Poleć atrakcję znajomym: |
Wysoka na ponad 32 metry latarnia morska w Rozewiu jest ozdobą wybrzeża, zarazem fantastyczną atrakcją dla dzieci ze wspaniałym widokiem na okolicę.
Została uruchomiona w 1822 roku i po licznych przebudowach przetrwała do dnia dzisiejszego. Latarnia składa się z dwóch części: pierwszej – murowanej, mającej kształt szerokiego, ściętego stożka, pomalowanego na biały kolor oraz z drugiej – metalowej.
Muzeum Latarnictwa morskiego mieszczące się wewnątrz prezentuje ekspozycję przedstawiającą lata rozwoju latarni oraz ogólną ewolucję tego typu obiektów morskich. Dodatkowo można poznać tutaj mechanikę działania obrotowego stołu z soczewką Fresnela, który był niegdyś źródłem światła. Sekretny charakter rozewskiej latarni nadaje legenda, opowiadająca losy zrozpaczonej córki, która w morskiej katastrofie straciła ojca żeglarza. Ponoć podróżował on szwedzkim statkiem, który w XVII wieku rozbił się w pobliżu latarni. Córka po śmierci ojca - kapitana osiadła na rozewskim brzegu i przez wiele lat paliła na wzgórzu ogień, chcąc dzięki temu ostrzec innych żeglarzy przed zdradliwym przylądkiem. Mówi się, że była pierwszym rozewskim latarnikiem.