Coraz popularniejszą formą spędzania wolnego czasu są wakacje rodzinne blisko przyrody, z dala od miejskiego zgiełku. Gospodarstwa agroturystyczne oferujące mieszczuchom coraz wymyślniejsze atrakcje, przeżywają obecnie prawdziwe oblężenie. Nic w tym dziwnego! Zmęczeni całorocznymi korkami na drogach, hałasem i rosnącym tempem życia, pragniemy powrócić do czystej natury, pooddychać nieskażonym powietrzem oraz skosztować swojskiego jadła.
Wiejski krajobraz jest z pewnością na stałe wpisany w niejedne wspomnienia sięgające pamięcią dziecięcych wakacji. Dlatego z tym większym sentymentem powracamy do tego, co bliskie nam samym. Choć sposoby organizowania urlopów uległy radykalnej zmianie i sięgają coraz odleglejszych zakątków świata, nie powinniśmy rezygnować z tej przyjemnej formy odpoczynku, jaką daje nawet kilkudniowy pobyt na wsi.
Możliwości wyboru jest sporo. Możecie ograniczyć się do odwiedzin rodziny lub znajomych mieszkających za miastem, zorganizować wycieczkę krajoznawczą lub skorzystać z szerokiej gamy ofert, łączących dobry relaks z aktywnym wypoczynkiem. Proponujemy skorzystać z ostatniej opcji. Od Bałtyku aż po Tatry znajdziecie gospodarstwa zachęcające do wykupienia noclegów w tradycyjnych domostwach, blisko lokalnych karczm, malowniczych łąk, pól i lasów. Pasące się w zagrodach zwierzęta zainteresują wszystkie dzieci, a możliwość wydojenia krowy lub kozy przyciągnie uwagę nawet najbardziej wymagających maluchów! Jak grzyby po deszczu powstają szkółki jeździeckie, w których starsze dzieci będą mogły spróbować swoich sił na końskich grzbietach. Wizyta w prawdziwej stajni będzie dla najmłodszych nie lada gratką! Gospodarz chętnie opowie, co źrebaki lubią najbardziej, nauczy jak pielęgnować końskie włosie oraz pokaże podkowy przynoszące szczęście.
Wspólne spacery po okolicy będą doskonałą okazją do zapoznania się z nazwami gatunków ptaków, drzew i kwiatów. Urządzenie zawodów w robieniu najpiękniejszego wianka powinno zachęcić do szukania różnorodnych roślin i nazywania poszczególnych z nich. Bajeczna polana pełna kolorów lub świeża trawa w owocowym sadzie będą idealne na popołudniowy piknik, bogaty w lokalne przysmaki. Dodatkowo każda gospodyni z przyjemnością poczęstuje Was wyrobami własnej roboty. Dobrze wiecie, że pachnące spiżarnie oraz urokliwe kredensy skrywają w sobie najpyszniejsze tajemnice! Warzywne przetwory, smakowite konfitury, złociste miody, aromatyczne marynaty, domowe wypieki i wiele innych kulinarnych cudów będzie czekać na wielkie apetyty! Warto też zajrzeć do miejscowych karczm i zajazdów, które serwują świeże potrawy przygotowywane z własnych produktów spożywczych. Wystarczy zapytać właściciela domu, w którym nocujecie, a ten z pewnością wskaże Wam miejsce godne polecenia.
Wczasy rodzinne na wsi to doskonała okazja pokazania maluchom sztuki rękodzielniczej oraz procesu jej wyrobu. Można znaleźć domostwa lub pradawne osady, przy których działają pracownie artystyczne. Powstają w nich gliniane naczynia, rzeźby w drewnie, tkaniny, biżuteria i wiele innych pasjonujących przedmiotów codziennego użytku. Sezonowo odbywają się również warsztaty pracy twórczej dla młodszych i starszych dzieci, na które nie brakuje chętnych. Bardzo popularne są festiwale tematyczne nawiązujące do kultur mniejszości etnicznych i narodowych oraz tradycji starosłowiańskiej. Towarzyszą im liczne atrakcje – strzelanie z łuku, wybijanie monet, prace w stajniach i kuźniach, konne przejażdżki oraz tańce. Na wspólne rozmowy oraz radosne śpiewy polecamy miejsce przy ognisku, którego ciepło i magia zawsze przyciąga.
Wakacje rodzinne na wsi mają do zaoferowania naprawdę bardzo wiele. Nie zależnie od wieku Waszych pociech są wspaniałą okazją zarówno do odpoczynku i refleksji, jak i do kreatywnego spędzenia wolnego czasu. Świeżego powietrza, klimatycznej aury oraz zdrowego jadła starczy dla wszystkich. Wybór należy do Was!