Wędrówki po górach i zdobywanie kolejnych szczytów to szczególna, wyjątkowa pasja. Jeśli chcesz tym rodzajem aktywności fizycznej zarazić swoje dziecko, nie czekaj aż będzie nastolatkiem. Już z najmłodszymi można się wybrać w góry.

Wyjazd z góry wraz z dzieckiem – dlaczego warto?

Wędrówki po górach to ten rodzaj aktywności fizycznej, którą można podejmować praktycznie w każdym wieku. Co więcej, jesteś w stanie zarazić pasją do gór całą rodzinę, w tym najmłodsze pociechy. Na początek wystarczą spacery na przyjaznych, w miarę prostych szlakach. Z czasem możesz wydłużać czas wędrówek, wybierać miejsca, które są trudniejsze do zdobycia. Wspólnie spędzony czas docenisz i Ty, i cała Twoja rodzina. 

Z wyjazdów górskich na pewno nie musisz rezygnować, gdy na świecie pojawi się mały człowiek. Niemowlaka raczej nie zabierzesz, by zdobyć kolejny szczyt, ale wycieczka z kilkulatkiem, nawet tym, który jeszcze nie stawia zbyt pewnych kroków, jest możliwa. 

Dlaczego warto? Przede wszystkim dla wspomnianego, wspólnie spędzonego czasu. Na równi ważne jest zaszczepienie w dziecku miłości do aktywnego spędzania czasu. Wyjazdy w góry są przy tym doskonałą okazją, by uczyć się przyrody, zapoznawać z geografią, nabywać doświadczenia w organizacji takich rodzinnych atrakcji turystycznych. Masz już zatem plan. Teraz czas zastanowić się, co warto ze sobą zabrać, gdy w zdobywaniu górskich szlaków uczestniczyć będzie Twoje dziecko. 

Nosidełko turystyczne – najważniejszy element

Zacznij od wyboru nosidełka turystycznego. To ono zagwarantuje komfort wędrowania po górach zarówno Tobie, jak i Twojemu dziecku. Nawet wtedy, gdy masz świetną kondycję, za sobą zdobyte kolejne szczyty i niestraszne Ci wielokilometrowe trasy, to musisz mieć na uwadze zmęczenie, niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz fakt, że dziecko szybciej się nudzi i łatwiej męczy. 

Dzięki nosidełku turystycznemu zapewniasz sobie równomierne obciążenie, możliwość wejścia na trasy, na których poruszanie się z wózkiem byłoby całkowicie niemożliwe. Dziecko zaś w komfortowych warunkach oswaja się ze środowiskiem górskim. Maluch jest w stanie przytulić się do rodzica, co daje mu poczucie bezpieczeństwa, jesienią czy zimą zaś dodatkowo pozwala na ogrzanie się. 

Jak wybrać odpowiednie nosidełko turystyczne?

Nosidełko turystyczne dopasuj do wagi dziecka. Wyjazd w góry z dzieckiem możesz zaplanować już wtedy, gdy Twój maluch ma około sześciu miesięcy. Jest to czas, w którym dziecko potrafi samodzielnie siadać oraz kontrolować ruchy głowy i szyi. 

Zdecydowana większość nosidełek jest dopasowana do umieszczania w nich dzieci, które ważą od 13 do 22 kg. Zdarzają się modele oferujące wyższą wagę maksymalną dziecka, które można nosić w nosidełku, jednak uwzględnij fakt, że nosidło samo w sobie waży około 1 do 4 kg, co wpływa na większe obciążenie na plecach. Rozmaite modele nosideł turystycznych, funkcjonalne i przy tym estetyczne, można znaleźć na stronie https://sportano.pl/bagaz-i-transport. 

Zwróć uwagę na następujące elementy, które decydują o wygodzie użytkowania nosidła:

pas biodrowy – jego główna funkcja polega na równomiernym rozłożeniu ciężaru oraz odciążeniu pleców, barków i szyi

wbudowany stojak – ułatwia włożenie dziecka do nosidła, a następnie założenie go na plecy

elementy zabezpieczające – mowa głównie o pasach bezpieczeństwa, które chronią dziecko

regulowane i wyściełane elementy – pasy naramienne, pas biodrowy czy pasek mostkowy powinny być wyściełane, aby uniknąć obtarć. Poza tym możliwość regulowania daje szansę na precyzyjne dopasowanie i zwiększenie stabilności nosidełka

osłona przeciwdeszczowa i/lub przeciwsłoneczna – pogoda w górach potrafi się zmienić w ciągu kilku minut. Prognozy są pomocne, ale nie zawsze się sprawdzają, dlatego musisz być przygotowany na różne warunki atmosferyczne, w tym opady czy silne słońce. Swoją głowę ochronisz czapką lub kapturem kurtki przeciwdeszczowej. Aby zabezpieczyć dziecko przyda się specjalny daszek mocowany do nosidełka

materiały, z jakich wykonane jest nosidło – chodzi nie tylko o trwałość czy wytrzymałość, ale i nieprzemakalność oraz odporność na czynniki pogodowe. Poza tym nosidło powinno być łatwe do utrzymania w czystości, bo z pewnością zabrudzi się chociażby od dziecięcych bucików. 

