Nadszedł czas, w którym dzieci coraz więcej czasu będą spędzały w domu. Na dworze robi się brzydko, a maluchy często chorują, co skutecznie utrudnia zabawę na świeżym powietrzu. W rezultacie pociechy coraz więcej przesiadują przed telewizorem i monitorem komputera. Przedstawiamy kilka sprawdzonych jesiennych zabaw, które zainteresują najmłodszych.

 

Domowy tor przeszkód

 Dzieci przez cały rok są pełne energii. Dlatego, kiedy znudzą się przesiadywaniem w namiocie z koców i biwakowaniem na dywanie, zaangażuj je w wyścigi po torze przeszkód. Jego stworzenie jest naprawdę łatwe – wystarczy wykorzystać krzesła, poduszki i pufy. Maluchy powinny się między nimi czołgać, przeskakiwać oraz biegać slalomem. Zabawa stanie się jeszcze ciekawsza, kiedy czas pokonania toru będzie mierzony stoperem.

 

Zgadnij co to

 To zabawa, która najlepiej sprawdzi się w przypadku przedszkolaków. Maluch powinien zostać posadzony przy stole z oczami przewiązanymi opaską. Następnie opiekun daje mu do powąchania lub posmakowania różne produkty spożywcze – np. kwaśną cytrynę, twardą marchewkę albo pokrytą meszkiem brzoskwinię. Zadaniem dziecka jest jak najszybsze rozpoznanie podawanego produktu. Co więcej, przedszkolak może także rozpoznawać różne przedmioty codziennego użytku po tym, jaki dźwięk wydają. Dobrym pomysłem może być choćby podzwanianie łyżeczką lub przesypywanie grochu w pudełku.

 

Domowe eksperymenty – płyn newtonowski

 Jesień to także doskonały czas na zabawy z nauką. W domowych warunkach możesz zapoznać dziecko z wieloma ciekawymi doświadczeniami. Eksperymentem, który z pewnością przypadnie do gustu małym i dużym pociechom jest zabawa z cieczą newtonowską. Aby ją zrobić, wystarczy zmieszać ze sobą mąkę ziemniaczaną i wodę. Powstały płyn w podstawowej formie będzie w stanie ciekłym, a pod wpływem gwałtownego nacisku stwardnieje. To naprawdę atrakcyjna rozrywka dla dzieci, która dodatkowo rozwija integrację sensoryczną.