Mierzeja Wiślana to ogromna piaszczysta wydma, ciągnąca się od Gdańska do Bałtijska w Rosji. Zaciekawić może fakt, że jeszcze kilkaset lat temu znajdowały się tu liczne wysepki, które z czasem połączyły się i stworzyły półwysep.

Dzisiaj piękne, piaszczyste plaże oraz bujna przyroda przyciągają na Mierzeję wile rodzin na wakacje z dzieckiem. Największą i najbardziej znaną miejscowością na wakacje nad morzem jest Krynica Morska. To tu na nasze pociechy czyha wiele pokus  –  największy na Mierzei plac zabaw „Bajkolandia”, Lunapark Krynica czy tez park linowy. Dzieciom spodoba się na pewno zwiedzanie latarni morskiej. Pierwotna latarnia, której budowę rozpoczęto pod koniec XIX wieku,  została zburzona w 1945 roku przez wycofujących się Niemców. Obecna  działa od 1951 roku.

Zapewne sporą atrakcją dla dużych i małych będzie przejazd żuławską kolejką, łączącą Mikoszewo, Jantar, Stegnę, Sztutowo oraz Nowy Dwór Gdański. Wyprawa zabytkowymi wagonami stwarza idealną okazję do fotografowania przyrody oraz podziwiania krajobrazu Żuław.

Dla dzieci nie lada atrakcją może być zbieranie bursztynu. Wyrzucany jest on na brzeg przez morskie fale. Szczególnie dużo można go znaleźć po sztormie. Czasami są to mikroskopijne kamyczki, ale zdarza się, że możemy trafić na większe okazy. Własnoręcznie zebrane  bursztyny to chyba najlepsza pamiątka z wakacji.  O historii bursztynu, z którego słynie właśnie Mierzeja Wiślana, możemy dowiedzieć się, odwiedzając Muzeum Bursztynu w Stegnie – prywatny zbiór bursztynów Wojciecha Głodzika. Na miejscu można również poznać historię zaginionej Bursztynowej Komnaty, nauczyć się rozróżniania prawdziwych okazów od falsyfikatów oraz zobaczyć drzewo ociekające bursztynem.

Mierzeja Wiślana to także atrakcje przyrodnicze. Znajdują się tu 3 rezerwaty przyrody, m.in. rezerwat ornitologiczny „Kąty Rybackie”, który chroni największą w Polsce i jedną z największych w Europie kolonię lęgową kormorana czarnego.

Miejscem, które na pewno trzeba na Mierzei odwiedzić, jest ujście Wisły do morza. Tak, to właśnie między Świbnem a Mikoszewem – królowa polskich rzek kończy swój bieg.  A stało się tak dzięki przekopowi, którym w 1895 skierowano rzekę na północ. Wcześniej Wisła uchodziła do Bałtyku w Gdańsku (obecne ujście Martwej Wisły). W 1840 r. podczas zimowej powodzi powstało nowe ujście w Górkach Wschodnich.  Odcinek rzeki od Górek do ujścia otrzymał nazwę Wisły Śmiałej. Ponieważ powstałe koryto  nie było  w stanie przyjąć ogromnej masy wód, w 1888 roku zdecydowano o budowie Przekopu Wisły. Po jego wykonaniu zaistniała potrzeba komunikacji wodnej miedzy Mikoszewem a Świbnem. Uruchomiono więc przeprawę promową, która działa od maja do września. Obecnie pływa tu nowoczesny  prom który zabiera na pokład 21 aut i 100 pasażerów. Jest to prom linowy, prowadzony przez linę zamocowaną z obu stron rzeki. Jego napęd stanowi statek-holownik, który płynie obok. Przeprawa na drugą stronę zajmuje mniej niż 5 minut.

Na Mierzei Wiślanej jest wiele ośrodków przyjaznych rodzinom z dziećmi. Mini ZOO, basen, jazda konna, boiska, plac zabaw to atrakcje, które czekają na osoby odpoczywające w FARMIE JANTAR w Jantarze. Wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych proponuje także ośrodek BAŁTYK w Stegnie, m.in. animacje, ogniska, odkryty basen. Osobom, które wolą spędzać urlop w kameralnych warunkach polecam Apartamenty Marta – położone w pięknym lesie, niespełna 200 m od morza.