Kaszuby to jeden z piękniejszych regionów wypoczynkowych w Polsce. Na uwagę zasługują tu czyste jeziora, pyszne jedzenie i urokliwe otoczenie lasów. Nie ma tu tylu turystów, ceny są całkiem przyzwoite, a i atrakcji przyświecającym rodzinnym wakacjom nie brakuje. Dlaczego warto pojechać na Kaszuby?
Jeśli planujemy wycieczkę z dziećmi, do miejsca pozostającego w granicach naszego kraju, to Kaszuby będą pod tym względem idealne. W słoneczne dni, możemy tu popływać kajakami, zorganizować długie podróże rowerowe oraz piesze. W razie pochmurnej aury odwiedzimy okoliczne atrakcje. Jedno jest pewne w tym regionie, otoczonym zielonymi lasami, na plażach przy spokojnych i czystych jeziorach, odpoczniemy od miejskiego zgiełku.

Każdy, kto choć raz wyjechał z dziećmi nad jezioro wie, że ta forma wypoczynku podoba się najmłodszym najbardziej. Mogą się tutaj naprawdę wybiegać, wypocząć w cieniu drzew oraz być maksymalnie blisko natury, szczególnie jeśli jedną z nocy zarezerwujemy na nocleg pod namiotem.

Tu naprawdę jest co robić! A gdzie?

W tym regionie nie brakuje jezior. Można wymienić ich wiele, jedne z ciekawszych to:
1. Jezioro Raduńskie Dolne leżące na Pojezierzu Kaszubskim to miejsce idealne dla kajakarzy oraz osób lubiących aktywnie wypoczywać nad wodą. Znajduje się w najbardziej atrakcyjnej krajobrazowo części Pojezierza Kaszubskiego, w tzw. Szwajcarii Kaszubskiej.
Jezioro łączy się z drugim – jeziorem Raduńskim Górnym, z którym kiedyś stanowiło całość. Wędkarze będą mogli tutaj liczyć na połowy: leszcza, okonia, sielawy czy węgorza. W piękne dni można tu spędzić czas na pomoście oraz plaży i co ważne znajduje się tu specjalistyczne centrum dla płetwonurków.

2. Jezioro Wdzydze – urzeka przede wszystkim doskonałymi warunkami dla fanów sportów wodnych. Z pewnością zatem znajdą tu coś dla siebie żeglarze, kajakarze, wędkarze.
Jezioro Wdzydze jest największym akwenem na Pojezierzu Kaszubskim, gdzie chętnych do wypoczynku urlopowiczów nie brakuje.

3. Jezioro Szczytno – jeszcze jedno miejsce dla fanów aktywnych wakacji. Nie zabraknie tutaj atrakcji zarówno dla wędkarzy, jak i miłośników jazdy rowerowej czy pieszych wędrówek. Podobno występują tu także przepiękne gatunki ptaków.

Po zlokalizowaniu miejsca pobytu, warto byłoby także zastanowić się nad szczególnymi atrakcjami regionu. Do niektórych z nich należą:
1. Świat Labiryntów w Blizinach – miejsce szczególne, bo przepełnione różnymi labiryntami. Atrakcja zarezerwowana nie tylko dla najmłodszych dzieci, ale również dla dorosłych. Tylko tutaj mamy okazje pobuszować w labiryncie w polu kukurydzy, labiryntach panelowych, labiryncie wierzbowym. Każde z tych miejsc wymaga intensywnego udziału całej rodziny. Dzieci są zafascynowane tym miejscem.

2. Kaszubski Świat Bajek to tylko jedna z atrakcji, znajdujących się w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Co powiecie na spacer leśną ścieżką, gdzie można się natknąć na domek Jasia i Małgosi oraz Czerwonego Kapturka? Dla dzieciaków to fascynujące przeniesienie świata bajek w rzeczywistość.

3. Lasy Mirachowskie – miejsce szczególne, polecane tym osobom, które podczas wakacji mają ochotę na wyprawę do malowniczych Lasów Mirachowskich ze stuletnimi bukami, dębami i olchami oraz oryginalnymi rezerwatami przyrody: pomarańczowym jeziorem – Lubygość (pomarańczowe akcenty na tafli jeziora to zasługa rośliny o nazwie grążel żółty) i Żurawimi Błotami.

4. Dom do góry nogami to chyba najbardziej charakterystyczny element tego regionu. Domek znajduje się w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku. Do tej, jedynej tego typu budowli w Europie, wchodzi się przez okno. Wszystko jest tu delikatnie pochylone, co wprowadza dzieci w prawdziwe zdumienie.

Do pełnego wypoczynku, brakuje nam jeszcze noclegu. No właśnie, gdzie spać na Kaszubach?
Wybierając się na wakacje z dzieckiem nad jeziorem, możemy wypróbować namiotu, możemy też wypożyczyć kemping. Jednak, jeśli wolimy warunki mniej spartańskie warto wybrać osobliwy hotel lub pensjonat. Jednego możemy być pewni, że ciekawych noclegów nie zabraknie.

kaszuby_obraz

Na uwagę zasługuje chociażby:
1. DOMEK NA KASZUBACH z własną plażą to wspaniałe miejsce dla rodzin, które na wakacjach lubią szczególnie ciszę i otoczenie natury. Domek położony jest w samym sercu Kaszubskiego Parku Krajobrazowego we wsi Łączyńska Huta – 50 km od Gdańska, 8 km od Chmielna.
Wypoczniemy tu w wygodnych apartamentach, w pełni wyposażonych i z wyjściem na drewniany taras. Stąd rozpościera się piękny widok na jezioro. Przy domku znajduje się również niewielka, prywatna plaża pozostawioną do wyłącznej dyspozycji gości. Na miejscu można wypożyczyć łodzie do wiosłowania.

2. Kolejne miejsce, czyli Czarny Kos, zlokalizowany na skraju Szwajcarii Kaszubskiej, nad jeziorem Głębokim, a jednocześnie jedynie 25 km od Trójmiasta i morza to miejsce również warte poświęcenia uwagi. Znajdziemy tu bowiem gabinet odnowy i masażu w którym będziemy mieli okazję wypróbować naturalnych wegańskich kosmetyków, kortów tenisowych, sauny, fitnessu, bilardu, placu i pokoiku zabaw dla dzieci, w sezonie letnim także z zewnętrznego basenu w ogrodzie.
Dookoła rozpościerają się także lasy oraz rezerwat przyrody Jar Raduni, gdzie możemy zorganizować piesze i rowerowe wycieczki.
Apartamenty, przeznaczone dla gości są bardzo wygodne i co ważne, także w pełni wyposażone.

3. Ciekawym miejscem do wypoczynku będzie także „Smoczyńska Huta”! Domek ten położony jest na działce o powierzchni 2050 m2 i znajduje się w miejscowości Łączyńska Huta (ok. 8km od Chmielna, ok. 56 km od Trójmiasta). W jego skład wchodzi pokój dzienny, kuchnia, sypialnia oraz łazienka. Wszystko w wysokim standardzie i całkowicie wyposażone. Do uatrakcyjnienia pobytu przygotowano również: grill, komplet mebli ogrodowych, rower, gra badminton, gra boule.