Wiosnę mamy już okazję czuć w powietrzu dzięki tegorocznej, nie dającej się we znaki zimie. Łagodna temperatura i bezchmurne niebo to wiadomość o nadchodzących, coraz przyjemniejszych miesiącach letnich. Wiosna, jako pierwsza pora roku bo zimie, zachęca do organizowania wycieczek. Wreszcie chce nam się wstać z kanapy, by wraz z całą rodziną podróżować do okolicznych, pięknych miejsc w naszej Polsce. A gdzie warto pojechać na 2-3 dni?
Krótkie wycieczki weekendowe, mają swoje duże zalety. Nie trzeba się do nich długo przygotowywać, planować, pakować, zbierać fundusze. Decyzję o wyjeździe wystarczy podjąć na kilka dni przed podróżą. Warto przejrzeć wówczas mapę dojazdu, okoliczne zabytki, zwrócić uwagę na dostępne miejsca rozrywki. Sprawdźmy czy zarówno my, jak i dzieci, będziemy mieli czym wypełnić swój wolny czas.

A jakie wady mają wycieczki weekendowe?
2, niekiedy niepełne 3 dni weekendowe płyną bardzo szybko. Bez dobrej organizacji czasu, naszej uwadze z pewnością umknie wiele ciekawych miejsc. Tak krótki czas na podróż to także konieczność udania się w miejsca oddalone od naszego domu o maksymalnie kilkaset kilometrów. Podróż samochodem, trwająca dłużej niż 5-6 godzin to utrapienie dla „wypoczywającego” kierowcy oraz całej rodzinki.
Aby dobrze wykorzystać czas weekendowy, udać się w miejsca sprawdzone, podajemy Wam kilka ciekawych propozycji znajdujących się w różnych miejscach Polski, tak, aby każdy znalazł coś dla siebie.

Propozycje weekendowych wycieczek:
1. Ruszamy w Pojezierze Wielkopolskie – ten przepiękny region tysiąca jezior, którego największym jest Gopło to krajobraz wart zobaczenia szczególnie wiosną. Jeziora są okazją do wypoczynku, zaczerpnięcia oddechu w otoczeniu pięknych, wielkopolskich lasów. To tutaj nasze dzieci posłuchają legendy o królu Popielu, a także wspólnie zwiedzimy okoliczne zamki i pałace. W Wielkopolsce jest ich bardzo dużo. Na chwilę zatrzymamy się chociażby w Kórniku oraz w dawnej stolicy Polski – Gnieźnie.

2. Przepiękna Solina – miejsce, jedno z tych, gdzie krajobrazy zapierają dech w piersiach. Warto tutaj zajechać podczas wycieczki organizowanej w Bieszczady, odpoczynek nad jeziorem będzie idealnym dopełnieniem górskich wędrówek. Nie brakuje tutaj atrakcji dla rodzin aktywnych, ale również tych, które czerpią przyjemność ze spokojnego wypoczynku. A jeśli mamy problemy ze zdrowiem, przy okazji możemy udać się także do okolicznego uzdrowiska Polańczyka.

3. Mazury z Indianami – miejsce, w którym każdy ma dobry humor, nie ma tutaj turystów, którzy nawet po krótkim wypoczynku nie czuliby ogromnego przypływu energii. Mazury to jeden z najpiękniejszych regionów w naszej Polsce, a Spytków to raj dla dzieci, które we krwi mają indiańskie korzenie. W Spytkowie zobaczyć tak oryginalne przedmioty codziennego użytku Indian jak wyszywane koralikami nosidełko dla niemowlaka, grzechotki wykonane z kukurydzy, czy zabawkowe strzały dla małych wojowników. Wszystkie przedmioty są oryginalne i zostały sprowadzone przez właścicieli muzeum z USA. Dzieci będą zachwycone, a weekend w takim miejscu może się okazać zdecydowanie za krótki.

