Rabkoland

Tegoroczne wakacje  na świecie  upłyną w cieniu pandemii. Choć granice już są otwarte, a linie lotnicze znów kuszą turystów tanimi lotami, wciąż wisi nad nami wizja zamknięcia granic i odwołania lotów z godziny na godzinę, czyli powtórka sytuacji z marca. Rodziny z dziećmi, spragnione wakacji, lecz niepozbawione rozsądku, ruszyły więc na odpoczynek na polskich plażach, w górach, lasach czy  łąkach. 

Za wzrostem zainteresowania wakacjami rodzinnymi w kraju poszły oczywiście wyższe ceny. Od początku sezonu krążą w Internecie „paragony grozy” z popularnych kurortów. Czy można wypocząć w Polsce, nie wydając majątku, a jednocześnie zapewniając sobie i dzieciom wspaniałe wspomnienia? Postanowiliśmy znaleźć najlepsze miejsce na niedrogie  tygodniowe wakacje dla aktywnej rodziny z dwójką dzieci. Priorytetem na naszej liście było zapewnienie dzieciom męczących rozrywek, a rodzicom spokojnych wieczorów. Kolejną rzeczą na liście był odpoczynek w miejscowości, w której istnieje infrastruktura dla turystów, ale stragany z kiczowatymi pamiątkami nie atakują na każdym kroku.

Wybór padł na Rabkę – miasteczko na południu Polski mijane przez wielu turystów jadących do Zakopanego. Ponieważ miejscowość ta nazywana jest Miastem Dzieci Świata, w poszukiwaniu atrakcji dla najmłodszych zajrzeliśmy właśnie tam. Co ciekawego można znaleźć w Rabce?

Niesamowita  przyroda i szlaki na wędrówki dla rodzin z dziećmi

Rabka-Zdrój położona  jest w Beskidach Zachodnich –  w Kotlinie Rabczańskiej. Okoliczne szczyty nie przekraczają 1400 metrów wysokości  nad poziomem morza. Dzięki temu Zachodnie Beskidy to świetne miejsce  na pierwsze dziecięce wędrówki po górach i pierwsze szczyty do zdobycia. 

Gorczański Park Narodowy to wielka  gratka dla fanów zwierząt. Dziesięć ścieżek edukacyjnych przybliża faunę i florę – nie tylko tę dziką Jeśli dopisze Wam szczęście to  spotkacie tu salamandry, traszki i puszczyki, a może nawet uda się zobaczyć rysia. W parku narodowym (na Hali Długiej) prowadzony jest wypas owiec, można więc  spróbowania oscypka wprost z bacówki.

Gorce

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest rezerwat na Luboniu Wielkim (1022 m n.p.m.). Obszar ten pokryty jest niezwykłymi  formami skalnymi –  jednymi z najładniejszych w całych Karpatach. Wyprawa na Luboń Wielki to także okazja do odwiedzenia kilkunastu tajemniczych czy pochodzenia po skalnych graniach i poszukania rzadkich gatunków roślin. Odległości nie będą żadnym problemem dla dzieci, podobnie jak wysokości.  

Atrakcje dla dzieci w  Rabce, czyli wizyta w parkach (rozrywki i zdrojowym)

Jakie inne atrakcje dla rodzin oferuje Rabka-Zdrój poza chodzeniem po górach? Zdecydowanie największą i najbardziej znaną z nich jest położony w samym centrum miasta Rabkoland, na który warto przeznaczyć cały dzień. Opłata pobierana jest tylko za wstęp, a  korzystanie z około 35 urządzeń i atrakcji jest darmowe. Nie płacimy nawet za popularne bujaki, zwykle uruchamiane monetą, gdyż tu działają one na przycisk. . Obok karuzel, samochodzików, pontonów, rollercoasterów i innych urządzeń znanych z parków rozrywki, znajdziemy tu także interaktywne place zabaw i atrakcje wspierające rozwój psychomotoryczny. Rabkoland przeznaczony przede wszystkim dla dzieci od 2 do 12 roku życia. 

Rabkoland

 

Rabkoland

Rabka jest znana z wyjątkowo malowniczego parku zdrojowego, na obrzeżach którego znajduje się pijalnia wód leczniczych oraz  tężnia solankowa. Przez ponad 100 lat Rabka-Zdrój była niezwykle popularnym uzdrowiskiem dla dzieci. W parku zdrojowym nie brakuje placów zabaw i atrakcji na powietrzu. Można  zagrać tu z dziećmi w mini-golfa, pokonać park linowy, czy pojeździć na quadzie lub hulajnogach. W dziesięciu ogrodach tematycznych co roku nasadzanych jest tu około 25.000 kwiatów. 

Rabka

Kolejne interesujące atrakcje dla rodzin z dziećmi w  Rabce to interaktywne Muzeum Górali i Zbójników, Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, gdzie  obejrzycie prawie sto zabytkowych pociągów, czy umiejscowione w pięknym, zabytkowym kościółku Muzeum Władysława Orkana. Kilka razy w tygodniu  przedstawienia dla najmłodszych oferuje Teatr Lalek Rabcio, którego historia sięga 1949 roku. W sezonie 2020 obejrzycie  tu takie znane spektakle jak „Pchła szachrajka” czy „Bajka o kocie w butach”. 

Rabka stanowi też świetną bazę wypadową do zwiedzania Krakowa i Zakopanego, czyli dawnej stolicy polskich królów i aktualnej stolicy Tatr. Możecie także odwiedzić  Słowację, gdzie, oprócz pięknej panoramy Tatr, znajdziemy także ogromny park wodny.

Ile kosztują rodzinne  wakacje w Rabce?

W Rabce miejsc noclegowych nie brakuje – bez problemu można wynająć zarówno tani pokój czy apartament, jak i bardziej ekskluzywny pokój w kompleksie hotelowym z basenem i spa. Warto podkreślić, ze średnie ceny noclegów są o ponad połowę niższe niż w oddalonym stąd o niespełna 40 km Zakopanem.

Ceny atrakcji także są rozsądne. Całodniowa wizyta w parku rozrywki Rabkoland to dla czteroosobowej rodziny koszt od 98 zł do maksymalnie 196 zł, w zależności od wzrostu dzieci. Za wizytę w Muzeum Górali i Zbójników czy w Skansenie w Chabówce zapłacicie poniżej 50 zł. Spektakl w teatrze „Rabcio” to koszt 80 zł za cztery bilety. Wstęp do Gorczańskiego Parku Narodowego  dla rodziny 2+2 kosztuje  24 zł. Za wycieczkę po Luboniu Wielkim i innych okolicznych górach nie zapłacicie nic.

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do odwiedzenia z dziećmi mniej popularnych miejscowości turystycznych w naszym kraju. Wyjazd do domków letniskowych położonych w głuszy, w której nie będziemy mieli na co wydawać pieniędzy, nie jest więc jedyną opcją na niedrogie rodzinne wakacje w Polsce. Mniej popularne wakacyjne kierunki oferują równie dużo atrakcji, ale też ceny, na które może pozwolić sobie przeciętna polska rodzina.