Wjechanie wyciągiem na szczyt wysokiej, ośnieżonej góry i szusowanie w dół na nartach lub desce to rozrywka, bez której wielu z nas nie wyobraża sobie zimy. Sporty zimowe cieszą się coraz większą popularnością, a miłośnicy białego szaleństwa mają do dyspozycji niezliczoną wprost ilość świetnie przygotowanych stoków zarówno w kraju, jak i zagranicą. Dla osób, dla których jazda na nartach lub snowboardzie stała się życiową pasją, całkowicie naturalna jest chęć przekazania jej dalej i zarażenia miłością do narciarstwa swoich dzieci. Jednakże, jak wiadomo wyjazdy z dziećmi rządzą się swoimi prawami i trzeba się do nich przygotować nieco inaczej niż do beztroskiego wypadu z grupą przyjaciół.

Jeśli to nie są Wasze pierwsze wakacje z dziećmi, to doskonale wiecie już, że w zasadzie nie ma znaczenia, na jak długo wyjeżdżacie. Na wyjazd trzydniowy zazwyczaj musicie wziąć tyle samo rzeczy, co na dwutygodniowy. Podobnie jest w przypadku rodzinnych wyjazdów narciarskich, niezależnie od tego czy jedziecie na krótki weekendowy wypad w polskie góry, czy na całe ferie w Alpy, pakowanie wygląda podobnie. Trzeba zabrać sprzęt narciarski lub snowboardowy dla całej rodziny lub zaplanować jego wypożyczenie na miejscu, ciepłe rękawiczki i szale, kaski, gogle i okulary słoneczne, bieliznę termiczną, kremy z bardzo wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Te wszystkie rzeczy będą przydatne zarówno podczas bardzo krótkiego, jak i długiego wyjazdu. Zawsze warto zabrać ze sobą także kostiumy kąpielowe i buty turystyczne, tak na wszelki wypadek, gdyby pogoda spłatała Wam figla i szusowanie po stoku nie byłoby możliwe. Każdy rodzic wie, że dziecko, które miało mnóstwo atrakcji za dnia, wieczorem szybko zasypia, dając nam szansę na chwilę relaksu w dorosłym gronie. Dlatego tak ważny jest wybór właściwego kurortu, w którym dzieci, w różnym wieku, mają zapewnione przeróżne rozrywki, na stoku i poza nim.

Kurorty idealne dla rodzin z dziećmi 

Obecnie w całej Europie z łatwością znajdziecie ośrodki narciarskie, położone w najbardziej prestiżowych narciarskich regionach, które są szczególnie przystosowane dla rodzin z dziećmi. Zobacz na przykład na stronie: https://r.pl/narty-2019. Świetnie przygotowane do rodzinnych wyjazdów są znane i lubiane przez narciarzy ośrodki w Val di Femme czy Val di Sole we Włoszech, ale także wciąż mało znane ośrodki w Gruzji czy w Andorze. Jeśli zatem jesteście ciekawi nowych miejsc, koniecznie sprawdźcie kurorty w Gudauri (Gruzja) oraz Arinsal i Grandvalira (Andora).  Wykwalifikowani instruktorzy narciarstwa i snowboardu pomogą dzieciom w różnym wieku zdobywać i szlifować umiejętności. A bogata oferta kulturalno-oświatowa pozwoli na aktywne spędzanie czasu także poza stokiem. W kurortach funkcjonują szkółki narciarskie, gdzie dzieci i młodzież mogą pobierać lekcje jazdy w grupie swoich rówieśników, pod okiem doświadczonych instruktorów, co przynosi dwojakie korzyści. Po pierwsze, dzieci skuteczniej i szybciej opanowują umiejętność jazdy, niż wtedy, gdy uczą ich rodzice, ponieważ są zazwyczaj bardziej skupione i zaangażowane. Poza tym, nauka w szkółce narciarskiej sprzyja nawiązywaniu znajomości z innymi dziećmi, z którymi można także spędzać czas poza stokiem. Po drugie, rodzice mogą z radością oddać się swojej ulubionej rozrywce, czyli jeździe na nartach, bez wiecznego sprawdzania, czy ich pociechy za nimi nadążają. 

