Z dziećmi na wakacjach

Wielu młodych rodziców rezygnuje z wakacyjnych wyjazdów, obawiając się dalekich podróży ze swoją pociechą. Wakacje z niemowlakiem nie muszą być jednak wcale dużym problemem, jeśli tylko zostaną zaplanowane odpowiednio wcześnie.
Sprawdźcie, jak je zorganizować i o czym warto pamiętać!

Kiedy zaplanować wakacje z niemowlakiem?
Planując wakacje z maluchem, warto zająć się ich organizacją z nawet kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Jeśli decydujecie się na wycieczkę za granicę, dobrym pomysłem jest skorzystanie z oferty biura podróży, które organizuje wyjazdy dla rodzin z dziećmi. Możecie mieć wtedy pewność, że zostaniecie otoczeni odpowiednią opieką podczas pobytu, a hotel będzie dysponował udogodnieniami dla najmłodszych pociech.

Bez względu na miejsce – czy to w Polsce czy za granicą, warto zdecydować się na hotel usytuowany w spokojnej lokalizacji, oferujący odpowiednio wyposażone pokoje dla rodzin. Takie jednak są zwykle szybko rezerwowane, więc jeśli tylko znacie datę swojego urlopu, warto rezerwować termin od razu.

Wakacje nie w wakacje, czyli wyjazd poza sezonem
Termin podróży to kolejna istotna kwestia podczas planowania wakacji z niemowlakiem. Jeśli decydujecie na często odwiedzany przez turystów kierunek – bez względu na to czy są to greckie wyspy czy popularna miejscowość nad Bałtykiem, warto rozważyć wakacje poza szczytem sezonu. Z końcem wiosny i na początku jesieni nadal możecie liczyć na doskonałą pogodę, a w wielu miejscach nie będzie już tak dużych tłumów, jak latem. Będzie też taniej.

Samochodem czy samolotem? Jak podróżować z kilkumiesięcznym dzieckiem?
Dzieci, wbrew pozorom, najczęściej świetnie znoszą lot samolotem, więc nie powinniście obawiać się tego środka transportu. Jedynymi problematycznymi momentami są start i lądowanie, gdy gwałtownie zmienia się ciśnienie, dlatego warto wtedy podać maluchowi butelkę lub smoczek. Naturalny odruch ssania, pomaga ustabilizować ciśnienie.

Pamiętajmy, że wyloty w bardzo wczesnych godzinach nie są dobrym pomysłem w przypadku wakacji z niemowlakiem. Wybudzony o 5 lub 6 rano maluch z pewnością nie będzie w dobrym nastroju, który niestety może także udzielić się Wam. Wybierając godzinę odlotu, warto uwzględnić także czas potrzebny na dojazd na lotnisko oraz przejście przez bramki.

Podróżując autem warto natomiast wyruszyć nieco wcześniej, dzięki czemu unikniecie korków i największych upałów. Jeśli jednak podróż jest długa, starajcie się robić postoje co ok. godzinę. Maluch musi oczywiście podróżować w dostosowanym do jego wieku i wagi foteliku samochodowym, a w aucie bardzo przydatne będą rolety przeciwsłoneczne. Na wakacje warto także zabrać dodatkowe akcesoria, które ułatwią Wam przewijanie i karmienie malucha w czasie podróży – np. termoopakowania, samochodowy podgrzewacz do butelek czy specjalną matę,

Na co zwrócić uwagę przy wyborze hotelu?
Wybierając nocleg warto dokładnie przeanalizować to, co oferuje hotel. Najwygodniejszy dla rodzin będzie oczywiście pokój rodzinny, w którym hotele często nie naliczają dodatkowej opłaty za dziecko. Takie pokoje są również wystarczająco przestronne (torby, wózek, gondola i pieluszki zajmują naprawdę sporo miejsca!) oraz znajduje się w nich łóżeczko ze szczebelkami lub łóżeczko turystyczne. To drugie możecie oczywiście zabrać ze sobą, ale będzie to kłopotliwe, szczególnie podczas lotu. Świetnie, jeśli rodzinny pokój znajduje się na parterze lub niskim piętrze, lub w pobliżu jest winda, co oszczędzi Wam męczącego wnoszenia i znoszenia wózka kilka razy dziennie.

Równie ważna jest sama lokalizacja hotelu, który powinien znajdować się w dość cichym i spokojnym miejscu, z dala od hałaśliwych klubów, kawiarni i ruchliwych ulic. Nocleg powinien jednak być ulokowany na tyle dobrze, by dotarcie do najważniejszych atrakcji – np. plaży, restauracji lub parku rozrywki, było łatwe i nie zajmowało dużo czasu.

Co zabrać na wakacje z niemowlakiem?
Na wakacje z niemowlakiem warto zabrać nieco więcej jego ubranek, aby mieć pewność, że wystarczą one do końca pobytu bez konieczności prania. Konieczne jest także nakrycie głowy oraz kilka kompletów cienkich body z długimi rękawkami i nogawkami, które chronią wrażliwą skórę dziecka przed słońcem, pozwalając jej jednocześnie oddychać.

Nawet jeśli wybieracie się na wakacje w szczycie sezonu, warto zabrać ze sobą także coś cieplejszego – kocyk lub kombinezon, cieplejsza bluza lub kurteczka, które przydadzą się w przypadku nagłego pogorszenia pogody. W wakacyjnej torbie malucha powinny znaleźć się także jego ulubione zabawki. Nie musi ich być wiele, ale kilka maskotek lub grzechotek ułatwi dziecku zaklimatyzowanie się w nowym miejscu.

Jeśli planujecie częste spacery po plaży, wózek może nie być najwygodniejszym rozwiązaniem, dlatego warto zabrać ze sobą chustę lub nosidełko. Nad wodą świetnie sprawdzi się także plażowy namiot, który ochroni malucha przed dużym nasłonecznieniem.

Przed wyjazdem warto również skompletować kosmetyki do pielęgnacji malucha oraz kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Skóra niemowląt jest bardzo wrażliwa i łatwo ulega oparzeniom, dlatego formuły kremów muszą być dopasowane do jej potrzeb, a same kremy należy aplikować dość często – szczególnie, jeśli słońce świeci naprawdę mocno.

Wakacje z niemowlakiem, czyli pierwsza wspólna przygoda
Wielu młodych rodziców decyduje się na wakacje w ciepłych krajach położonych w Europie – np. południowych Włoszech, Hiszpanii lub Grecji. To dobry wybór, bowiem większość atrakcyjnych turystycznie miejsc oddalona jest od Polski o nie więcej niż 3 godziny lotu. Urlop w polskich górach, nad Bałtykiem lub Mazurach to także świetny pomysł, a odpowiednio wcześnie zaplanowane wakacje mogą stać się Waszą wielką, rodzinną przygodą. I tak właśnie warto traktować pierwszą wspólną wyprawę, a z całą pewnością wakacje z niemowlakiem będą bardzo udane!

Więcej porad znajdziesz na https://www.smyk.com/porady/ciaza-i-porod