W czasie wakacji Łeba jest jedną  z najpopularniejszych miejscowości na Środkowym Wybrzeżu.  Kiedyś była to mała, rybacka wioska, która obecnie przekształciła się w prawdziwy wakacyjny kurort. Ba, w prawdziwe Księstwo Łebskie! Zapewne stało się tak dzięki bardzo atrakcyjnemu położeniu – nad samym morzem u ujścia rzeki Łeby i równocześnie między dwoma jeziorami – Łebskiem i Sarbskiem.

Łeba z dzieckiem – co zwiedzić?

Latem, poza wspaniałymi plażami i kąpielami w morzu, Łeba oferuje wiele atrakcji dla rodzin z dziećmi. Jedną z największych atrakcji przyrodniczych są ruchome wydmy  w pobliskim Słowińskim Parku Narodowym. Jest to niezwykła kraina pełna piasku, wiatru i  wody! Brak roślinności na tym terenie znacznie ułatwia przesypywanie się ziarenek piasku w różnych kierunkach, w tempie ok. 3,5 -10 metrów na rok. Wiatr przenosi wydmy z ogromna siłą, niszcząc po drodze wszystko, co napotyka – lasy, bagna, a nawet osady mieszkalne. Ogromne góry piachu przypominają do złudzenia saharyjską pustynię.

Ruchome wydmy

Wybierając się  na wycieczkę na wydmy, warto obejrzeć też po drodze wyrzutnię rakiet oraz wieżę widokowa w Rąbce, z której roztacza się widok na jezioro Łebsko. W okolice wydm  można  dojechać kolorową ciuchcią, co dodatkowo uatrakcyjni maluchom wycieczkę do Parku.

Dzieci zapewne bardzo zainteresuje wycieczka do Łeba Parku, czyli parku dinozaurów, który rozpościera się. na powierzchni 20 hektarów. Spacerując kładkami i ścieżkami ,można stanąć tu oko w oko z około 100 gadami. Oprócz tego  w parku można poznać życie Neandertalczyków, karmić zwierzątka w mini zoo oraz szaleć na placach zabaw.

Kolejną atrakcją turystyczną dla dzieci w Łebie jest największy w Polsce naturalny labirynt z  platformami i 5 bazami do zdobycia.

Zaledwie 8 km od Łeby powstał  Rekreacyjno- Edukacyjny Sea Park Sarbsk, gdzie można zobaczyć m.in. karmienie fok, prehistoryczne oceanarium 3D z kinem 5D czy też park makiet zwierząt morskich. Dzieci na pewno chętnie pobawią się na licznych placach zabaw lub spędzą czas w małpim gaju.

Atrakcje w Sea Park Sarbsk

 

Ponad 100 gatunków ptaków oraz inne zwierzątka można zobaczyć w prywatnym  Ogrodzie Ornitologicznym w Nowęcinie.  Na 6-hektarowej działce żyją tu strusie, bażanty czy żurawie. Niektóre ptaki mieszkają na wolności, inne chronione są klatkami.

W centrum Łeby przy Skwerku Rybaka mieści się Muzeum Motyli.  Spośród 3,5 tys. eksponatów motyli i innych owadów zapewne szczególne zainteresowanie najmłodszych wzbudzą te największe – Attacus Atlas  o wielkości patelni.

Niezwykłym przeżyciem dla małych i dużych może być wizyta w Domu do Góry Nogami. Znajduje się on przy ulicy św. Jakuba. Cały świat stanął tu na głowie! Lodówka, kredens czy też krzesła przyczepione są do sufitu, który właściwie jest podłogą. Chodzenie po takim domu to prawdziwe wyzwanie.

W okolicach Łeby znajdują się 2 latarnie morskie – w Stilo i Czołpinie. Warto też wybrać się na wycieczkę do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Wizyta w skansenie na pewno przybliży dzieciom życie dawnych mieszkańców Pomorza.

Skansen w Klukach

Noclegi przyjazne rodzinom z dziećmi w Łebie

Łeba prezentuje się też niezwykle atrakcyjnie po względem ośrodków i pensjonatów przyjaznych rodzinom z dziećmi.

Obiekty, które warto polecić na rodzinne wakacje w Łebie, to na pewno Chomiczówka czy Arena Słońca.

Rodzinom, które wolą mniej zatłoczone miejsca polecamy leżący na uboczu  Holiday Park Kacze Stawy . Ośrodek posiada basen ze zjeżdżalniami oraz animacje dla dzieci.

Rodzinne wakacje w Holiday Park Kacze Stawy

Innym obiektem, który polecamy na rodzinne wakacje nad morzem jest Osiedle Łebska Ostoja – nowoczesne apartamenty z basenem położone niedaleko Łeby.