W wielu ośrodkach narciarskich dostępna jest także zorganizowana opieka nad małymi dziećmi, które jeszcze nie mogą próbować swych sił na stoku. Rodzice mogą ze spokojnym sumieniem pozostawić swoje dzieci pod opieką wykwalifikowanego personelu i aktywnie odpocząć na świeżym powietrzu. Rodzice nastolatków, którzy wkroczyli w trudny okres dojrzewania też znajdą coś dopasowanego do ich potrzeb. Warto wybrać ośrodek z bogatą ofertą rozrywkową, gdzie młodzież nie będzie się nudzić po zejściu ze stoku.

Gdzie warto pojechać: Austria, Włochy, a może tym razem Gruzja lub Andora? 

Dzieci, młodzież i rodzice uwielbiają tereny narciarskie w austriackim Tyrolu. Dolina rzeki Ziller to największy, a zarazem najciekawszy region narciarski w Austrii. Możecie wybierać spośród dziesięciu ośrodków narciarskich, które w ramach wspólnego karnetu oferują możliwość korzystania z ponad 360 kilometrów tras zjazdowych, połączonych siecią 167 wyciągów. Najbardziej znanym kurortem regionu Zillertal jest Mayerhofen. Tutejsze ośrodki narciarskie to idealne miejsce dla rodzin z dziećmi w różnym wieku, dla których narciarstwo to prawdziwa pasja.

Nieustannie od wielu lat olbrzymią popularnością wśród narciarzy cieszą się Włochy. I nic w tym dziwnego, świetnie przygotowane trasy, bogata infrastruktura hotelowa i stosunkowo niewielka odległość od Polski sprawiają, że jest to idealne miejsce do wypoczynku dla wszystkich narciarzy, niezależnie od stopnia zaawansowania. Val di Femme, otoczona masywem Latemar od północy, pasmem Lagorai od południa i górami Pala od wschodu, daje dostęp do łącznie 107 kilometrów tras na wszystkich poziomach trudności. Także amatorzy biegówek znajdą tu coś dla siebie: niezapomnianą możliwość jazdy w centrum włoskiego narciarstwa biegowego Marcialonga. Tutejsze ośrodki narciarskie są przystosowane dla rodzin z dziećmi, zapewniając im przeróżne rozrywki – kino, teatr, basen – także poza stokiem. Drugim włoskim regionem szczególnie uwielbianym przez narciarzy jest Val di Sole. Dolina Słońca ciągnie się na długości około 50 km od miasteczka Cles na wschodzie, aż do Przełęczy Tonale na zachodzie. Łączna długość tras wynosi 380 km, w tym 92 km to trasy łatwe, 230 km trasy średnie i 60 km trasy trudne. 

Jeśli doskonale znasz już stoki włoskie, francuskie i austriackie, to najwyższy czas wypróbować nowe kierunki. Dołącz do coraz większego grona miłośników szusowania po gruzińskich stokach i wybierz się do uznanego narciarskiego regionu Gudauri, położonego na południowych stokach masywu gór Kaukazu, na wysokości ponad 2 000 m n.p.m. Region otoczony jest najwyższymi europejskimi szczytami: Maili, Kazbek i Kuro. Trasy narciarskie o łącznej długości 57 km są dostosowane dla narciarzy na każdym poziomie, od początkujących, po bardzo doświadczonych. Świetna infrastruktura i bogata oferta rozrywkowa sprawia, że jest to miejsce wymarzone dla rodzin z dziećmi, które nie będą się nudzić także poza stokiem. Sezon narciarski w Gudauri trwa od grudnia do kwietnia.

Jednym z wciąż niedocenianych kierunków narciarskich wyjazdów jest także Księstwo Andory. Ten niewielki (zaledwie 468 km2 powierzchni) kraj, położony w Pirenejach pomiędzy Francją i Hiszpanią, ma do zaoferowania jedne z najlepiej przygotowanych terenów narciarskich w Europie. Sezon narciarski trwa tutaj od grudnia do połowy kwietnia, a narciarze mają do dyspozycji 300 kilometrów tras i 109 wyciągów o dużej przepustowości. Nowoczesna sieć wyciągów i wysokiej klasy infrastruktura hotelowa czynią z Andory jedno z najlepszych miejsc dla miłośników białego szaleństwa. Największym resortem w Pirenejach jest Grandvalira, gdzie łączą się tereny narciarskie kilku miejscowości: Encamp, Canillo, El Tarter, Soldeu, Grau Roig i Pas de la Casa. Narciarze mają tu do dyspozycji 128 tras o łącznej długości 210 km, w tym 41 tras czerwonych i 19 czarnych. Znajdują się tu także trzy snowparki i dwa parki do nauki jazdy dla dzieci. 

Artykuł sponsorowany