Kaszuby słyną z pysznego jedzenia, specyficznego języka, pięknych zabytków i… niezwykłych miejsc przeznaczonych do rozkoszowania się wakacyjną rozrywką. Warto tam pojechać chociażby dla zobaczenia kilku miast, w tym Helu, Jastarni, Władysławowa czy Kartuz. Miejsc niezwykle barwnych i urokliwych. Chciałoby się rzec, ahoj przygodo.
Dla jasności. Kaszuby to region kulturowy, położony w północnej Polsce, do którego należy zaliczyć część Pomorza. Miejsce to zamieszkują Kaszubi, którzy w dużej części posługują się językiem regionalnym, określanym jako kaszubski.
Kaszuby to wzgórza, rzeki, jeziora, wydmy, klify, zabytki, restauracje – miejsca zarówno dla turystów z dziećmi, jak i poszukiwaczy historii. Tutaj po prostu warto przyjechać.

Kaszuby, ach te Kaszuby

Można na ich temat mówić wiele. Można rozpowiadać o pięknych krajobrazach, ale jeszcze lepiej wspomnieć o miejscach, w których całą rodziną spędzimy niezapomniane chwile.
Zacznijmy od tradycyjnych miejsc, o których zapomnieć nie wypada: Latarnia Morska na Helu, Kaszubski Park Etnograficzny, Wieża Domu Rybaka we Władysławowie, Groty Mechowskie.
Wystarczy, że przekroczymy granicę Trójmiasta i przeniesiemy się na trasę w kierunku Półwyspu Helskiego. Nasze interesujące miejsca znajdziemy pomiędzy Wejherowem, a innymi nadmorskimi miejscowościami, położonymi nad Bałtykiem.
Udajemy się do Mechowa. Tam szybko zauważymy tabliczkę z oznakowaniem Grot Mechowskich, czyli najmniejszej i jednocześnie najkrótszej trasy turystycznej w Polsce. Dzieci będą mogły przespacerować przez nieduże jaskinie, zaglądając do obecnych tam zakamarków i posłuchają ciekawej legendy, od której włosy staną im dęba.

Aby nie tracić zbyt wiele czasu, jedziemy dalej. Tym razem podążamy za strusiami do Kniewa. Nie ma możliwości, żeby nie zauważyć dużych szyldów z oznaczeniem tego ciekawego ptactwa. Co więcej, zwiedzanie i przyglądanie się strusiom możemy przeprowadzić praktycznie do zmroku, bez koniecznego pośpiechu.

Następnego dnia, kierujemy się do Gniewinia. To tutaj w sąsiedztwie piaszczystej plaży oraz niedaleko Wejherowa możemy wejść na wieże Widokową Kaszubskie Oko. Wysoka wieża dosięga wysokości 44m, a z niej możemy zobaczyć przepiękny widok na jezioro Żarnowieckie oraz Wysoczyznę Żarnowiecką i wreszcie, także wybrzeża Bałtyku.

Sama wieża to nie jedyne atrakcje tego miejsca. Obok niej, rozlokowany został ogród botaniczny, który ułożony jest na kształt francuskiego, a także boisko dla fanów minigolfa, piracki statek i dinozaury, oczywiście ich podobizny, a nie żywe stworzenia.

Od niedawna na miłośników egzotycznych zwierzaków czeka także Park Edukacyjny Zoo-Egzotyczne Kaszuby w Tuchlinie. Z papugą możemy tutaj stanąć dosłownie oko w oko, a wielkie gady podglądać podczas ich naturalnych, codziennych rytuałów. A może jakiemuś rozbawionemu turyście uda się nauczyć papugę kilku ciekawych zwrotów?

W kolejnym dniu zajrzyjmy do Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich. Park, w formie skansenu zawiera liczne rekonstrukcje chat kaszubskich, zabudowań dworskich, wiatraków, kościołów i budynków lokalnych rzemieślników. Prawdopodobnie tylko tutaj spotkamy się z żywą historią, prawdziwie kaszubską architekturą.

To tutaj powstawały też charakterystyczne hafty kaszubskie, wyroby plecionkarskie z korzenia sosny oraz liczne publikacje związane z etnografią Kaszub. Aby zajrzeć do wszystkich zakamarków skansenu potrzebujemy nieco więcej czasu. Najlepiej byłoby zaplanować tutaj wycieczkę na cały dzień.

Jeśli chcemy podarować naszemu dziecku odrobinę rycerskiej mocy i wcielić w nie ducha walki koniecznie zabierzmy je do gotyckiego zamku krzyżackiego usytuowanego w Bytowie. W jego licznych salach zlokalizowano ekspozycje Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego, w których zapoznamy się między innymi z życiem codziennym na kaszubskiej wsi, z typowymi rękodziełami kaszubskimi oraz ze znaleziskami archeologicznymi i historią zamku.

Wreszcie, miejsce, które warto zobaczyć przynajmniej raz w życiu – Chmielno. To tutaj zlokalizowano Zakład Ceramiki Neclów, gdzie możemy podziwiać charakterystyczne dla tego miejsca wyroby ceramiczne. Ceramika z zakładu Neclów jest znana w Polsce i na świecie, a unikatowe wzory przekazywane są z ojca na syna od kilku pokoleń. W Muzeum znajduje się także żywa część, gdzie możemy podpatrzeć w jaki sposób takie cudeńka powstają.

Kolejne miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić, to Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Dla dzieci największą atrakcję będzie zapewne dom góry nogami, a gdy znudzi się zwiedzanie czekają na nie inne atrakcje – plac zabaw, park linowy czy tez przejażdżki na koniu. W skansenie zobaczyć również można najdłuższą deskę świata, Dom Sybiraka, Dwór Salino oraz pomnik i bunkier Gryfa Pomorskiego.

Na koniec zostawmy sobie wreszcie Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, gdzie zapoznamy się z historią, rękodziełem oraz życiem rodzinnym w regionie. Po zwiedzeniu kartuskiego rynku proponujemy także zajść do upiornej kartuskiej kolegiaty – unikatowego kościoła z dachem w kształcie trumny i z przepięknym wnętrzem.