Po trudnych, długich oraz wyczerpujących obradach rodzinnych, wreszcie udało nam się ostatecznie zadecydować – w tym roku udajemy się nad morze. Będzie blisko, prawdopodobnie ciepło, a sprawdzone przez znajomych miejsce – także nie zrujnuje naszego portfela. Jedziemy, ale zanim wskoczymy do auta – zapamiętajmy, aby nie popełniać następujących błędów.

Wakacje mają być wypoczynkiem. Miłym, zwykle za krótkim, ale także ciekawie spędzonym urlopem, który chętnie będziemy wspominać jeszcze przez długi czas.

Niestety, nie każde wakacje możemy zaliczyć do tych szczególnie udanych. Na drodze, ku rodzinnemu szczęściu, stają błędy popełniane przez nas na różnym etapach organizacyjnych wycieczki.

Wakacje nad morzem sprzyjają rodzinnym perypetiom. Na nieodpowiednio przygotowanych turystów czeka pakiet naprawdę gorących emocji.

Jakie błędy, towarzyszą nam najczęściej podczas spędzania wakacji nad morzem? Oto lista, której lepiej się wystrzegać:

1. Do miejsca docelowego mamy jakieś 400 km, dojedziemy bez przystanków

Dorośli myślą, że 4 godziny spędzone w aucie, to prawdziwa przyjemność. Czas płynie szybko, klimatyzacja daje chłodne orzeźwienie, można poprzeglądać się krajobrazom, widzianym zza szyby. Dzieci myślą nieco inaczej. Kilkugodzinna podróż, potrafi dać im naprawdę bardzo mocno w kość. Po kilkudziesięciu minutach zaczyna im się nudzić, a siedzenie uwierać. Dlatego, jeśli wybierasz się na wczasy autem, tak zaplanuj podróż, by w jej trakcie przynajmniej 2-3 razy zatrzymać się w jakimś przyjemnym miejscu. Nawet kilkunastominutowe postoje, pozwolą rozprostować kości i nabrać energii na dalszy etap podróży.

2. Na plażę jest blisko, zabierzmy tylko naprawdę potrzebne rzeczy

To ogromny błąd, którzy popełniają rodzice, po raz pierwszy wybierający się na plażę. Tymczasem rozłożenie kocyka, parasola, maty, to prawdziwy obóz przetrwania. Plażowanie  z dzieckiem dalekie jest od wylegiwania się na słońcu. Dziecku, trzeba zapewnić rozrywkę, bezpieczeństwo i smakołyki. To dlatego, na kilkugodzinne plażowanie, trzeba zabrać torbę wypakowaną po brzegi: pieluchami, ręcznikiem małym i dużym, kremem z filtrem, wodą, owocami, nakryciem na głowę, zabawkami, kompletem świeżych ubrań i… wszystkim, co w razie nagłego wypadku, może nas uratować przed zwinięciem obozowiska i powrotem do domu.

3. Czego teraz nie kupimy, dostaniemy na miejscu

Niejeden podróżnik wie, że na wakacje lepiej zabrać nadmiar produktów, niż nie zabrać czegoś, za co potem, przyjdzie nam zapłacić dwa razy więcej. O ile jednak scenariusz z zakupem droższych zamienników mieści się do naszych wyobrażeń, o tyle jego brak może stanowić poważny problem dla spokojnego podróżowania.

4. Po co zabierać kurtki, przecież jedziemy na letnie wakacje

Odpowiednie ubranie, to bardzo ważny element wakacyjnej torby. Nad morzem temperatura może być bardzo wysoka, ale mogą się także zdarzyć takie dni, gdzie wiatr będzie przewracał stoliki, a  deszcz podtapiał okoliczne studzienki. Dlatego, kurtka przeciwdeszczowa i jedna para długich spodenek to zawsze dobry pakiet, który warto mieć schowany, gdzieś na dnie plecaka.

5. Nie będziemy odpoczywać na plaży, trzeba zwiedzać, zwiedzać!

Podczas wypadu w różne zakątki Polski, Europy, świata – można spotkać rodziców „nad ambitnych”, którzy swoją pasję zwiedzania, próbują przenieść na kilkuletnie dzieci. Drodzy, maluchy od pięknych kamienic, wspaniałych muzeów, stuletnich dębów wolą aktywnie uczestniczyć w wycieczce. Wybiegać się, wykąpać w morzu, poczuć wakacyjną adrenalinę. Piękne miejsca, szczególne zabytki, pokażmy im przy tzw. okazji, nigdy nie zamieniając dziecięcych atrakcji na ważne historyczne miejsca, na które jeszcze będą miały czas.

6. Pojedźmy w jakieś znane miejsce, przynajmniej będzie dużo atrakcji

To prawda, znane kurorty są niezwykle obfite w atrakcje, ale warto pamiętać, że także w turystów. Jeśli zatem chcemy odpocząć w ciszy, bez kolejek, głośnych imprez, tłumów – może lepiej pojechać w bardziej ustronne miejsce, gdzie najważniejszą atrakcją będzie przyroda i czas spędzony wspólnie z rodziną? Jeśli się postaramy, to z pewnością uda nam się ciekawie zaplanować każdą chwilę urlopu.