Sytuacja epidemiologiczna, jaką mamy w Polsce i na całym świecie, jak będą wyglądać wakacje z dzieckiem w tym roku.  Hotele, pensjonaty zostały otwarte, ale przed ich właścicielami wyzwanie, aby przygotować je na przyjazd gości i zapewnić spokojny wypoczynek w nowej rzeczywistości. Troska o bezpieczeństwo jest tym, co przyświeca przede wszystkim rodzicom. Chcą oni bowiem spędzić wakacje z dziećmi, z jednej strony nie narażając ich na zakażenie, a z drugiej zapewniając im dobry, beztroski czas spędzony wspólnie.

Wakacje z dziećmi mogą być bezpieczne

Niedawno ruszyła kampania Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, która promuje  wypoczynek w hotelach w Polsce i jednocześnie podkreśla profesjonalne przygotowanie obiektów pod kątem bezpieczeństwa sanitarnego. Akcja została opatrzona hasztagiem #WypocznijBezpiecznie, a jej hasło brzmi: „Drodzy Goście, tęsknimy za Wami!”

Z myślą o hotelarzach i gościach IGHP uruchomiła również dedykowaną zakładkę na swojej stronie internetowej www.ighp.pl/wypocznijbezpiecznie, gdzie przejrzyście prezentuje najważniejsze informacje o zasadach bezpiecznego pobytu w hotelach. 

Polscy przedsiębiorcy, którzy oferują turystom noclegi, starają się nie tylko dostosować do wytycznych, ale również sami tak organizują swoje ośrodki, aby pobyt w nich był bezpieczny, a jednocześnie nic nie stracił na swojej atrakcyjności. Pierwszym ograniczeniem to wprowadzenie limitów gości, którzy mogą przebywać na terenie danego obiektu. Taka informacja powinna znaleźć się w widocznym miejscu zarówno przed wejściem, jak i na recepcji. Przyjęto, że limit osób liczony jest w sposób jeden pokój na dwie osoby. Osoby przebywające w danym hotelu czy pensjonacie, powinny być poinformowanie, jakie działania i procedury bezpieczeństwa przyjął ośrodek, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na COVID-19.

Właściciel jest zobowiązany odmówić wpuszczenia na teren obiektu osób, które mają takie niepokojące objawy, jak np. duszności czy kaszel. Ministerstwo Rozwoju wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym zaleca również wprowadzenie zakazu przebywania w ośrodkach noclegowych osób, które nie są w nich oficjalnie zakwaterowane. W każdym miejscu powinna zostać przegotowane tzw. izolatorium, w którym powinien zostać umieszczony gość, który w czasie pobytu zachoruje. W takiej sytuacji konieczne jest powiadomienie pogotowia oraz miejscowego sanepidu. Wszystkie miejsce, gdzie takie osoby przebywały, muszą być bezwzględnie zdezynfekowane.

O czym jeszcze powinni pamiętać organizatorzy noclegów?

W celu zabezpieczenia gości w widocznych miejscach powinny zostać umieszczone dozowniki z płynem dezynfekującym. Wiele ośrodków oferuje również gościom możliwość zakupu maseczek ochronnych. Zgodnie z zaleceniem GIS po każdym pobycie gości, pokój, w którym przebywali, powinien być gruntownie wysprzątany i zdezynfekowany (ewentualnie ozonowany) oraz przewietrzony. Również wszelkiego rodzaju sprzęt, który udostępniany jest gościom np. rowery, również po każdym użyciu powinien zostać poddany dezynfekcji.

Bezpieczne wakacje z dzieckiem

Właściciele obiektów, które określają się jako przyjazne rodzinom z dziećmi, starają się nawet w tym trudnym czasie sprawić, aby rodzinne urlopy były udane i stanowiły okazje do zacieśnienia więzi. W malowniczym Tyliczu w pensjonacie TYLICKIE WZGÓRZE osoby, które decydują się na wczasy w tym miejscu, otrzymują do zapoznania się z Kodeksem Dobrych Praktyk, obejmuje on m.in. takie zasady jak:

  • Gościom przy wejściu będzie mierzona temperatura za pomocą bezdotykowego termometru.
  • Ograniczenie ilości osób w takich pomieszczeniach jak np. bawialnia, jadalnia.
  • Systematyczne dezynfekowanie pomieszczeń wspólnych i powszechna dostępność do płynów dezynfekujących.
  • Ścisłe reguły bezpieczeństwa dla personelu.

