Okres wakacji to również bardzo często czas wydatków. W tym roku, przez pandemię koronawirusa, planowanie wypoczynku stało się jeszcze trudniejsze – choroba skutecznie utrudniła również prawidłowe funkcjonowanie branży turystycznej. By choć odrobinę zniwelować negatywne skutki tej sytuacji rząd wyszedł z inicjatywą bonu turystycznego. Projekt ma na celu wsparcie rodzin z dziećmi oraz krajowej turystyki. Forma bonu turystycznego oraz sposób jego wykorzystania rodzi wiele pytań – z tego powodu zebraliśmy poniżej najważniejsze pytania dotyczące tej inicjatywy wraz z odpowiedziami na nie. Dzięki temu sama procedura uzyskania bonu może stać się o wiele łatwiejsza, a planowanie wyczekiwanych przez nas wszystkich wakacji – przyjemniejsze.

Bon turystyczny – wsparcie polskich rodzin

Bon turystyczny ma na celu pomoc rodzinom obciążonym przez pandemię COVID-19. Jest to forma wsparcia, dzięki któremu możliwe będzie dokonanie płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, które realizowane są przez przedsiębiorstwa krajowe lub organizacje pożytku publicznego w Polsce. Tym samym dopłata do wypoczynku służy również osłabionej przez pandemię branży turystycznej. Współpraca polskich firm turystycznych w zakresie ustalania miejsc wypoczynku została już rozpoczęta.

Jak rozumieć sformułowanie „imprezy turystyczne”?

Przez imprezę turystyczną rozumie się połączenie co najmniej dwóch różnych usług turystycznych na potrzeby tych samych wakacji – oznacza to, że  bon wykorzystany może zostać np. na opłacenie obozu dla dziecka (harcerskiego, sportowego, językowego,szachowego itp.). Jeżeli dotychczas nie było okazji, by posłać dziecko na przygotowywany przez profesjonalistów wyjazd, realizacja bonu turystycznego jest dobrym momentem, by pomóc mu w rozwijaniu zainteresowań.

Jaką formę ma bon turystyczny?

Wsparcie realizowane jest przy pomocy jednorazowego bonu o wysokości 500 złotych na każde dziecko do 18. roku życia oraz jednego dodatkowego świadczenia, również w wysokości 500 złotych, dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Oznacza to, że każdemu dziecku przysługuje bon o wartości 500 złotych, a dzieciom  z orzeczoną niepełnosprawnością – 1000 zł. Wiele rodzin funkcjonuje w modelu 2+2 – czy oznacza to, że taka rodzina może starać się o bon w wysokości 1000 złotych? Tak! 

Komu przysługuje bon turystyczny?

Podobnie jak w przypadku Programu 500 Plus  bon turystyczny przyznawany jest niezależnie od poziomu dochodów. Starać się mogą o niego rodziny posiadające co najmniej jedno dziecko.

W jaki sposób złożyć wniosek o bon turystyczny?

Bon możemy otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych – ZUS (PUE ZUS) i złożeniu wniosku – w ten sam sposób, jak w przypadku Programu 500+. Rejestracja może zostać wykonana przy pomocy Profilu Zaufanego, podpisu elektronicznego lub niektórych systemów bankowych –  jest więc łatwa i dostosowana do potrzeb internautów. Aktywacja bonu nastąpi po potwierdzeniu poprawności danych lub ich uaktualnieniu. Automatycznie wygenerowany bon przyjmie formę 16-cyfrowego numeru, który przesłany zostanie SMS-em na podany we wniosku numer telefonu. 

W jaki sposób korzystać z bonu? 

Bon należy okazać podczas rezerwacji pobytu w miejscu wypoczynku, najpóźniej w trakcie kwaterunku. Jest możliwy do wykorzystania na terenie całej Polski. Wybór miejsca zależy od preferencji rodziny – bon może być zrealizowany zarówno na terenach nadmorskich, w górach, pensjonatach, hotelach, gospodarstwach agroturystycznych lub polach kempingowych. 

Do kiedy można wykorzystać swój bon turystyczny? 

Bon turystyczny w założeniu ma być pomocą dla wielu rodzin, zatem nie należy martwić się, że czas jego realizacji nie pokryje się z planami wakacyjnymi. Bon zrealizować można aż do końca marca 2022 roku

Nowe prawo dotyczące bonu turystycznego weszło w życie już w te wakacje. Dzięki temu dopłatę na wakacje z dzieckiem lub ferie zimowe będzie mogło otrzymać ok. 6 mln dzieci. 

Kliknij w link i zobacz obiekty, w których wykorzystasz  POLSKI BON TURYSTYCZNY