaniki 

Nie tylko w Parku Krajobrazowym Beskidu Śląskiego można doświadczyć kontaktu z naturą. Poruszając się na zachód od Szczyrku, w miejscowości Ustroń masz okazję odwiedzić z całą rodziną Leśny Park Niespodzianek. Atrakcją w tym miejscu są nie tylko swobodnie przemieszczające się po obiekcie zwierzęta, jak choćby muflony, daniele czy też żubry, ale też sokolarnia i sowiarnia. Dla najmłodszych jest to też okazja do dodatkowej formy edukacji – jedna ze ścieżek została wyposażona w plansze edukacyjne z zakresu fauny i flory, a na jej końcu znajduje się multimedialne Centrum Przyrodniczo Leśne. 

Jadąc na północ przez Skoczów znajdziemy się w Dream Park Ochaby. Jest to miejsce zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Dom do góry nogami, park linowy i oceanarium prehistoryczne to tylko część proponowanych atrakcji. Przekonaj się o tym z najmłodszymi członkami rodziny!

Jeśli flora jeszcze Ci się nie znudziła, skieruj się w stronę Gliwickiej Palmiarni. Tam, na powierzchni 2000m2 znajduje się 5600 roślin, a także gady, żółwie i egzotyczne ptaki. Całość składa się z pięciu pawilonów podzielonych tematycznie na:

Rośliny użytkowe dla człowieka i jego gospodarki przebywające w klimacie subtropikalnym, 
Rośliny egzotyczne umieszczone w klimacie tropikalnym,
Pawilon historyczny wzbogacony o najstarsze i najokazalsze rośliny, np. feniksy kanaryjskie liczące sobie 120 lat, 
Sukulenty żyjące w klimacie o niskiej wilgotności powietrza,
Akwarystykę przedstawiającą cztery środowiska słodkowodne – Amazonię, Tanganikę, rzeki polskie i rzeki południowo-wschodniej Azji. 

Będąc w Gliwicach, aż żal byłoby nie sprawdzić, jak wygląda Kolejkowo. Największa makieta kolejowa w Polsce z pewnością stanowi główną atrakcję dla dzieci na Górnym Śląsku. Miniaturowy świat pozwoli wcielić się najmłodszym w członka Kolejkowej społeczności – pozna on życie na wsi, wyruszy na akcję ratunkową lub podda się górskiej przygodzie. 

Udana podróż? Zahacz o Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu. Atrakcje turystyczne na Górnym Śląsku wcale się nie kończą – MOB warto odwiedzić zwłaszcza w okresie kwitnienia wiśni i jabłoni – wtedy flora wygląda najefektowniej. Na jego terenie znajduje się też palmiarnia, kaktusiarnia i ścieżka edukacyjna złożona z ponad 60 tablic informacyjno-edukacyjnych. 

Lista światowego dziedzictwa UNESCO – co warto zobaczyć w Tarnowskich Górach

Będąc na Śląsku, nie sposób ominąć Tarnowskie Góry i nie chodzi jedynie o względy logistyczne. Nie lada gratką będzie zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra – jest to atrakcja dla dzieci, ale też dla dorosłych. Zwiedzanie rozpoczyna wizyta w Muzeum Górnictwa – tam można zgłębić nieco swoją wiedzę o całym miejscu i kruszcach. Prawdziwym punktem kulminacyjnym wycieczki jest jednak podziemna trasa turystyczna wzbogacona o efekty dźwiękowe imitujące pracę gwarków, jadących wózków, itp. Podziemia w 2017 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co sprawia, że są jeszcze chętniej odwiedzane przez turystów.

Sztolnia Czarnego Pstrąga to zdecydowanie atrakcja, której nie warto sobie odpuszczać. Turyści odwiedzający to miejsce mają okazję przepłynąć się podziemnymi łodziami po XIX-wiecznej Sztolni Głębokiej Fryderyk – cały przejazd to około 600 metrów, co czyni ją najdłuższą tego typu atrakcją na terenie kraju. Przewodnik sprawnie przeprawia odwiedzających, jednocześnie opowiadając o tarnogórskich podziemiach, maszynach parowych i czarnych pstrągach. 

