Dlaczego, rodziny mające małe dzieci – w wieku 1-6 lat, najczęściej wybierają się nad polskie morze lub okoliczne jeziora? Powodów jest kilka. Najważniejszym i najczęściej powtarzanym jest oczywiście wygoda. Długa, kilkunastogodzinna podróż autem lub samolotem na rajskie wakacje do krajów leżących poza naszymi granicami, jest męcząca i stresująca dla dzieci oraz ich rodziców. Wycieczka nad Morze Bałtyckie – trwa krótko, a i miejsca są szczególnie piękne. Czy jednak wiemy, jak spakować bagaż wakacyjny, by niczego nam nie zabrakło?

Podróż w Polskę, do miejsc oddalonym zwykle niedaleko od naszego miejsca zamieszkania, wymaga równie ważnego przygotowania, jak zagraniczne wojaże. A wyjazd nad morze – latem, gdy temperatury potrafią być naprawdę bardzo wysokie, to szczególne wyzwanie dla troskliwych rodziców.

Jak pokazuje doświadczenie i częste przykłady – rodzice zapominają o bardzo podstawowym wyposażeniu. Dzieci nie mają nakrycia głowy, brak parasola ochronnego przy stanowisku na plaży – to tylko niektóre braki, które szczególnie zdumiewają.
Dzisiaj zatem słów kilka o tym, co warto zabrać na wczasy z dzieckiem nad morzem.

Apteczka – niezbędnik każdej wycieczki
Apteczkę należy zabierać w każdą podróż. Nieważne czy wyruszamy z dzieckiem, czy w pojedynkę. Podstawowe leki, często traktowane jako niepotrzebne, mogą uratować nas w wielu sytuacjach. Kiedy wyruszamy z dzieckiem nad morze, na pewno przyda się krem z wysokim filtrem. Wysoki oznacza przynajmniej „30”. W przenośnym pogotowiu warto mieć również leki na przeziębienie (tak, latem bolące gardło i temperatura również się zdarzają), lek przeciwwirusowy, lek na zaparcia oraz biegunkę. Dobrze mieć również jakiś probiotyk oraz elektrolity w razie odwodnienia organizmu, a także plastry z opatrunkiem, czy wodę utlenioną. Pamiętajmy również o lekarstwach na choroby lokomocyjne, a także środki przeciw komarom. Użądlenia bywają dość bolesne.

Jak ubrać dziecko?
Do torby warto włożyć całkiem sporą liczbę ubrań (chyba, że w naszym pensjonacie będzie można uprać odzież). Dzieci lubią się brudzić, a na wakacjach jest to nawet dozwolone. Na pewno warto tutaj oprócz letnich, zwiewnych sukienek czy dresików zabrać coś grubszego. Polecamy ciepłą kurtkę, bluzę, i ocieplany dres. Dlaczego? Pogoda nad morzem bywa nieprzewidywalna. Może się naprawdę szybko zmienić. Co jeśli, nagle, szczególnie wieczorem spadnie do 10 stopni?
Uwaga: pamiętajmy o kurtce przeciwdeszczowej. Podczas rejsów czy długich spacerów może naprawdę skutecznie uchronić nas od przemoknięcia.

Drobne, ale bardzo ważne
Pakując torbę, skupiając się na najważniejszym wyposażeniu bardzo często zapominamy o: chuście lub czapeczce ochronnej. Tymczasem podczas długich zabaw na plaży, dziecko powinno mieć okrytą główkę. W innym przypadku może nie tylko źle się czuć, ale również wymiotować.
Parasol, parawan, albo mały namiot – to niezbędnik plażowy. Nad morzem wiatr jest bowiem bardzo silny. Warto przygotować na plaży stanowisko, które okryjemy od mocnych podmuchów, ale również i silnego słońca.

My, polecamy także zabrać kilka ulubionych gier planszowych, zestaw do gry w badmintona, piłkę oraz materac do wodnego plażowania. Niekiedy dzieciom trzeba jakoś wypełnić czas zabawy, a takie akcesoria będą niezastąpione.

Na koniec, polecamy, aby na wakacje z dzieckiem nad morzem wziąć także: garść dobrego humoru, pakiet inspiracji do spędzenia wolnego czasu, moc uśmiechu i chęci do wypoczywania. Z tak przygotowanym bagażem, wakacje z pewnością będą udane.