Aktywne wakacje w górach to prawdziwa przygoda dla dziecka. Jednak taka wyprawa wymaga szczególnych przygotowań, aby zapewnić naszym pociechom odpowiedni komfort podróżowania. Zobacz, o czym nie możesz zapomnieć, wybierając się na górskie wakacje z dzieckiem!

Śpiwory dla dzieci – jak wybrać ten najlepszy?
Na rynku dostępne są liczne śpiwory dla dzieci, dlatego często trudno nam zdecydować, który z nich wybrać. Rozmaite typy, kształty, zalecana temperatura użytkowania, te wszystkie parametry potrafią przyprawić o zawrót głowy. Na początek warto wziąć pod uwagę wiek i wzrost naszej pociechy. Jednak równie ważne jest to, jak będą wyglądać nasze wakacje i w jakich warunkach wybrane przez nas śpiwory dla dzieci będą użytkowane. Jeśli w planach mamy tylko wyjazdy z noclegiem pod dachem, np. w schronisku górskim, wystarczy śpiwór typu kołdra, najlepiej rozpinany, którego możemy użyć jedynie do przykrycia, jeżeli warunki będą temu sprzyjać. Temperatura w takich miejscach zwykle nie spada poniżej 15oC, dlatego cieńsze, lekkie śpiwory dla dzieci sprawdzą się doskonale.

Przed Wami letnie nocowanie pod namiotem? Choć za dnia mogą dopaść Was upały, w nocy często jest już chłodniej, a temperatura może spaść nawet do 5oC. Warto o tym pamiętać, aby nasza pociecha nie przemarzła podczas wyprawy.

Analogicznie będziemy wybierać śpiwory dla dzieci trzy- i czterosezonowe. Te drugie muszą utrzymywać odpowiednią temperaturę nawet przy -13oC! W obu przypadkach warto też zdecydować się na model typu mumia, który ma bardziej anatomiczny kształt, zapewniając tym samym większe bezpieczeństwo.

Rozważając kupno śpiworów dla dzieci do spania, zarówno w schronisku, jak i pod namiotem, warto zwrócić uwagę także na materiały, z jakich zostały wykonane. Puchowy zapewnia doskonałą izolację przy niewielkiej wadze, dzięki czemu dobrze sprawdzi się na dłuższych wyprawach. Z kolei syntetyczny śpiwór dla dziecka jest nieco łatwiejszy w czyszczeniu i suszeniu, a także będzie lepszym wyborem dla alergika. Dużym plusem jest też jego niższa cena.

Rozglądasz się za śpiworami dla dzieci również na przyszłość? Warto wybrać model, który „rośnie” razem z Twoją pociechą. Dzięki temu nawet za kilka lat będziecie mogli pojechać na wspólne wakacje bez przymusu ponownego zakupu.

Wakacje z dzieckiem – odpowiedni strój
Poza odpowiednimi śpiworami dla dzieci niezwykle ważny jest też dobór właściwego ubrania na górski szlak. Powinno być przede wszystkim wygodne, przewiewne, trwałe i niekrępujące ruchów. A co poza tym? Szczególną uwagę należy zwrócić zwłaszcza na dwa elementy – okrycie wierzchnie i buty. Ich szeroki wybór znajdziesz na www.e-horyzont.pl

W górach świetnie sprawdzą się polary dziecięce, jednak warto zaopatrzyć się również w odpowiednią kurtkę. Doskonałym wyborem będą tzw. softshelle, czyli te wykonane z tkaniny jednocześnie zachowującej ciepło i odprowadzającej wilgoć ze skóry. Dzięki temu zapobiega uczuciu dyskomfortu i otarciom. Cechuje się też zwiększoną wodoodpornością, jednak na silniejsze deszcze warto zadbać o dodatkową warstwę, np. płaszcz przeciwdeszczowy.

Również buty na dłuższą wyprawę, a nawet aktywny weekend z dzieckiem, powinniśmy wybrać z należytą uwagą. Zainwestujmy w wysokiej jakości buty trekkingowe, aby nasza pociecha czuła się wygodnie i nie nabawiła się bolesnych otarć czy odcisków. Na letnią wyprawę wystarczą te lekkie, z niższą cholewką. Jeśli jednak zamierzamy podróżować również wiosną, jesienią, a nawet zimą, lepszym wyborem będą te wyższe, podszyte membraną, która dodatkowo zapobiegnie przemakaniu. Pamiętajmy też o odpowiedniej impregnacji specjalnymi środkami. W modelach zimowych zwróćmy dodatkowo uwagę na dobrą przyczepność podeszwy.

Wyprawa w góry z pociechą może być cudownym przeżyciem dla całej rodziny. Wybierając odpowiednie ubrania, buty i śpiwór dla dzieci, sprawimy, że wszyscy wrócą z takich wakacji zadowoleni i pełni pozytywnych emocji.