Doskonałe położenie geograficzne Polski zapewnia nam dostęp do różnorodnego typu krajobrazu przyrodniczego. Zostaliśmy obdarowani przez naturę licznymi jeziorami, rozległym wybrzeżem nadmorskim, połaciami lasów i puszczy oraz zachwycającymi pasmami górskim. Możliwości wyjątkowego spędzenia wolnego czasu jest tak wiele, że wystarczy tylko zaplanować wakacje z dzieckiem, wybrać odpowiednie miejsce i ruszyć w drogę!

Dylemat, co wybrać, wczasy nad morzem, czy wakacje w górach, na pewno nigdy nie zostanie rozstrzygnięty. Jest tyle samo zwolenników plażowania w pełnym słońcu, co miłośników górskich wędrówek. Jedna i druga opcja oferuje wiele ciekawych atrakcji turystycznych, wabiących rzesze wczasowiczów. Wczasy z dzieckiem w górach mogą okazać się świetną alternatywą dla corocznych wczasów nad morzem. W zależności od wieku dzieci należałoby dopasować rodzaj i wysokość gór oraz dostępność tras. Idealne sprawdzają się wędrówki dolinami, wycieczki nad wodospady oraz przejażdżki kolejkami wysokogórskimi.
Starsze dzieciaki możecie namówić na wspólne wyprawy rowerowe połączone z wycieczkami krajoznawczymi. Coraz liczniejsze szlaki umożliwiają bezpieczne przejażdżki w otoczeniu pięknych krajobrazów, wzdłuż parków narodowych i lasów.
Godna polecenia jest droga prowadząca wzdłuż Dunajca w Pieninach, którą można rozpocząć w Szczawnicy i tam też, w razie potrzeby, wypożyczyć rowery. W okolicy znajdują się liczne trasy spacerowe oraz wspinaczkowe o różnym stopniu trudności. Wejście na szczyt Trzech Koron oraz Sokolnicy wymaga dobrej kondycji, a dość ostre uskoki skalne i kamieniste podejścia mogą być zbyt wymagające oraz niebezpieczne dla malutkich dzieci. Starsze pociechy na pewno poradzą tam sobie wyśmienicie, a widoki ze szczytu na otaczającą panoramę Pienin wynagrodzą zmęczenie. Wszystkim polecamy spływ na tratwach z flisakami, z którego można podziwiać przepiękny krajobraz, bujną roślinność rozciągającą się wzdłuż Dunajca oraz dzikie ptactwo, zamieszkujące nadbrzeżne szuwary. Miejscowi flisacy, ubrani w tradycyjne stroje ludowe, z humorem opowiedzą ciekawe historie związane z historią spływu.

Z kolei w zakopiańskich Tatrach zachwycą Was nie tylko majestatyczne pasma górskie, ale też bajecznie zielone kotliny, świeże potoki i rozległe pastwiska. Sztandarowe punkty, które cieszą się niemalejącą popularnością to Dolina Chochołowska, Morskie Oko oraz Gubałówka. Charakteryzują się dość dogodnym dostępem, umożliwiającym wyprawę nawet z najmłodszymi maluchami. Trzeba jednak pamiętać, że są to miejsca oblegane przez turystów, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym. Rozglądajcie się bacznie po okolicznych stokach i wypatrujcie dzikiej zwierzyny, która licznie występuje w tej części Polski.

Jeżeli bliżej Wam w Kotlinę Kłodzką, nie zastanawiajcie się ani chwili! To rejon niezwykle bogaty zarówno pod kątem przyrodniczym, jak i kulturowym. Możecie połączyć sudeckie spacery z wyprawami do magicznych zamków i fortec oraz podziemnym zwiedzaniem malowniczych jaskiń. Jaskinia Niedźwiedzia, Zamek Grodno, Ogród Bajek w Międzygórzu lub urokliwe schronisko Maria Śnieżna na szczycie Igielnej to tylko niektóre z wyjątkowych miejsc, które warto pokazać maluchom.
Dodatkowe informacje dotyczące ciekawych punktów na górskiej mapie znajdziecie w naszej zakładce „Atrakcje turystyczne dla dzieci”.

Turystyka górska kładzie mocny nacisk na promocje rodzimych zwyczajów. Koniecznie musicie spróbować lokalnych wyrobów kulinarnych, które do dzisiaj są przyrządzane w tradycyjny sposób i robione z naturalnych składników. Ważnym elementem kultury regionalnej są ludowe stroje, tańce oraz pieśni, które na pewno zainteresują dzieciaki. Każdego lata w większych ośrodkach turystycznych odbywają się przeróżne festiwale folklorystyczne, które prezentują rodzimą sztukę. Możecie kupić na nich ręcznie robioną biżuterię, wyroby z owczej wełny i skóry oraz degustować kozie i owcze sery przy akompaniamencie skrzypcowej muzyki.

Góry mają swój nieodparty urok. Skłaniają do refleksji, uczą pokory, wyciszają i znakomicie relaksują. Trzeba okazać im szacunek i z rozsądkiem brać wyzwania, jakie przed nami stawiają. Wybierając się na górskie szlaki pamiętajcie, aby chodzić tylko wyraźnie zaznaczonymi ścieżkami i nie zbliżać się do krawędzi urwisk. Tylko nieliczne drogi są zabezpieczone barierkami oraz linkami, które ułatwiają wspinaczkę. Odpowiednio dobrane, wygodne obuwie sięgające kostki jest konieczne na wędrówki po kamienistym podłożu. Uchroni Was przed bolesnym skręceniem stawu oraz zabezpieczy stopy przed odciskami. W górach najbardziej zmienna potrafi być pogoda. Choć poranne słońce będzie Was zapewniać, że żadne chmury nie będą w stanie przyćmić jego blasku, może okazać się nagle, że warunki atmosferyczne zmienią się radykalnie. Częste opady deszczu, mgły oraz chłodniejszy wiatr w wyższych partiach pasm jest naturalnym zjawiskiem i należy się na nie przygotować. Najlepszym rozwiązanie jest zabranie ze sobą lekkich, foliowych płaszczy, które nie zajmują wiele miejsca w plecaku, a mogą być potrzebne.

Górska wyprawa to kolejna świetna okazja do spędzenia wolnego czasu blisko natury i zdecydowanie jedna z najpiękniejszych form aktywnego wypoczynku. Magia gór niezmiennie zachwyca, a gdy raz załapiecie wędrówkowego bakcyla, nigdy już Was nie opuści!