Do przyjęcia gości w dobie pandemii przygotował się również  personel ośrodka ZALESIE MAZURY ACTIVE SPA, dzięki czemu rodziny z dziećmi będą mogli spędzić wyjątkowe wakacje w jednym z najpiękniejszych zakątków w Polsce – na Warmii i Mazurach. Obiekt przygotowując się do przyjęcia gości, zastosował wszystkie wytyczne wskazane przez Ministerstwo oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Co to oznacza w praktyce?

Obiekt zlokalizowany jest w ustronnym miejscu, co pozwala uniknąć tłumów turystów, a tym samym potencjalnego zagrożenia. Na przyjazd turystów przygotowano także recepcję, sferę jadalną, gdzie każdy będzie miał przypisane miejsce oraz pokoje. Dzieci na pewno nie będą się nudzić! W sferze zabaw będzie mogła przebywać określona ilość osób, a sala będzie na bieżąco dezynfekowania oraz wietrzona. Podobnym reżimom sanitarnym będzie odpowiadała hala basenowa i strefa SPA.

Kolejnym obiektem, który chce zapewnić dzieciom i ich rodzicom możliwość bezpiecznego odpoczynku jest HOTEL LA SIESTA w Jastrzębiej Górze. Ten mały, kameralny obiekt na czas walki z COVID- 19 przygotował szereg zaleceń, a jego niewątpliwym atutem jest 100-metrowa odległość od morza. Są one tak pomyślane, aby wypoczynek był w pełni komforotowy, a ryzyko ewentualnego zagrożenia minimalne. Do podstawowych zmian i zaleceń, które wprowadzono, można m.in. zaliczyć:

  •  Na terenie ośrodka mogą przebywać tylko zameldowane osoby, które przy przybyciu do hotelu będą miały mierzoną temperaturę;
  •  Śniadania tylko w formie room – service;
  •  Obecność płynów do dezynfekcji i możliwość zakupu maseczek;
  • Systematyczna dezynfekcja pomieszczeń oraz kluczy do pokojów

Dla bezpieczeństwa gości wyłączono z użytku niektóre części wspólne. Mogą oni również liczyć na pomoc i wsparcie personelu w razie wystąpienia niepokojących objawów.

Rodziny mogą liczyć również na bezpieczne wakacje w polskich górach. Takie warunki zapewnia BACÓWKA RADAWA SPA. Zlokalizowany w sercu lasów sosnowych umożliwia zachowanie zalecanego dystansu, a jednocześnie pozwala na kontakt z naturą. To idealne miejsce dla osób, które chcą odetchnąć od codzienności i przebywać razem na łonie przyrody.

Przed otwarciem obiektu dokonano dezynfekcji wszystkich pokoi, pomieszczeń oraz instalacji. Dla komfortu gości przeprowadzono również proces odkomarzania i odkleszczania samego obiektu i terenu, na którym się zajmuje.

Personel został odpowiednio przeszklony w zakresie przestrzegania zasad bezpieczeństwa. W ogólnodostępnych pomieszczeniach, które są na bieżąco odkażane, znajdują się płyny do dezynfekcji. Goście mają również możliwość zakupu maseczek i płynów czyszczących.
Nowa normalność nie koniecznie oznacza gorszą jakość. Trzeba przyzwyczaić się do nowych warunków i cieszyć się życiem bez względu na okoliczności.

Wszystkie te działania mogą sprawiać wrażenie wielu utrudnień, ale w praktyce okazuje się, że szybko można je wdrożyć w życie i przyzwyczaić się do poruszania w nowych warunkach sanitarnych. Dla rodziców dobro ich dzieci jest najważniejsze, dlatego zaakceptują konieczne wymogi, a moc atrakcji sprawi, że maluchy nawet nie zwrócą uwagi na ograniczenia. Warto jednak pamiętać, aby wybierać sprawdzone miejsca na urlop, miejsca, gdzie goście są najważniejsi. Poczucie bezpieczeństwa sprawi, że urlop będzie prawdziwym odpoczynkiem po trudach codzienności.