W Polsce działa kilkadziesiąt ośrodków określanych jako centa nauki. Praktycznie każde większe miasto może pochwalić się takim miejscem, w którym poza warsztatami czy eksperymentami, można dowiedzieć się o ważnych wydarzeniach z historii kraju. Wszystko zostało opracowane z wykorzystaniem nowych technologii i nowoczesnych form nauki, dlatego ośrodki te są wyjątkowo atrakcyjne, jeżeli chodzi o edukację. Jakie zadania stoją dziś przed centrami nauki i jaka jest ich główna idea?

Nauka też może być ciekawa

Jednym z głównych zadań parków nauki jest przekonanie odwiedzających, że edukacja wcale nie musi być nudna. Co więcej, punkty te pokazują, że uczyć można się za pomocą takich nowoczesnych urządzeń jak smartfony, gogle VR czy inne technologie. Jest to szczególnie kusząca propozycja dla nauczycieli szkół, ale także rodziców, którzy chcą zabrać swoje pociechy w miejsce, łączące naukę z zabawą i doświadczeniem. Centra nauki to potężne budowle, w środku których znajdują się nie tylko interaktywne stanowiska, ale również planetaria oraz inne atrakcje (np. teatr robotyczny). Można zgłębić wiedzę z zakresu fizyki, matematyki, astronomii, historii, muzyki, chemii czy biologii – i to nierzadko w jednym miejscu!

Popularyzacja nauki

Doświadczenia zazwyczaj dotyczą różnych nauk – od przyrodniczych aż po społeczne, dzięki czemu rodzice mają możliwość dopasowania nabywanej wiedzy do zainteresowań swojej pociechy. Nowoczesne centra nauki pozwalają na rozbudowę zainteresowań odwiedzających i ułatwiają poznanie często ważnych wydarzeń historycznych. Jednym z takich miejsce jest np. HistoryLand, w którym czekają na gości makiety zbudowane z klocków LEGO®. Ekspozycje te przedstawiają m.in. bitwę pod Grunwaldem, osadę w Biskupinie, katedrę na Wawelu, bitwę pod Oliwą, obronę Westerplatte czy bitwę pod Monte Cassino. Całość staje się atrakcyjna ze względu na klocki, które rzadko kiedy kojarzą się z nauką. Ponadto, można tu także skorzystać z gogli VR i zanurzyć się w wirtualnej rzeczywistości, która zapewnia jeszcze większą frajdę.

Zabawa i nauka

Nie ma lepszej metody na naukę niż uczenie się poprzez zabawę. Aktywizacja dzieci za pomocą technologii pozwoli na przyciągnięcie ich uwagi i zaangażowanie. O ile chętniej maluch będzie brał udział w zabawach, konkursach czy quizach, jeżeli ich mechanizm oprze się na nowoczesnych formach pracy z uczniami. Trudne doświadczenia z fizyki czy chemii staną się o wiele łatwiejsze, gdy najmłodsi sami będą mogli poeksperymentować. Co więcej, sama zabawa jest w stanie nauczyć wielu przydatnych umiejętności, wśród których wymienić można chociażby pracę w grupie.