Mam nosidło turystyczne, co dalej?

Nosidło turystyczne to ważny element na wyjazd w góry z dzieckiem, ale zadbać trzeba również o pozostałe wyposażenie. O czym nie możesz zapomnieć?

odzież – dostosowana do warunków panujących w górach. Najlepiej wybieraj w sklepach z odzieżą górską lub outdoorową. Znajdziesz tam produkty wykonane z odpowiednich materiałów, zatrzymujące ciepło, odprowadzające wilgoć na zewnątrz, wytrzymałe, odporne na zniszczenia, a przy tym lekkie. Tymi samymi kategoriami kieruj się wybierając odzież dla siebie i swojego dziecka. Ubieraj Was na cebulkę, aby być przygotowanym na każdą pogodę

obuwie – dobre obuwie to podstawa. Zapewnia nie tylko komfort spacerowania po szlakach, ale i zabezpiecza przed urazami w razie jakichkolwiek upadków. Liczy się podtrzymanie stopy, stabilizacja w kostce i – jak w przypadku odzieży – jakość zastosowanych materiałów, które muszą chronić przed warunkami atmosferycznymi. Dziecko, którego nie bierzesz na plecy, do nosidełka, lecz pozwalasz mu spacerować obok Ciebie, także potrzebuje górskich butów

akcesoria – w zależności od pory roku przyda się Tobie oraz Twojemu dziecku czapka, rękawiczki, szalik, a nawet kask, jeśli w planach jest zdobywanie „poważniejszych” szczytów.

W przypadku akcesoriów odzieżowych, przede wszystkim skarpetek, pamiętaj o zapasowej parze. Zwracaj uwagę, aby odzież była lekka, przewiewna i zajmowała jak najmniej miejsca w plecaku. 

Plecak, nerka, a może saszetka?

Możesz cały niezbędny ekwipunek umieścić w plecaku lub niektóre rzeczy dodatkowo zapakować do nerki bądź saszetki. Każde z tych rozwiązań jest korzystne, po prostu dopasuj je do swoich i dziecka potrzeb. Jemu również sprezentuj nawet niewielki, dziecięcy plecak. Dlaczego warto?

Przede wszystkim maluch poczuje się zaangażowany w przygotowania wyjazdu w góry. Do plecaczka zapakuje to, bez czego nie wyobraża sobie wyjścia z domu, np. ulubionej zabawki. Dla Ciebie zaś zmieni się – na korzyść – obciążenie, jeśli do plecaka pociechy włożysz jego butelkę z napojem, a nie będziesz wszystkiego nosił na swoich plecach. Oczywiście kwestie plecaka zweryfikuj, jeśli stawiasz na nosidło turystyczne, które zagości na Twoich plecach. 

Możesz dodatkowo wybrać nerkę mocowaną na biodrach lub saszetkę zawieszaną np. na szyi, jeśli chcesz mieć pod ręką telefon, chusteczki nawilżające czy żel antybakteryjny do rąk. Na drobiazgi to świetne rozwiązanie. 

Apteczka i prowiant

Nie zapominaj o apteczce i jej podstawowym wyposażeniu. Sprawdź, co powinno się w niej znaleźć w zależności od czasu trwania wyprawy, tego, w jakim wieku jest Twoje dziecko i czego może potrzebować na trasie. 

Przemyśl, jaki i ile prowiantu chcesz ze sobą zabrać. Od tego bowiem zależy, czy dobierzesz dodatkowo np. termos obiadowy, termos na ciepły napój czy klasyczne butelki na wodę. 

Rodzinna przygoda

Nie rezygnuj z górskich wypraw mając dziecko. Wystarczy, że odpowiednio się do nich przygotujesz, przemyślisz, co chcesz ze sobą zabrać (poza dobrym humorem) i weźmiesz pod uwagę również potrzeby swojej pociechy. Rodzinny wyjazd w góry na pewno się uda. 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY