Berlin, miasto pełne kontrastów, co roku przyciąga niezliczoną ilość turystów. Stolica Niemiec jest jednym z największych miast wielokulturowych i kosmopolitycznych — w tym m.in. tkwi w jej atrakcyjność. Udając się na wycieczkę do Berlina, warto pamiętać, że miasto to przez lata przedzielone było murem, co odbiło się na jego rozwoju i stylu życia mieszkańców. Wynikające z tego dysproporcje częściowo widoczne są do dziś.

Jak dojechać do Berlina?
Berlin jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez Polaków, jeśli chodzi o krótkoterminowe wycieczki. Co ciekawe, wyprzedza nawet dwie bardzo popularne europejskie metropolie — Londyn i Amsterdam. Wycieczki do Berlina cieszą się tak dużą popularnością przede wszystkim ze względu na odległość. Warszawę i stolicę Niemiec dzieli zaledwie 570 km. Do Berlina można dostać się samochodem, autokarem, samolotem, a także pociągiem. Ostatnia z opcji wydaje się szczególnie atrakcyjna z tego względu, że w ofercie PKP można znaleźć aż cztery wygodne połączenia do stolicy Niemiec z: Warszawy, Poznania, Gdańska i Bydgoszczy, a ceny biletów zaczynają się już od 29 euro. Warto podkreślić, że kierunek ten może okazać się szczególnie atrakcyjny dla rodzin z dziećmi. Już sama podróż pociągiem, tak lubiana przez dzieci, dostarczy im dodatkowych wrażeń. Najwygodniej dojechać do Berlina pociągiem Expres Intercity, który oferuje szereg udogodnień dla osób podróżujących z pociechami. Wygodne stoliki, w które wyposażone są przedziały oraz rozkładane stoliki w wagonach bezprzedziałowych mogą posłużyć dzieciom do kolorowania lub grania w gry. Dodatkowo każdy skład jest wyposażony w jeden przedział dla kobiet z dziećmi do lat 6, w którym kobiety znajdą również dogodne warunki do karmienia. Dzieci do 4 roku życia podróżują za darmo (konieczne jest tylko pobranie bezpłatnej miejscówki przed wyjazdem), a dzieci wieku od 4 do 12 lat podróżują za 50% ceny biletu osoby dorosłej. W menu wagonu restauracyjnego WARS dzieci znajdą również coś dla siebie, a obsługa chętnie pomoże w niestandardowych sytuacjach, jak np. udostępnienie wrzątku na prośbę karmiącej mamy.

Dlaczego warto pojechać do Berlina?
Berlin to miasto pełne kontrastów, które z roku na rok przyciąga coraz to większą liczbę turystów z całego świata. Z jednej strony zachwyca on swoją nowoczesnością i awangardowymi rozwiązaniami architektonicznymi, z drugiej — barokowymi budowlami i bogatą historią. W Berlinie świetnie odnajdą się wszyscy zakupoholicy, których marzeniem jest zrobienie zakupów w największym domu towarowym w Europie. Dla rodzin z dziećmi miasto oferuje liczne atrakcje, wśród których warto wymienić słynny berliński ogród zoologiczny oraz park miniatur Modellpark Berlin-Brandenburg, czyli Berlin w miniaturze. Stolica Niemiec, nazywana również metropolią paradoksów, to miasto, które ma każdemu coś do zaoferowania i chociażby z tego powodu warto wybrać się na wycieczkę do Berlina.

Atrakcje turystyczne w Berlinie
Wycieczka do Berlina to atrakcyjne rozwiązanie zarówno dla osób, które chcą poznać historię Niemiec i odwiedzić atrakcyjne zabytki, jak i dla tych, którzy nastawieni są na rozrywkę i imprezowanie. Co ma do zaoferowania turystom Berlin? Bardzo Wiele! Mowa tu głównie o licznych zabytkach, miejscach pamięci i… obrotowej restauracji na 207 piętrze.

  • Brama Brandenburska to zabytek, który uchodzi za symbol Berlina, a zarazem za wizytówkę Niemiec. Wzniesiona została pod koniec XVIII w. przez architekta pochodzącego z Kamiennej Góry na Śląsku. Brama ta jest symbolem pokoju i wolności. Co ciekawe, remont tej budowli przeprowadzono w 2009 r. – w rocznicę wyzwolenia Niemiec.
  • Reichstag to zabytkowa siedziba parlamentu niemieckiego (Bundestagu). Został on zbudowany w stylu neorenesansowym pod koniec XIX w. przez Paula Wallota. Niestety budynek ten spłonął w pożarze w 1933 r. i został odbudowany dopiero w latach 60.
  • Mur Berliński, którego zburzenie stało się symbolem zjednoczenia Niemiec, można obecnie oglądać we fragmentach. Niegdyś dzielił on państwo na dwie części — NRD i RFN. Powstał 13 sierpnia 1961 r., a do jego obalenia doszło dopiero w 1989 r. Płyty muru berlińskiego można odnaleźć w wielu częściach miasta, a najdłuższa jego niezburzona część mierzy 200 m.
  • Checkpoint Charkie to niepozorna biała budka, która w okresie zimnej wojny była jednym z najbardziej znanych przejść granicznych pomiędzy zachodnią a wschodnią częścią Niemiec. Tuż obok tego punktu znajduje się warte odwiedzenia Muzeum Muru Berlińskiego. Warto zabrać do niego starsze dzieci, aby zetknęły się z tym fragmentem historii w miejscu najbliżej z nim związanym.
  • Alexanderplatz to atrakcja turystyczna przeznaczona zdecydowanie dla miłośników architektury współczesnej. Jest to wieża telewizyjna, która liczy aż 368 m, a na jej szczycie znajduje się obrotowa restauracja, która zdecydowanie nie jest polecana osobom z lękiem wysokości.
  • Podobno najpiękniejsze zoo w Europie – czyli słynny berliński ogród zoologiczny, w którym znajduje się niemal 14 000 zwierząt zachwyci nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Stanowi atrakcyjną propozycję na rodzinną wycieczkę o charakterze edukacyjnym.
  • Modellpark Berlin-Brandenburg to z kolei możliwość obejrzenia w skali 1:25 najatrakcyjniejszych 65 budowli miasta i regionu Bandenburgii, które usytuowano na terenie zielonego parku Wuhlheide. Miniaturowe obiekty, pozwalające z bliska przyjrzeć się wszystkim detalom, są szczególnie lubiane przez dzieci, które potrafią zachwycać się nimi przez długie godziny. Wizyta w Modellpark Berlin-Brandenburg pozwoli dzieciom zapamiętać topografię miast i najważniejsze zabytki podczas jednego spaceru.