Ruch na świeżym powietrzu to najlepsza rozrywka jaką możemy zapewnić swoim dzieciom. Jako, że zima za pasem koniecznie zatem przejrzyjmy oferty obozów narciarskich. Ferie w górach, to nie tylko garść niezapomnianych wrażeń, ale również porządna dawka zdrowego ruchu, który angażuje wszystkie partie ciała naszego dziecka.

A zatem zimowe wyjazdy w góry oraz uroki białego szaleństwa przed nami.

Young Family On Ski Vacation

Idealny wiek na naukę jazdy na nartach

Zwykle określa się go na 3. do 5. roku życia. Oczywiście wszystko zależy od zdolności fizycznych oraz koordynacyjnych malucha. Pamiętajmy, że jazda na nartach wymaga od niego umiejętności koncentracji oraz radzenia sobie z niepowodzeniami, które podczas pierwszych chwil na nartach są bardzo częste. Na szczęście większość dzieci uwielbia przygody i chętnie uczy się nowych rzeczy, dlatego trudno je zniechęcić do tego sportu nawet po kilku upadkach.

Na co zwracamy uwagę, jeśli wybieramy wyjazd

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na termin wyjazdu. Oczywiście często jest on podyktowany okresem ferii, z góry ustalonym przez szkołę. Jednakże najlepszym miesiącem będzie marzec. Wówczas stoki nie są już tak bardzo oblegane jak w grudniu, styczniu oraz lutym.

Za pierwszym razem skupiajmy się też na wyjazdach w polskie góry. Zagraniczne gondole, obcy język długie trasy, mogą wzbudzać w dziecku lęk.

Pierwsze godziny jazdy na nartach powinny się odbyć z instruktorem w ramach indywidualnych zajęć. Ten rodzaj nauki, poprzez małe kroki pozwali też na zabawę, rozwijanie umiejętności współpracy, słuchania.

Wysiłek fizyczny przed nartami

Narty wymagają dużej sprawności fizycznej. Dlatego przed każdym tego rodzaju wyjazdem powinniśmy przygotować nasze ciało do wysiłku, któremu będzie trzeba sprostać. Na obozach dla dzieci nad bezpieczeństwem nie dojścia do kontuzji czuwają co prawda opiekunowie, jednakże my, jako odpowiedzialni rodzice również możemy dodać coś od siebie. Na kilka tygodni przed wyjazdem poćwiczmy z dzieckiem w domu. Pobiegajmy na świeżym powietrzu, porozciągajmy się, pospacerujmy. Z pewnością sprawi to, że maluch nie będzie miał problemu z pokonaniem tras zjazdowych liczących często nawet 4 km.

Zbyt silny ból mięśni może szybko zniechęcić dziecko do jazdy na nartach, a szkoda byłoby zmarnować na niego tak pięknego wyjazdu. Zresztą regularne ćwiczenia nie tylko poprawią naszą kondycję i zmniejszą ryzyko urazu, ale pozwolą uniknąć przeciążeń kolan i kręgosłupa podczas zimowego wypoczynku.

Sprzęt używany czy nowy?

Najważniejszymi elementami sprzętu narciarskiego są wiązania. Łączą one but z nartą, a pod działaniem określonych sił wypinają się. Powinny być one dopasowane do wagi dziecka oraz stylu jazdy jaką preferuje. Niezawodne działanie wiązań może uratować dziecko przed poważną kontuzją. Aby mieć pewność jakości naszych wiązadeł w celu ich konserwacji udajmy się do fachowca.

Kolejnym niezbędnym elementem stroju narciarskiego są gogle, okulary przeciwsłoneczne, ciepła kurtka, spodnie oraz kask.

Jeśli nasze dziecko dopiero rozpoczyna przygodę z nartami możemy wypożyczyć sprzęt. Nowe buty oraz narty kupmy dopiero wtedy kiedy okaże się, że dziecku spodobał się ten rodzaj sportu.

 

Jedno jest pewne dziecko, które udaje się na wyjazd narciarski na pewno musi być samodzielne. W czasie jazdy na stoku zdarzają się przecież upadki i kolizje z innymi narciarzami. Musi poradzić sobie z trudną nauką jazdy na nartach, upadkami. Sport ten jednak na pewno uczy przynależności do grupy, dbałości o siebie i innych.

Wreszcie dostarcza niezastąpionej rozrywki oraz przepięknych widoków gór, których nasze dzieci nigdy nie zapomną.