4. Kotlina Jeleniogórska – miejsce, gdzie można zobaczyć jeden z piękniej odrestaurowanych kamienic na rynku w Jeleniej Górze. Wieczorne spacery to okazja do wypróbowania tutejszych specjałów i wypoczynku na świeżym powietrzu. Kotlina to idealne miejsce na jazdę na rowerach, trasy są tutaj bardzo dobrze przygotowane. To także wart zobaczenia Pałac w Wojanowie, który uchodzi za perłę Kotliny oraz Pałac w Łomnicy. Niewątpliwie dobrym punktem wypadowym będzie centralnie położona masywna wieś Mysłakowice, która słynie z imponującego pałacu cesarskiego. Wraz z kompleksem parkowym neogotycki budynek stanowił letnią rezydencję Cesarza Fryderyka Wilhelma, a patronował mu sam naczelny architekt Prus – Schecker. Trudno nie znać Zamku Chojnik, gdy się choć trochę zainteresowało kiedyś dolnośląskimi zamkami lub po prostu Kotliną Jeleniogórską. To kolejny obowiązkowy przystanek naszej wycieczki. Po zwiedzaniu warto przyjrzeć się krajobrazom tego miejsca. Okoliczne wzniesienia są oazą refleksji i spokoju.

5. Toruń z piernikiem – często uznawany za najpiękniejsze miasto w Polsce, tuż obok Krakowa. Widowiskowe są tutaj na pewno wąskie, kamieniczki, które wieczorową porą są dodatkowo także oświetlone. Na pewno warto tutaj zwrócić uwagę na most na Wiśle. To z niego można podziwiać otoczone autentycznymi murami obronnymi, oświetlone miasto Kopernika. Krajobraz przypomina katalogowe miejsca z dalekich podróży. Warto tutaj przejść się toruńską starówką, by następnie zobaczyć gotyckie kościoły, jest ich w Toruniu naprawdę sporo. Najpiękniejszym i chyba najcenniejszym jest wybudowany w XIV – XV wieku Kościół św. Jakuba, chociaż naszej uwadze nie może umknąć masywny Kościół, a właściwie Katedra św. Janów (św Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty) ze słynnym dzwonem Tuba Dei z XVI wieku, czy ładny XIV wieczny Kościół Mariacki (Wniebowzięcia NMP ) z nagrobkiem Anny Wazówny.

6. Kraków Wawelski – czy widzieliście kiedyś smoka? Jeśli nie, to koniecznie przyjedźcie w to miejsce. Na zwiedzanie Wawelu warto zarezerwować sobie kilka godzin, bo każdy zakątek tego miejsca jest wart uwagi, poświęcenia choć kilku minut. Okazałe są również Sukiennice, gdzie zjemy pysznego obwarzanka oraz nakarmimy słynne już w całej Polsce gołębie. Będąc w tych okolicach możemy także zwiedzić kopalnię Soli z Wieliczce. Jeden z obowiązkowych punktów wszystkich wycieczek w tym regionie.

7. Podziemna trasa turystyczna Sandomierza – dokładnie 110 kilometrów od Lublina i mniej więcej tyle samo od Radomia miasto z przepiękną Bazyliką, Starym Miastem. Przez miasto przebiegają szlaki turystyczne: cysterski, św. Jakuba, Via Jagiellonica oraz Architektury Drewnianej. Wart uwagi jest tutaj także Wąwóz św. Królowej Jadwigi – wypłukany przez wody w pokładach lessowych. Gdzie na urwiskach występuje roślinność stepowa. To tutaj znajduje się także rezerwat geologiczno-przyrodniczy, jako charakterystyczny punkt Gór Pieprzowych. Naszą uwagę zwrócą tu zapewne oryginalne twory z łupków kambryjskich wypiętrzone 500 milionów lat temu.

Tutaj nie kończymy naszych inspiracji do weekendowych podróży. Można je wymieniać jeszcze bardzo długo. Czekajcie na kolejne części tej serii artykułów, a tymczasem może i Wy macie jakieś pomysły?