Kotlina Kłodzka

Jaskinia Niedźwiedzia

W Masywie Śnieżnika Kłodzkiego, na prawym zboczu doliny Kleśnicy, znajduje się Jaskinia Niedźwiedzia. Łączna długość jej korytarzy przekracza 2,5km. Środkowy korytarz został przystosowany dla zwiedzających – w pełni oświetlony, wyposażony w wygodny chodnik. Jedynym utrudnieniem jakie napotkacie podczas zwiedzania jaskini, to niska temperatura powietrza – ok. 6C – oraz wysoka wilgotność w granicach 100%. Spragnieni wrażeń grotołazi będą mieli świetną okazję, aby podziwiać piękne stalagmity, stalaktyty, makarony (formy podobne do sopli zwisających ze stropu), draperie i zasłony, żebra, naciekowe kaskady, pola ryżowe czy krystaliczne skupienia kalcytu. Zaspokojeni będą również pasjonaci fauny. W jaskini można bowiem natknąć się na liczne gatunki nietoperzy – nocka dużego i rudego, mopka oraz gacka wielkoucha. Podziemna grota bywa również domem dla kuny, ryjówki górskiej muchówki, motyli, pająków, oraz licznych bezkręgowców. Warto odwiedzić tę największa jaskinię Sudetów, zaliczaną do najpiękniejszych ze względu na bogactwo form kresowych.

Adres
Kletno 18,
57-550 Stronie Śląskie
Tel. 0 74 8141250
http://www.jaskinia.pl


Muzeum Papiernictwa w Dusznikach

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć na temat papiernictwa oraz drukarstwa dowiecie się w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju – jedynym ośrodku w Polsce, kompleksowo zajmującym się tą tematyką. Na miejscu można zobaczyć bogate zbiory opowiadające historię papieru oraz techniki i technologii papierniczej, a w przyziemiu odwiedzić pokazową rękodzielniczą produkcję. Muzeum oferuje ciekawe projekty edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz prowadzi działalność naukowo-badawczą, współpracując też z artystami tworzącymi sztukę papieru. Tematyka warsztatowych spotkań obejmuje rękodzieło papiernicze, papierowe fantazje, grafikę czy witraże. Wszystkie zajęcia mają na celu przybliżenie idei działania muzeum, zainteresowanie tematyką miejsca, a może nawet przyczynią się do rozbudzenia w Was nowej pasji.

Adres
ul. Kłodzka 42,
57-340 Duszniki Zdrój
Tel: 074 86 69 248
Fax: 074 86 69 020
E-mail: biuro@muzpap.pl
http://www.muzpap.pl

 

P1010006rsz.JPG

 

Błędne Skały

Tylko 35 minut zajmie Wam przejście skalnego labiryntu, ale bądźcie pewni, że wrażenia zostaną w pamięci na dłużej! Niepowtarzalny klimat wąskich szczelin oraz korytarzy znajdziecie w Błędnych Skałach – rezerwacie przyrody utworzonym w 1957r. w Parku Narodowym Gór Stołowych. Kilkusetmetrową trasę turystyczną – przebiegająca pomiędzy różnorodnymi formami skalnymi takimi jak skalne maczugi, grzyby, słupy – tworzą bloki skalne wyrzeźbione w piaskowcach wypłukiwanych przez wodę oraz doświadczanych przez wiatry. Szerokość górskich przejść jest bardzo różna, czasami wynosi zaledwie kilkadziesiąt centymetrów, a wysokość skalnych ścian sięga ok. 6-8m. Ciekawostką jest, że niektóre ze skał posiadają własne nazwy takie jak „Stołowy Głaz”, „Tunel”, „Kuchnia” czy „Kurza Stopka”, a na terenie parku kręcono sceny do filmu "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian".
 


Ogród Bajek w Międzygórzu

W malowniczej okolicy masywu Śnieżnika w Sudetach, w miejscowości Międzygórze wiele bajkowych postaci znalazło swój baśniowy dom. W Ogrodzie Bajek ukryły się wyrzeźbione w drewnie figurki: Pinokio, Jaś i Małgosia, Baba Jaga, Gargamel i Klakier, Koziołek Matołek, Koszałek Opałek oraz Kot w Butach. Tutaj do swojego przytulnego domku zaprosi dzieci Królewna Śnieżka, a zaczarowane źródełka Rozkoszy i Szczęścia napoją Was magiczną wodą. Na tabliczkach umieszczonych w ogrodzie przeczytacie informacje o historii parku, a na koniec przy wyjściu pożegna Was Smok Wawelski wyrzeźbiony z korzeni drzew. Warta odwiedzenie jest również okolica ogrodu, położonego na wysokości 780 m n.p.m. Pobliskie szlaki górskie są idealnym miejscem na długi spacer, który doprowadzi Was do Wodospadu Wilczki, urokliwego kościółka lub w dół do centrum Międzygórza – miasteczka o charakterystycznej zabudowie w stylu alpejskim.

Adres
Oddział PTTK
im dr. M. Orłowicza
ul. Wojska Polskiego 2
Międzygórze 57-522 Domaszków
Tel./fax + 48 74 813 51 95
E-mail : pttkbiuro@ta.pl
http://www.pttkmiedzygorze.ta.pl

ogrod_bajek1.JPG ogrod_bajek2.JPG

ogrod_bajek3.JPG ogrod_bajek4.JPG

 

 


Muzeum Zabawek w Kudowie

Każdy z nas wie, jak ważną częścią dzieciństwa są zabawki. Tworząc magiczny świat tajemniczości i radości, pozwalają dzieciom przenieść się na inny poziom doświadczenia – do krainy szczęścia, spokoju i zrozumienia. Zabawki często pełnią funkcję najbliższych przyjaciół oraz najlepszych słuchaczy. Bez wątpienia są niezastąpione w codziennym dorastaniu oraz uczeniu się. Kudowa zaprasza do Muzeum Zabawek, które prezentuje kolekcję lalek, samochody, misie, kolejki, wózki i klocki. Dopełnieniem wystawy zabawek są obrazy opowiadające baśniowe sceny. Wszystkie bajki zamknięte są w szklanych gablotach, a figurki wykonane z przeróżnych materiałów - drewna, papieru, gumy, tkaniny, kamienia, blachy, porcelany, mydła, skóry, gliny, plastiku, celuloidu, ołowiu, cyny, żeliwa, modeliny, liści i piór. Wszystkie maluchy byłby pewnie bardziej zainteresowane bawieniem się zabawkami, niż ich oglądaniem. Może więc wystawa jest bardziej skierowana dla starszej publiczności, która chętnie powróci do magii dziecięcych dni.  

Adres
Muzeum Zabawek "Bajka"
ul. Zdrojowa 46b
57-350 Kudowa Zdrój
Tel. 0 601 77 33 62
Fax 074/ 867 08 05
E-mail: bajka@poczta.e.pl
http://www.kudowa.zdroj.pl/bajka

 

muz.zab._.JPG  muz.zab2.JPG

 

ZOBACZ NOCLEGI W REGIONIE SUDETY