Zamek Książ

Góry Sowie to idealne miejsce wypadowe na wakacje z dzieckiem dla mieszkańców zatłoczonego Wrocławia i nie tylko.
W tym miejscu, turystów nie ma tak wielu, jak w Szklarskiej Porębie czy Karpaczu, a odległość mierzona w kilometrach, pozwala szybko dotrzeć na wyznaczone miejsce. Góry Sowie to doskonała okazja na wakacje w górach zarówno weekendowe, jaki i na dłuższy czas.
Dlaczego warto tu przyjechać i co powinniśmy zobaczyć?

Góry Sowie to pasmo górskie w Polsce, w Sudetach Środkowych w południowo-zachodniej części kraju, na terenie województwa dolnośląskiego, które przede wszystkim charakteryzuje piękna przyroda oraz ciekawie ukształtowany teren. Nie ma tu wielkich szczytów, bo najwyższy z nich Wielka Sowa ma raptem 1015 m n.p.m., a wchodzi się na nią bardzo przyjemnie. Dogodne szlaki oraz nieduże przewyższenia, pozwolą zdobyć Wielką Sowę nawet z kilkuletnim dzieckiem (pod warunkiem oczywiście, że trafimy na dobrą pogodę, a nasz maluch rzeczywiście lubi spacerować).

Pospacerujemy przy okazji pięknych widoków
Pozostałe szczyty Gór Sowich mają wysokość od 600–980 m n.p.m. Podczas przechadzki poszczególnymi szlakami, możemy podejrzeć ciekawe gniazda skalne, polany oraz pooddychać powietrzem, w którym rozpościera się wspaniały boru świerkowego.
Na szczytach Wielkiej Sowy oraz innych wzniesieniach czekają na nas punkty widokowe, z których rozpościera się przepiękny widok na okolicę. Przy dobrej pogodzie można dojrzeć naprawdę urokliwe krajobrazy. Latem, po wejściu na górę można także urządzić ognisko, gdzie posmakujemy skwierczącej kiełbaski oraz innych przysmaków, przyniesionych ze sobą w plecaku. Do grillowania mamy specjalnie wyznaczone miejsce.

Ale Góry Sowie to nie tylko szlaki…
Jedną z atrakcji okolicy są pozostawione, poniemieckie kompleksy zabudowań, w tym „Włodarz”, będący największymi podziemiami projektu RIESE. Turyści mogą zobaczyć część nadziemną przed wejściami do sztolni, dolny poziom obiektu, udostępnioną część górnego poziomu oraz popłynąć łodzią do zalanych części kompleksu. Do zabudowań RIESE należą także „Kompleks Rzeczka” i „Kompleks Osówka”. Warto odwiedzić je wszystkie, by poznać szczególną historię tego miejsca.

Uwaga: na czas zwiedzania podziemia, warto przygotować na wierzch cieplejsze ubrania szczególnie dla dzieci. W sztolniach panuje bowiem dość specyficzny klimat (poniżej 10C ) i nawet latem potrafi być bardzo chłodno.

Przejście podziemnymi trasami, które budowali jeńcy III Rzeszy i więźniowie Gross-Rossen, robi bardzo duże wrażenie, nie tylko na nas dorosłych, ale również na dzieciach.

W okolicy Gór Sowich naszą uwagę z pewnością powinna zwrócić również Jedlina-Zdrój, gdzie możemy skosztować pysznych dań w Oberży PRL , czy zwiedzić Browar Jedlina, gdzie również znajduje się hostel i hotel, dla gości. W Jedlinie-Zdrój możemy również zabrać nasze dzieci do Centrum Sportów Górskich –które zlokalizowane jest na obrzeżach miejscowości. Przygotowane w nim trasy linowe, z pewnością zrobią wrażenie na dzieciakach. Z zabawy mogą skorzystać maluchy, które ukończyły 3 rok życia.

Ponadto, dla wszystkich tych, którzy podczas wakacyjnego wypoczynku lubią poczuć zapach historii, warto polecić również zwiedzenie Zamku Książ czy też Fortyfikacji w Srebrnej Górze. W tej drugiej, podobnie, jak w kompleksie RIESE polecamy zabrać cieplejsze okrycie wierzchnie Kto wie, że to My odnajdziemy w podziemiach Zamku Książ słynny złoty pociąg?:)

Zobacz także stronę Atrakcje turystyczne dla dzieci na Dolnym Śląsku – polecamy!