Podczas rodzinnego wypoczynku na Ziemi Puckiej warto wybrać się z dziećmi na wycieczkę do Grot Mechowskich. Nie nastawiajcie się jednak na jakieś długie zwiedzanie, gdyż jest to chyba najkrótsza  podziemna trasa turystyczna w Polsce. Czas zwiedzania jaskini jest naprawdę bardzo krótki – jest to zaledwie kilka minut spaceru w kucki! Do zwiedzania bowiem udostępniona jest tylko niewielka część jaskini, ponieważ pozostałe są trudno dostępne i grożą zawaleniem.

Groty Mechowskie odkryto w 1818 roku, a w 1908 władze pruskie uznały je za pomnik przyrody. Groty oraz malownicze, biegnące od sklepienia, filary to najsłynniejsza osobliwość geologiczna na nizinach Europy Północnej.

Według legendy grota miała połączenie z żeńskim klasztorem w Żarnowcu. Podobno z przejścia korzystali mnisi z mechowskiego klasztoru, którzy dążyli na sekretne spotkania z kobietami. Wstępu do korytarza bronił jednak diabeł, który gasił im świeczki swoim oddechem, aby nie dopuścić do schadzek.  W Mechowie nigdy jednak nie było klasztoru, ale przy jednym z wejść, nawet obecnie rzeczywiście gasną świeczki! Podobno jest to spowodowane specyficznym obiegiem powietrza, ale licho nie śpi…

Groty są czynne w sezonie codziennie od 10.00 do 18.00, a w niedziele i święta od 11.00.Przed przyjazdem  jednak  zadzwonić do opiekuna Grot i umówić się na zwiedzanie (tel. 58 673 90 02).

 

Jeśli szukasz noclegu dla rodziny z dziećmi w okolicy, proszę odwiedź naszą stronę www.wakacjezdzieckiem.pl.