Toskania, podobnie jak wiele innych części Włoch, to sielankowy raj pełen winnic, gajów oliwnych, pól maku i nasłonecznionych wzgórz. Nie brakuje tu starych miast i miasteczek bogatych w zabytki, takie jak kościoły, galerie i średniowieczne zakątki. Decydując się na wakacje z dziećmi w okolicy lub w samym sercu Toskanii warto pamiętać, że ta część Półwyspu Apenińskiego to nie tylko wyjątkowa sztuka i architektura. To także piękne okolice i zapierające dech w piersiach krajobrazy. Istnieje tu sporo możliwości spędzania wolnego czasu na powietrzu, chociażby w okolicy piaszczystych plaż.

toskania

toskania

Kiedy jechać na wakacje

Zanim wyruszymy na poznawanie uroków Toskanii i jej okolicy, warto dokładnie zaplanować nasz wyjazd z maluchem. Na pewno warto mieć na uwadze, że Toskania największe oblężenie turystów przeżywa w sierpniu. Wtedy wypoczynek na łonie natury może nie należeć do najprzyjemniejszych. W tym okresie zamkniętych jest też wiele, więc jeśli zależy nam na poznawaniu toskańskiej sztuki i architektury, lepiej wyjazd zaplanować na inny miesiąc. Sezon na wakacje nad morzem trwa w Toskanii właściwie od początku kwietnia do końca listopada. Najodpowiedniejszym czasem na wycieczkę dla rodzin z dziećmi wydaje się być czerwiec oraz wrzesień. Planując wyjazd, warto również zadbać o rezerwację miejsc noclegowych. Pomocne mogą okazać się apartamenty w Toskanii znalezione na edom.pl. Można zatrzymać się w pobliżu jednego z większych miast, ale sporo rodzin preferuje raczej ciche i spokojne okolice, zwłaszcza, że Toskania i w pełni potwierdza sielankowy obraz rolniczych Włoch.

toskania

Atrakcje dla dzieci w Toskanii

Toskania, podobnie jak jej okolice, ma bardzo wiele do zaoferowania rodzinom wypoczywającym z dziećmi. Większość osób stawia przede wszystkim na spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Toskania może poszczycić się pięknym, długim wybrzeżem ciągnącym się wzdłuż Morza Liguryjskiego oraz mnóstwem miejsc idealnych do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych. Spośród wielu kurortów na uwagę zasługują między innymi takie miejscowości, jak: Viareggio oraz Forte dei Marmi. Pierwsza miejscowość daje możliwość odbycia wycieczki katamaranem w poszukiwaniu delfinów. W trakcie podróży prowadzący opowiadają o podwodnym świecie ryb, a wokół katamaranu można dostrzec pływające wieloryby i delfiny. To z całą pewnością nie lada atrakcja dla maluchów.

Ciekawym pomysłem na spędzenie wakacji z dziećmi w Toskanii może być także odwiedzenie niewielkiego miasteczka Pistoia, które kryje w sobie mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Dzieci można zabrać między innymi do prywatnego ogrodu zoologicznego, który jest usytuowany na wzgórzach miasta. To jeden z najsłynniejszych ogrodów na terenie całej Toskanii, a mieszka w nim blisko czterysta różnych gatunków zwierząt.

W pobliżu miasta Pistoia znajduje się także Park Pinokia. To kolejne miejsce, którym nasze maluchy powinny być zachwycone. Park ten znajduje się w niewielkiej miejscowości o nazwie Collodi (to właśnie tutaj urodził się autor „Pinokia”). Poza tym, że znajdują się tu wspaniałe rośliny i rzeźby, to na dzieci czekają też rozmaite place zabaw oraz mini teatrzyki. Godna uwagi jest także motylarnia, gdzie można pospacerować wśród latających motyli

 

Wiele rodzin nie wyobraża sobie ponadto odwiedzenia Florencji w trakcie wakacji w Toskanii. Jak się okazuje, miasto to, poza tym, że jest przepełnione zabytkami – arcydziełami renesansu, to skrywa w sobie również atrakcje dla dzieci. Wyjątkowym miejscem na rodzinny spacer mogą być chociażby ogrody Boboli. Maluchy można też zabrać do Muzeum dei Ragazzi – znajduje się tam „Pokój Opowiadań”, w którym najmłodsi mogą poznać cywilizację renesansu we Florencji.

Podczas wakacji w Toskanii nie można ominąć oczywiście Pizy i jej głównej atrakcji – Krzywej Wieży.

toskania

Aquaparki i parki rozrywki

Wymarzanymi miejscami do aktywnego wypoczynku z całą rodziną są także Aquaparki oraz parki rozrywki. W okolicy Toskanii najchętniej odwiedzany jest park rozrywki Cavallino Matto. Znajdują się tam karuzele i place zabaw, ale można też wybrać się na rodzinny spływ łódką. Poza tym wspólnie warto też odwiedzić park wodny. Nudzić tutaj z całą pewnością nie będą się ani dzieci, ani dorośli: wysokie zjeżdżalnie, baseny o różnej temperaturze wody oraz rozmaite aranżacje wodne – wszystko to sprawi, że rodzinne wakacje w Toskanii na długo zapadną nam w pamięci!

toskania