Wreszcie nadszedł ten upragniony czas. Ostatni dzień w pracy, pożegnałeś się już z szefem oraz współpracownikami i wyruszasz na zagraniczne wakacje ze swoją rodziną. Oczami wyobraźni widzisz już siebie pod palmami, wygrzewającego się na piaszczystych plażach. Zanim jednak wyruszysz na urlop, zadbaj wcześniej o wszystkie formalności, takie jak opłacenie podróży i noclegów. Będziesz mógł pozwolić sobie na więcej przyjemności będąc na miejscu, jeżeli zaoszczędzisz jeszcze przed wyjazdem na wymianie waluty. Jeżeli dokonasz tego drogą online, wtedy możesz zyskać nawet do 8% względem oferty banków oraz stacjonarnych kantorów.

Czym są serwisy społecznościowej wymiany walut i w jaki sposób działają?

Do tej pory przed urlopem wymieniałeś walutę w sposób tradycyjny? Niestety narażało cię to na niepotrzebne straty finansowe, gdyż kantory oraz banki obciążają kursy walut wysoką marżą. W konsekwencji powstaje spread, będący różnicą pomiędzy kursem sprzedaży a zakupu tej samej waluty – rozbieżność ta stanowi zysk danej instytucji. Spread wynosi najczęściej co najmniej 5%, lecz może sięgać nawet kilkunastu procent.

Wymiana walut za pośrednictwem społecznościowej platformy to skuteczna metoda na całkowite ominięcie spreadu. Jest to możliwe dzięki temu, że serwisy tego rodzaju nie udostępniają walut, lecz pełnią tylko funkcję pośrednika. To jedynie zarejestrowani użytkownicy decydują o tym, po jakich kursach wymieniają walutę. Najczęściej są one zdecydowanie korzystniejsze w porównaniu do średnich notowań na rynku. Uczestnicy internetowej giełdy walutowej mogą zdecydować się na akceptację najlepszych w danym momencie kursów lub przedstawić innym użytkownikom własną ofertę. System automatycznie dobiera komplementarne względem siebie zgłoszenia, po czym ma miejsce proces finalizowania transakcji.

W jaki sposób wypłacić walutę wymienioną online?

Wymienioną walutę można wypłacić na dowolne konto walutowe w banku. Nie musisz z tego tytułu ponosić żadnych dodatkowych opłat, jeżeli dokonasz transakcji za pośrednictwem serwisu Walutomat, dostępnego pod adresem https://www.walutomat.pl/. Jest to najdłużej działająca w Polsce – od 2009 roku – platforma społecznościowej wymiany walut. W Walutomacie bezpłatne są przelewy na rachunki walutowe w większości największych banków w naszym kraju. Jedyną opłatą ponoszoną przez użytkowników serwisu jest symboliczna prowizja, której wysokość nie przekracza 0,2% wartości każdej transakcji.

Ile pieniędzy można zaoszczędzić przed wyjazdem wakacyjnym?

Planujesz wydać na wakacje 1000 euro? Jeżeli więc wymienisz taką kwotę pieniędzy za pośrednictwem giełdy walutowej, wtedy dzięki korzystnym kursom zyskasz do 200 zł. Pomyśl tylko, ile dodatkowych drinków, lodów czy gofrów kupisz za te pieniądze. Dodatkowo zaoszczędzisz na paliwie – w związku z brakiem konieczności dojazdu do punktu wymiany. Środki wymienisz całkowicie online, bez konieczności wychodzenia z domu. Zyskujesz więc nie tylko pieniądze, lecz także swój cenny czas, którego przecież przed samą podróżą zawsze brakuje.