Wakacjezdzieckiem
MENU
Strona główna » Narty z dzieckiem

Narty z dzieckiem

Zima nie musi być czasem pozbawionym aktywności. Zaraź dziecko prawdziwą pasją i zabierz je na narty! Nie musisz czekać, aż maluch pójdzie do szkoły. Na stokach szaleją nawet kilkulatki, a nauka jazdy przychodzi najłatwiej przedszkolakom. Podpowiadamy, gdzie warto jechać, jak przygotować się na urlop i o czym pamiętać wyjeżdżając na narty z dzieckiem.

Narty z dzieckiem – podaruj pasję

Narciarstwo dla wielu jest przygodą na całe życie, która zaczyna się często nawet w wieku kilku lat. Łatwej zasmakować w śnieżnym szaleństwie jest dzieciom, których rodzice kochają szusowanie. Fani tego sportu mówią, że jest on sprawdzoną receptą na zwiększone wydzielanie endorfin i pozytywną adrenalinę. Co więcej, wyjazdy w góry to również doskonały sposób na spędzenie zimowego urlopu. Wybierając się na narty z dzieckiem, inwestujesz w jego przyszłość, zwiększając szansę na to, że jako dorosły, zamiast spędzić zimowy urlop na kanapie, wybierze aktywność na stoku.

 

Kiedy pierwszy raz jechać na narty z dzieckiem?

Zastanawiasz się, czy nie jest jeszcze za wcześnie, aby jechać na narty z dzieckiem? Pierwsze kroki na stokach stawiają nawet dwuletnie brzdące, a całkiem nieźle szusują czterolatki. Jeśli chcesz nauczyć jazdy swoją pociechę, starannie wybierz miejsce wyjazdu. W polskich górach jest wiele ośrodków wypoczynkowych, na których terenie zlokalizowane są ośle łączki i orczyki dla najmłodszych. To tam, pod okiem wykwalifikowanego instruktora, twoje dziecko będzie mogło poznać frajdę płynącą ze zjazdów. Dobrym pomysłem może być także zabranie pociechy do narciarskiego przedszkola, gdzie będzie trenować z grupą innych dzieci. Warto dodać, że nauka jazdy wcale nie zaczyna się od szusowania. Pierwsze lekcje zwykle zostają poświęcone na wyrobienie nawyku prawidłowego upadania oraz zabawy ruchowe na śniegu.

Co zabrać ze sobą na stok?

Wybierając się po raz pierwszy na narty z dzieckiem, nie kupuj pełnego wyposażenia. Lepiej skorzystaj z usług wypożyczalni, w której specjalista dobierze buty, narty, gogle i kask (osoby do 16. roku życia muszą mieć go obowiązkowo) dostosowane do wieku i możliwości twojego dziecka. Jednak sprzęt sportowy, to jeszcze nie wszystko, co warto mieć na stoku. Oprócz niego dobrze jest ubrać pociechę w kurtkę narciarską, spodnie oraz rękawice, które będą nieprzemakalne i termoaktywne. Na narty z dziećmi zabierz też energetyczne przekąski oraz  skipass (specjalna karta, zawierająca wszystkie dane narciarza). Należy pamiętać również o kremie ochronnym, który zabezpieczy skórę przed promieniami UV odbitymi od śniegu.

Pierwsze kroki na nartach. Od czego zacząć?

Nauka jazdy na nartach dzieci nie obędzie się bez upadków. Dlatego dobrze, aby odbywała się pod okiem instruktora, który wyrobi w maluchu odpowiednie nawyki. Pociechę można zapisać na indywidualne lekcje lub wysłać do narciarskiego przedszkola. Nauka z pewnością rozpocznie się od dopasowania sprzętu. Później przyjdzie pora na rozgrzewkę, która przygotowuje dziecko do wysiłku i pozwoli uniknąć ewentualnych urazów. Dopiero po niej jest czas na zajęcia teoretyczne i praktyczne.

Od czego naukę jazdy powinni rozpocząć dorośli? Z pewnością dobrym pomysłem będą kursy z instruktorem. Można także pouczyć się jeździć na nartach z dzieckiem. Czasami dorosłym, do zdobycia podstawowych umiejętności narciarskich wystarczą ćwiczenia i kilka cennych wskazówek od cierpliwego przyjaciela. Pamiętaj, że stopień trudności trasy narciarskiej określony jest kolorem – najłatwiejsze są zielone, później niebieskie i czerwone, a czarne to coś dla naprawdę doświadczonych.

Pamiętaj o bezpieczeństwie na stoku

Wybierając się na narty, pamiętaj o tym, aby przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Oto kilka najważniejszych reguł, do których musicie stosować się podczas zjazdów:

• Uważaj na inne osoby oraz maszyny pracujące na stoku
• Zawsze stosuj się do znaków narciarskich
• Wybieraj bezpieczne trasy, dostosowane do waszych umiejętności
• Podchodź zawsze poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności całkowicie z niej zejdź
• Nie zatrzymuj się na trasie, jeśli nie jest to absolutnie konieczne
• Nie zmieniaj gwałtownie toru jazdy
• Wychodząc na narty z dzieckiem ustalcie punkt, w którym spotkacie się w przypadku zgubienia

Miejscowości, do których warto pojechać na narty z dzieckiem

Nie wiesz, gdzie jechać na narty z dzieckiem? Specjalnie z myślą o naszych czytelnikach przygotowaliśmy przegląd polskich ośrodków narciarskich. Na pierwsze wyjazdy najlepiej wybrać kameralne miejscowości z kilkoma wyciągami oraz mniejszą liczbą turystów. Można znaleźć je przede wszystkim w Tatrach, Karkonoszach, a nawet na Mazurach i na Kaszubach. Dobrze, aby w pobliżu bazy noclegowej znalazło się kilka atrakcji dla dzieci, z których można skorzystać, gdy narty się znudzą. Atrakcyjnie wyposażona sala zabaw, basen oraz animacje dla dzieci pozwolą ciekawie spędzić popołudnia.

Szukasz pomysłu na ferie w górach? Zobacz nasze propozycje!

Aby dowiedzieć się, gdzie najlepiej  jechać na narty z dzieckiem, kliknij w poniższe obrazki z wybranym przez Ciebie regionem:

 

 

Narty w Bieszczadach

 

 

    Narty w Beskidach

 

 

      Narty w Gorcach

 

    

Narty w Górach
Świętokrzyskich


Narty w Pieninach

 

Narty w Sudetach

 

Narty w Tatrach

 

Narty na Kaszubach

 

Narty na Lubelszczyźnie

 

Narty na Pojezierzu
Mazurskim


 

 

 

 

 

 NOCLEGI W GÓRACH - ZOBACZ

ATRAKCJE DLA DZIECI - ZOBACZ

 

Dodaj swój obiekt do portalu ZA DARMO

wakacjezdzieckiem.pl. All rights reserved
Wykonanie: Paweł Kazimirowicz użyteczne strony www