Londyn to wspaniałe miasto do zwiedzania z dziećmi. W ciągu 3 listopadowych  dni udało nam się odwiedzić 4 muzea, zobaczyć najważniejsze zabytki oraz pospacerować ulicami i poczuć klimat miasta.

Londyn

Londyn

Londyn

Dzieci były zachwycone, że mogą spacerować londyńskimi ulicami i oglądać miejsca, o których uczyły się na lekcjach angielskiego bądź znają z telewizji.

Mam nadzieję, że opis naszej krótkiej podróży oraz kilka praktycznych wskazówek zachęci Was do odwiedzenia stolicy Wielkiej Brytanii.

 1.Transport w Londynie

Po Londynie najlepiej poruszać się środkami komunikacji miejskiej. My jeździliśmy głównie metrem oraz kilka razy autobusami (raczej ze względów turystyczno-poznawczych).

metro w Londynie

londyński autobus

Cały transport jest podzielony na 6 stref i cena biletu zależy od tego, przez ile stref się jedzie. Właściwie  można zapomnieć o kupnie jednorazowych biletów, gdyż są bardzo drogie. My zdecydowaliśmy się na zakup biletów całodziennych tzw. Travelcard. Bilety te można kupić na 1 dzień (z takich korzystaliśmy), 7 dni, miesiąc lub rok. Dzieci do 11 roku życia jeżdżą za darmo, a dzieci do 16 roku życia mają bilety zniżkowe.

Drugą opcją biletów  jest tzw. Karta Oyster, czyli plastikowy bilet wielokrotnego użytku. Karta wydawana jest za kaucją 5 funtów, którą odzyskujemy po oddaniu karty.

 

2. Bezpłatne Muzea

Tak, tak – wiele muzeów w Londynie można zwiedzić BEZPŁATNIE! Otwarte są one przeważnie od godz. 10 do godz.17.30, a w piątki – niektóre aż do 20.30 ( z czego skorzystaliśmy). Poniżej muzea, które udało nam się zobaczyć:

Muzeum Historii Naturalnej – jest to jedno z 3 wielkich muzeów znajdujących się przy Exhibition Road. Ekspozycja robi wrażenie zarówno na dzieciach, jak i na dorosłych. Dzieciom najbardziej podobał się dział z dinozaurami – szczególnie ruchomy T-REX!

Muzeum Historii Naturalnej

Muzeum Historii Naturalnej

zeum Historii Naturalnej

 

Muzeum Nauki – prezentowane tu są eksponaty z różnych dziedzin nauki i techniki. Stare samochody, lokomotywy i łodzie zapewne zainteresują bardziej chłopców. Naszym dziewczynkom bardziej podobały się różne wystawy interaktywne.

Muzeum Nauki w Londynie

uzeum Nauki w Londynie

uzeum Nauki w Londynie

British Museum – to przeniesienie do antycznego świata.  W muzeum tym można otrzymać bezpłatnie specjalne książeczki z zadaniami dla dzieci, aby uatrakcyjnić im zwiedzanie. Największe wrażenie na naszych dziewczynkach zrobiły oczywiście mumie egipskie.

British Muzeum w Londynie

tish Muzeum w Londynie

3. Płatne muzea

Muzeum Figur Woskowych Madame Tessaud – świetnie bawiła się tu cała rodzina. Oprócz figur woskowych przedstawiających znane postaci ze świata filmu, muzyki, sportu czy polityki  można tu także zobaczyć historię Londynu w pigułce oraz przeżyć niesamowite przygody w kinie 4 D. Jeśli chodzi o bilety, to  zarezerwowaliśmy je przez internet i dzięki temu zyskaliśmy na bilecie rodzinnym ok. 100 PLN.

Muzeum Figur Woskowych w Londynie

Muzeum Figur Woskowych w Londynie

4. Lord Mayor’s Show 2013

Co roku w drugą sobotę listopada od prawie 800 lat Lord Mayor, czyli burmistrz londyńskiej finansowej dzielnicy City, defiluje ulicami stolicy w  pięknej karecie, aby zaprzysiąc swoje posłuszeństwo Jej Królewskiej Mości. W paradzie bierze udział kilka tysięcy osób i jest to jedno z najstarszych i najbardziej popularnych wydarzeń w Londynie. Nam udało się akurat trafić na tę paradę i osobiście pomachać Pani Burmistrz!

Lord Mayor's Day 2014

Lord Mayor's Day 2013

 Lord Mayor's Day 2013

Wizyta w Londynie minęła nam bardzo, bardzo szybko. Na pewno jeszcze tu wrócimy!