Wakacje nad morzem, mogą nam upływać pod znakiem wspólnych zabaw, długich spacerów, przystanków w kawiarenkach na pysznych lodach oraz świeżej, morskiej rybce. Znaczną część czasu poświęcimy również na opalanie, kąpiele wodne oraz budowanie przepięknych budowli z piasku. Część wakacyjnej przygody zarezerwujemy zapewne i na zwiedzanie, w tym przede wszystkim latarni morskich. A czy wiesz, że jest kilka miejsc nad naszym pięknym Bałtykiem, gdzie w 45 minut zobaczysz wszystkie latarnie na wybrzeżu?
Latarnie morskie to znak rozpoznawczy terenów morskich. Dawniej obsługiwali je latarnicy, dziś w większości są już automatyczne, będąc w pełni zmechanizowane. Ich ciekawa historia oraz fascynująca konstrukcja rodzi jednak szerokie zainteresowanie wśród turystów. Zwłaszcza tych, którzy przybywają nad morze z Polski środkowej lub południowej.

Aby ułatwić turystom podróżowanie szlakiem latarni morskich oraz przedstawić ich historię w pigułce, w wielu ośrodkach powstają specjalne Parki Miniatur. Dzięki makietom, zebranym na terenie tych ośrodków, możemy z bliska przyjrzeć się poszczególnym konstrukcjom, w dużym pomniejszeniu. Nie zmienia to jednak faktu, że w ten sposób przechadzamy się pomiędzy ciekawymi atrakcjami, poszerzając swoją wiedzę na ich temat.

Oto naszym zdaniem najciekawsze Parki Miniatur:
1. Park Miniatur i Kolejek w Dziwnowie
Ciekawe miejsce i w dodatku położone pośród bardzo malowniczego krajobrazu, pełnego zieleni i kolorowych kwiatów. Na odwiedzających czekają modele latarni morskich w pomniejszeniu 1:10, ale nie tylko. Oprócz głównego zbioru o tematyce morskiej, zebrano tu również wspaniałe makiety kolejek, z parowozami, lokomotywą oraz wagonami. W czasie pokazu, lokomotywy mkną po szynach a także wydają dźwięki. Dla dzieci to ogromna frajda.
Podczas wykonywania jazdy po torach pociąg przejeżdża przez most, dworce kolejowe oraz tunele. Makieta daje obraz bardzo rzeczywisty, który ukazuje realną drogą, jaką przebywa kolejka.
Przechadzka po Parku Miniatur może się odbyć wraz z przewodnikiem, który przy okazji wspólnie spędzonego czasu, przybliża nam historię latarni morskich. Opowiada także ciekawostki o zawodzie latarnika oraz legendy o tych niezwykłych konstrukcjach.
Po aktywnie spędzonym czasie warto udać się na chwilę przerwy do zacisznej kawiarni. Gdzie całą rodziną można posmakować pysznych deserów lodowych.

2. Bałtycki Park Miniatur Międzyzdroje
Tym razem przenosimy się do Międzyzdrojów, gdzie będziemy mieli okazję pospacerować wzdłuż miniaturowego wybrzeża Bałtyku. Uwaga, spacer potrwa raptem 45 minut, a my przemierzymy granice wszystkich państw leżących nad tym pięknym morzem. Zobaczymy tu m.in. latarnie morskie w skali 1:25, nie tylko polskie, ale również niemieckie, duńskie, rosyjskie, łotewskie czy litewskie. Najpierw się im przyjrzymy, a później posłuchamy o nich opowieści, przytaczanych przez przewodnika.
Modele są niezwykle realistyczne. Ich odwzorowanie jest szczególnie dokładne, tak by móc jak najlepiej przekazać ich konstrukcję oraz lokalizację.
W tym miejscu z pewnością poszerzymy swoją wiedzę historyczno-geograficzną.

3. Park Miniatur Latarni Morskich w Niechorzu
Park Miniatur w Niechorzu to kolejna interesująca atrakcja dla osób, które podczas wypoczynku lubią poszerzać swoją wiedzę o zabytkach. Teren parku leży w przepięknej okolicy, u podnóża oryginalnej latarni morskiej tuż przy plaży. Zobaczymy tutaj modele w skali 1:10, które przedstawiają wszystkie latarnie morskie wybrzeża. Ciekawostki o poszczególnych latarniach są umieszczone na tablicach informacyjnych, ale dużo interesującej wiedzy przekażą nam także osoby oprowadzające. Podobnie jak w Międzyzdrojach, cały Park zwiedzimy w 45 minut, by na koniec udać się do sklepiku z pamiątkami. Możemy tutaj nabyć przygotowane miniatury i zabrać je ze sobą do domu. Tym samym sprawimy sobie pamiątkę z tegorocznej podróży.
Park współpracuje także z czeską fabryką zabawek drewnianych dzięki czemu można nabyć tu unikatowe w Polsce zabawki ze sławnym czeskim „Krecikiem”.
Podczas tak przyjemnego spaceru możemy wreszcie pooddychać świeżym powietrzem i poprzyglądać się pięknej naturze.

4. Park Miniatur Latarni Morskich w Sarbsku
Wreszcie 4 Park, który zlokalizowany jest w Sarbsku. Można tutaj podobnie jak w poprzednich miejscach, również podpatrzeć jak wyglądają małe rekonstrukcje latarni morskich. Modele przygotowano z największą dbałością, tak, aby zwiedzający mogli niemal na własne oczy ujrzeć wszystkie budowle.
W czasie spaceru również przejdziemy polskie wybrzeże i zobaczymy z bliska latarnie morskie od najwyższej w Świnoujściu (64,8 m), poprzez piękne zabytkowe w Kołobrzegu czy Darłowie. Miejsce warto odwiedzać całymi rodzinami, bowiem ciekawych atrakcji nie zabraknie dla nikogo.
Warto pamiętać, że dzieci lepiej zapamiętują szczegóły zabytków, gdy widzą je na własne oczy. Park umożliwia im znaczne poszerzenie wiedzy o morskich konstrukcjach.

Dlaczego warto odwiedzać te miejsca? Bo najmocniej kojarzą się z Morzem Bałtyckim. Czy ktokolwiek z nas wyobraża sobie bowiem morze bez latarni? No właśnie!

Jeśli szukasz noclegu nad morzem, zajrzyj także tu.

_2_1395363165