Przez całą podróż towarzyszyć Ci będzie pewna aura tajemniczości – w sam raz, by wyciszyć się po dniu pełnym aktywności. Na terenie Tarnowskich Gór znajdują się bowiem takie atrakcje, jak największa sieć parków trampolinowych w Polsce – JumpWorld oraz Park Wodny proponujący nie tylko multum atrakcji dla dzieci, ale też jacuzzi i solankę dla dorosłych. 

W pobliżu Tarnowskich Gór znajduje się też Sala Zabaw Alele oraz Park Przygód i Atrakcji. Sala Zabaw to 2 piętra zabawy – rozmieszczone w przestrzeni 800 m2 baseny z piłeczkami, zjeżdżalnie, labirynty i inne atrakcje czekają na najmłodszych. Dla nieco starszych dzieci polecany jest zwłaszcza Park Linowy i Parkowy Zwierzyniec. Na terenie Parku działa też restauracja – podczas gdy dzieci będą zajęte zabawą, dorośli mogą przez chwilę odetchnąć i wypić kawę. 

Chorzów – co robić w mieście? 

Atrakcje dla dzieci na Górnym Śląsku to nie tylko kopalnie i parki rozrywki. Na terenie tej krainy mnóstwo jest atrakcji przyrodniczych, również w większych aglomeracjach. Dobrze obrazuje to kompleks Parku Śląskiego. W skład jednego z największych parków miejskich w Europie wchodzi nie tylko najstarsze w Polsce Planetarium, ale też Śląski Ogród Zoologiczny. Dzieci, oprócz ogromnej liczby zwierząt, znajdą tam też ogródek mini-zoo i Kotlinę Dinozaurów. 

Na terenie Parku Śląskiego znajduje się też Górnośląski Park Etnograficzny – odwiedź go z całą rodziną i poczujcie się jak za staropolskich czasów. W skansenie masz szansę zobaczyć nie tylko spichlerze, szopy dla zwierząt rolnych i szałasy, ale też obiekty typu garbarnia lub szkoła i chłopskie chaty. Warto też zahaczyć o Legendię – Śląskie Wesołe Miasteczko. Wizyta w tym miejscu jest gwarancja dobrej zabawy! Ten największy tematyczny park rozrywki w Polsce zapewnia nieprzejednane atrakcje dla dzieci na Śląsku. Razem z pociechą skorzystaj z ponad 40 zabaw – czeka na was diabelski młyn, Bazyliszek i Leach Coaster.

Obiekty przyjazne dzieciom w regionie
Lubliniecka 9 , 42-713 Kochcice
Liczba miejsc: 80
Udogodnienia dla dzieci:
  • Pokój zabaw
  • Plac zabaw
  • Krzesełko do karmienia
  • Zniżki dla dzieci
  • Łóżeczko
  • Opieka nad dzieckiem
  • Zabawki książki
  • DVD
  • Teren ogrodzony
  • Animacje
Leśniczówka 23 , 42-690 Nowa Wieś Tworoska
Liczba miejsc: 25
Udogodnienia dla dzieci:
  • Plac zabaw
  • Wanienka
  • Krzesełko do karmienia
  • Łóżeczko
  • Teren ogrodzony
  • Boisko
Wojska Polskiego 79 , 42-360 Jastrząb
Liczba miejsc: 130
Udogodnienia dla dzieci:
  • Pokój zabaw
  • Plac zabaw
  • Krzesełko do karmienia
  • Zniżki dla dzieci
  • Teren ogrodzony
  • Boisko

Dodaj swój obiekt do portalu ZA DARMO

Dodaj obiekt Logowanie
wakacjezdzieckiem.pl. All rights reserved
Wykonanie: Paweł Kazimirowicz użyteczne strony www