Gorce to pasmo górskie leżące w Beskidach Zachodnich pomiędzy Beskidem Sądeckim, a rzeką Rabą. Mierząc ich długość w linii prostej otrzymamy trasę o długości niemalże 33 km. Najwyższym szczytem jest Turbacz, na na który warto wejść. Prowadzi na niego kilka szlaków o różnej długości, dlatego możesz wybrać odpowiedni dla Waszej rodziny. Na szczycie znajdziesz schronisko PTTK, w którym zjecie coś pysznego i odpoczniecie. Od południa Gorce graniczą z Pieninami, dlatego często podczas wycieczek łączy się te dwa pasma ze sobą. Należące do Karpat pasmo górskie jest niezwykle malowniczym miejscem. Na miejscu czeka wiele szlaków i pięknych widoków.
Wiele osób twierdzi, że wyjeżdżając z dziećmi w góry nie ma możliwości spacerowania z pociechami i zdobywania szczytów. Zarówno Pieniny jak i Gorce dają możliwość wybrania się na pieszą wycieczkę bez obaw o to, że dziecko nie da sobie rady. W samych Gorcach znajdziesz aż 9 szlaków spacerowych i 8 ścieżek edukacyjnych. Te ostatnie, poza doznaniami wizualnymi zapewniają także sporą dawkę wiedzy. Dla fanów rowerów czeka ponad 55 kilometrów tras do tego przeznaczonych.
Jeżeli planujecie wyjazd w Gorce zimą to idealnym rozwiązaniem będzie start na Stacji Narciarskiej Koniki. Specjalnie dla dzieci powstał wyciąg talerzykowy „Hutek” o długości 50 metrów. Idealny dla najmłodszych amatorów zimowego szaleństwa, bo różnica wysokości między początkiem a końcem jest niezauważalna. Na miejscu jest także szkoła narciarska i trasy przygotowane do narciarstwa biegowego. Jest to więc zarówno atrakcja dla dzieci, jak i rodziców.
Pieniny z kolei to chyba, zaraz po Tatrach ulubione miejsce do odwiedzin turystów. Niezwykłą atrakcją, która z pewnością zachwyci dzieci jest spływ Dunajcem. Na wielkich tratwach Flisacy przewożą turystów do Szczawnicy lub Krościenka. Z atrakcji można korzystać od kwietnia do końca października. Na życzenie klientów są udostępniane kapoki więc nie musisz martwić się o Wasze bezpieczeństwo.
Kolejnym niezwykle malowniczym miejscem jest Wąwóz Homole. Ściany wąwozu w niektórych miejscach mają 120 metrów wysokości. Powstały z białego i czerwonego wapienia. W dolinie płynie potok. Na drodze można spotkać schody, kładki i mostki, co małym turystom sprawia wiele radości. Jeżeli planujesz zabrać dziecko w chuście czy nosidle to również dasz radę przespacerować się Wąwozem. Trasa ma długość 800 metrów więc możesz ją zakończyć lub udać się dalej w kierunku Wysokiej. Tam na Dubantowskiej Polanie znajdują się Kamienne Księgi, w których według Legendy są zapisane losy ludzi.
Zimą warto skorzystać z usług Areny Narciarskiej Jaworki - Homole. Latem jest tam plac zabaw dla dzieci, a kiedy spadnie śnieg swoje życie rozpoczyna szkoła narciarska i zaczyna się białe szaleństwo. Do dyspozycji są liczne trasy zjazdowe, wyciągi, kolej linowa, a także wypożyczalnia sprzętu i gastronomia.
Będąc w Pieninach warto wejść na Trzy Korony. Wejście jest stosunkowo proste. Po drodze znajduje się wiele ławeczek, na których możecie odpocząć i coś przekąsić. Na szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego możemy podziwiać krajobraz. W Szczawnicy z kolei warto rozważyć wejście na Palenicę. Jeżeli nie czujecie się na siłach możecie także skorzystać z kolei krzesełkowej, dzięki której pokonamy 780 metrowy odcinek w kilka minut.
Rabka Zdrój – uzdrowiskowa miejscowość położona niedaleko Gorczańskiego Parku Narodowego. Tutaj znajdziesz Rodzinny Park Rozrywki Rabkoland. Znajdziesz tam Machinarium, w którym wspólnie z dzieckiem pojeździcie na magicznych karuzelach. W Dolinie Trzmiela Twoje dziecko może skorzystać z wodnych atrakcji. Pontony, mini spływy, Kwiatowe Safarii czy piaskownice i huśtawki skutecznie przyciągają najmłodszych klientów. Warto zajrzeć także do wielkiego cyrkowego namiotu i wstąpić do Wioski Wikingów. Będąc w Rabce warto zajrzeć do Parku Zdrojowego. Liczne ścieżki sprzyjają spacerom z wózkiem i jeździe na rowerze. Na najmłodszych czekają huśtawki, zjeżdżalnie i wielki plac zabaw. Latem można skorzystać z przejazdu dorożką a zimą saniami.
Chabówka – miejscowość oddalona o rzut beretem od Rabki Zdroju. Znajduje się tam Skansen Taboru Kolejowego. Prawdziwy raj dla młodych fascynatów lokomotyw, parowozów, wagonów, żurawi i pługów. Na miejscu można skorzystać z usług przewodnika. Prawdziwym hitem jest przejażdżka pociągiem retro. Podziwiaj piękne krajobrazy z okien 80-letnich wagonów.
Czorsztyn i Niedzica - Zamek Czorsztyn powstał w XIII wieku, w celu ochrony szlaku handlowego prowadzącego na Węgry. To właśnie w nim, mieszkał Zawisza Czarny, rycerz, będący dla wielu wzorem do naśladowania. Dzisiaj zostały z niego ruiny, które możemy zwiedzać wraz z przewodnikiem przez cały rok. Zamek położony w sercu Pienin, nad Jeziorem Czorsztyńskim to duża dawka historii i przede wszystkim piękny krajobraz okolicy, który rozpościera się z górnych części budowli. Tuż obok znajduje się mała przystań, z której przez jezioro można popłynąć do Nidzicy. Taka atrakcja z pewnością spodoba się dzieciom. Po drugiej stronie znajdziemy zamek, w którym znajduje się Muzeum Ziemi Nidzickiej, Ośrodek Kultury, a także biblioteka.
Krościenko nad Dunajcem – chociaż nie ma praw miejskich to jest wyjątkowo urokliwą miejscowością. Tutaj swoje miejsce ma ABlandia – park linowy. Jest to atrakcja zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Do Twojej dyspozycji jest całoroczny Ninja Park z wydzielonymi strefami dla grup wiekowych. Oprócz tego mamy bezpieczny plac zabaw, strefę gastronomiczną i kręgielnię. Część atrakcji jest dostępna tylko w okresie letnim ze względu na to, że znajduje się na powietrzu.
Pieniny i Gorce to wyjątkowe miejsca na mapie Polski. Razem z rodziną odpoczniecie od zgiełku miasta. Powdychacie czyste powietrze, pospacerujecie i nabierzecie energii do dalszego działania. Piękne widoki, liczne atrakcje dla dzieci i pyszne jedzenie skutecznie przyciągają turystów. Wybierz się na rodzinną wycieczkę i zakochaj się w tym regionie.