Nasze tegoroczne majówkowe zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Kopalni Soli w Bochni. Przyznam się, że miałam pewne obawy, czy po Wieliczce coś nas jeszcze może w kolejnej kopalni zadziwić. Teraz już wiem, że nie ma sensu porównywać tych 2 kopalni. Trzeba zwiedzić obie, gdyż każda z nich ma swoje niepowtarzalne walory.

Z kopalniami soli w Bochni i Wieliczce związana jest legenda o pierścieniu św. Kingi. Podobno, gdy polski książę  Bolesław poprosił o rękę węgierskiej królewny Kingi, ta zwróciła się do swego ojca, aby w wianie zamiast kosztowności  dał jej sól, którą podaruje swej nowej ojczyźnie. Król  Węgier  spełnił prośbę córki i podarował jej kopalnię  w Marmarosz . Kinga  wrzuciła tam do szybu swój zaręczynowy pierścień, a  po przyjeździe do Polski kazała  szukać soli. W pierwszej wydobytej  bryle znaleziono pierścień królowej, który wrzuciła w kopalni na Węgrzech. I tak to dzięki św. Kindze sól „przywędrowała” do Polski.

Ale przejdźmy teraz do naszego zwiedzania. ..

Najpierw był zjazd  szybem górniczym Campi oraz   przejazd podziemną kolejką.

Kolejka w kopalni

Po tych atrakcjach, ku naszemu zdziwieniu, zostaliśmy nagle przeniesieni do czasów panowania Bolesława Wstydliwego. Ta podróż w czasie zaskoczyła nie tylko dzieci!

Obejrzeliśmy stare narzędzia i urządzenia górnicze, piękne kaplice oraz solne rzeźby.

Kopalnia Soli w Bochni

Kopalnia Soli w Bochni

Kopalnia Soli w bochni

Historię kopalni poznaliśmy dzięki przemiłemu przewodnikowi – Panu Jurkowi – oraz … duchowi  mnicha z zakonu cystersów czy też polskim królom. Dzieciom bardzo podobało się to, że dzięki multimedialnej ekspozycji, mogą aktywnie uczestniczyć w zwiedzaniu. W pamięci zapadły im szczególnie postaci sympatycznych kupców genueńskich.

Kopalnia Soli w bochni

Kopalnia Soli w Bochni

Kopalnia Soli w Bochni

Po przejściu trasy turystycznej zeszliśmy 307 schodami w dół (powrót tą samą drogą!) do Komory Ważyn, gdzie znajduje się m.in. boisko sportowe, plac zabaw, restauracja oraz … sypialnia dla 260 osób!  Gdy wracaliśmy z naszego zwiedzania, spotkaliśmy po drodze śmiałków, którzy z własnymi śpiworami  podążali na nocleg 250 m pod ziemią. Należy tu bowiem wspomnieć, że wyjątkowy mikroklimat panujący w kopalni wpływa na poprawę odporności i łagodzi objawy wielu schorzeń układu oddechowego i alergii.

Komora Ważyn

Kopalnia Soli w Bochni

My nie byliśmy aż tak odważni. Jako dodatkową atrakcję wykupiliśmy przeprawę łodzią przez zalany solanką korytarz.

przeprawa łodziami w Kopalni Soli w Bochni

Kopalnia Soli w Bochni

WSKAZÓWKI PRAKTYCZNE

W kopalni panuje temp. ok. 14 -16 stopni i w niektórych korytarzach są duże przeciągi. Warto więc, bez względu na pogodę,  zaopatrzyć dzieci w kurtki oraz czapki.

Kopalnia jest przyjazna osobom niepełnosprawnym, ale na wyposażeniu nie ma wózków inwalidzkich.

Dostępne są bilety rodzinne.

Zwiedzanie kopalni  trwa ok. 3-4 godzin.