Karkonosze sa najwyższym pasmem Sudetów.  Co roku odwiedzane sa przez tysiące turystów. Najważniejszymi ośrodkami tego regionu są Karpacz i Szklarska Poręba.

Karpacz położony na wysokości od 480 do 885 m n.p.m., u stóp Śnieżki (1602 m n.p.m.), w dolinie rzeki Łomnicy posiada wymarzone warunki do uprawiania sportów zimowych i wszelkich form rekreacji. Kilkanaście stoków narciarskich na terenie miasta oraz bliska lokalizacja hotelowa sprawia, że zarówno grupy zorganizowane jak i całe rodziny z dziećmi znajdą odpowiednie miejsce dla siebie. Kompleksy narciarskie Śnieżka – Kopa, Karpatka – Panorama oraz Centrum Rekreacji i Sportu „Kolorowa” zapewniają komfortowe warunki nawet dla najbardziej wymagających turystów. Oświetlone, systematycznie ratrakowane i w razie konieczności naśnieżane stoki są gwarantem rewelacyjnych warunków dla narciarzy i snowbordzistów. Do dyspozycji gości są liczne wyciągi orczykowe, dwie koleje linowe „Liczykrupa” i „Zbyszek” długie na 924 i 2230 metrów oraz doskonali instruktorzy narciarstwa i snowboardu, którzy w odpowiedni i przystępny sposób nauczą podstaw jazdy. Na miejscu mieści się również szkółka narciarska, wypożyczalnia i przechowalnia nart, ski serwis, liczne punkty medyczne oraz gastronomiczne z miejscami postojowymi. W Karpaczu nie zapominano o najmłodszych miłośnikach białego puchu. Kompleksy narciarskie dysponują małymi wyciągami Baby Lift, w pobliżu których znajdują się przedszkola narciarskie z bardzo łatwymi i łagodnymi trasami. Dla maluchów i ich rodziców centrum „Kolorowa” proponuje wspólną zabawę z Alpejskim Torem Bobslejowym Alpine-Coaster. Całoroczna zjeżdżalnia, której konstrukcja uniemożliwia wypadnięcie wózków z szyn, na pewno całej rodzinie dostarczy odpowiednią dawkę adrenaliny. Maksymalną prędkość jaką może rozwinąć bobslej to 35 km/h!

Niewiele jest w Polsce obszarów tak sprzyjających rekreacji jak okolice Szklarskiej Poręby. Głównym atutem tego terenu jest długo utrzymująca się pokrywa śnieżna – średnio przez 110 dni w roku, co sprawia, że stanowi prawdziwy raj dla wielbicieli sportów zimowych. W zacisznej Dolinie Szczęścia w Szklarskiej Porębie początkujący narciarze, zarówno dorośli jak i dzieci znajdą najlepsze miejsce do nauki jazdy. Szczyt górski Szrenica (1362 m n.p.m.) położony w zachodniej części Karkonoszy, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego w ośrodku Ski Arena oferuje narciarzom ponad 9 km nartostrad, na których swoje miejsce znajdą zarówno amatorzy jak i profesjonalni pasjonaci zimowych sportów. Jedną z ciekawszych propozycji jest słynna „Ścianka” mająca homologację FIS, oraz jedna z dłuższych tras w Polsce – „Lolobrygida” (dł. 4400 m).
Doskonale przygotowana baza sportowa to nie jedyne zalety Karpacza i Szklarskiej Poręby. Okolica dla małych pociech i ich rodzin oferuje wiele interesujących miejsc godnych odwiedzenia. Punkt widokowy na Karkonosze stanowi mająca 1602 metry wysokości – Śnieżka, która jest najwyższym szczytem całych Sudetów. Na wierzchołku stoi XVII-wieczna kaplica św. Wawrzyńca – patrona przewodników oraz Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW w kształcie charakterystycznych spodków, w którym oglądać można ekspozycję urządzeń meteorologicznych.

Najmłodszych najbardziej zainteresuje jedna z największych atrakcji turystycznych Karpacza – Muzeum Zabawek i Lalek. Można w nim zobaczyć ponad tysiąc eksponatów zabawek, która w całości pochodzi z prywatnych zbiorów twórcy i wieloletniego dyrektora Pantonimy Wrocławskiej Henryka Tomaszewskiego. Kolejną atrakcją jest miasteczko Western City zbudowane całkowicie z drewna. Składa się z 12 „starych”, drewnianych budynków: Chata Traperska, Biuro Szeryfa z więzieniem, Sklep Kolonialny, Bank, Kuźnia, Saloon oraz trzy restauracje. W Szklarskiej Porębie Średniej na powierzchni 10ha powstał Park Dinozaurów. Niezwykła przygoda spotkania z dinozaurami polecana jest nie tylko najmłodszym. Jest to idealne miejsce do zabawy, odpoczynku jak również nauki o wymarłym już gatunku. Największą atrakcją są oczywiście rekonstrukcje dinozaurów odpowiadające swojej naturalnej wielkości. Dodatkowo przygotowano film o tych gadach w Kinie 5D. Jeśli planujesz aktywnie wypocząć przyjmij zaproszenie w Karkonosze!