Warmia i Mazury

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie

Na terenie Puszczy Piskiej położony jest Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo. Jego pracownicy podjęli starania, mające na celu ochronę oraz podtrzymanie zagrożonych gatunków zwierząt - rysi, wilków, puchaczy, cietrzewi, jarząbków oraz kuraków leśnych. Wszystkie osobniki żyją tutaj w warunkach bardzo zbliżonych do ich naturalnego środowiska, a dodatkowo są przyzwyczajone do obecności człowieka – możecie wejść na ich obszerne wybiegi, podziwiać je wszystkie z bliska, a nawet karmić oraz niekiedy dotknąć. Szczególną opieką otoczone są rysie nizinne, dla których w środku lasu wybudowano specjalne woliery. Dzięki nim młode koty mogą rodzić się w ciszy i zdrowo dorastać. Doświadczeni przewodnicy oprowadzą Was po parku, opowiadając o specyfice każdego z gatunków, ich przyzwyczajeniach oraz potrzebach.

Adres
Park Dzikich Zwierząt 
Kadzidłowo 
12-220 Ruciane Nida
Tel. (0 87) 425 73 65
E-mail: park@ kadzidlowo.pl 
http://www.kadzidlowo.pl

 

kadzidlowo5.jpg

kadzidłowo2.jpg

kadzidłowo3.jpg

kadzidłowo4.jpg

kadzidłowo_res018.jpg

kadzidłowo6.jpg

 

 

Skansen w Olsztynku

Skansen w Olsztynku doczekał się swoich stuletnich urodzin, dzięki czemu jest jednym z najstarszych muzeów na wolnym powietrzu w Polsce. Co roku tysiące turystów przyjeżdża do tutejszego Parku Etnograficznego, aby lepiej poznać wiejską architekturę powstałą na przestrzeni XVIII - XX wieku, obejmująca tereny dzisiejszych Warmii, Mazur, Powiśla oraz Litwy. Skansen prezentuje ponad 60 obiektów architektonicznych wraz z wyposażeniem zebranym po II wojnie światowej. Zobaczycie tutaj domy mieszkalne, obiekty, sakralne, gospodarcze i przemysłowe – młyn wodny, 4 wiatraki, kuźnię, wędzarnię i garncarnię. Muzealne eksponaty pokazują, jak dawniej pracowano, kultywowano obrzędy religijne i lokalne tradycje. Całość, położona na pięknie urzeźbionym terenie, wśród lasów, łąk, pastwisk oraz oczek wodnych, zachęca do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu.

Adres
Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku
11-015 Olsztynek
ul. Sportowa 21 
E-mail: bort@muzeumolsztynek.com.pl
http://muzeumolsztynek.com.pl

 

    skansen_olsztynek1.jpg

Długi_weekend_05.2006_062rsz.jpg

 

Wilczy Szaniec

Rozległe lasy mieszane oraz bliskość Wielkich Jezior Mazurskich dały idealną przestrzeń dla stworzenia tajnej bazy, dobrze ukrytej przed wojskami lądowymi. W 1940 r. w Wilczym Szańcu (niegdyś Wolfsschanze) rozpoczęto budowę słynnej kwatery głównej Adolfa Hitlera. Dyktator przebył tam wraz ze swoimi najbliższymi współpracownikami w czasie od 1941 do 1944 roku, chroniony dzięki systemowi tajnych tuneli oraz ścianom grubości 8m! W Wilczym Szańcu podejmowano decyzję, które wpłynęły na losy wielu narodów europejskich, planowano budowę obozów koncentracyjnych, czy obmyślano strategię wykorzystania jeńców wojennych. Wycofująca się z miejsca schronienia armia niemiecka wysadziła w powietrze siedzibę wodza. To, co ocalało, można dzisiaj oglądać, podążając wyznakowaną trasą. Mroczne miasteczko to stanowią schrony, baraki, 2 lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, urządzenia klimatyzacyjne, wodociągi, ciepłownie, dwie centrale dalekopisowe. Wyprawa do Wilczego Szańca to niesamowita lekcja historii, w której każdy powinien uczestniczyć.

Adres
Wilcze Gniazdo j.v. Sp. z o.o.
Gierłoż, 11-400 Kętrzyn
Tel: +48 (89) 752 4429
Fax: +48 (89) 752 4432
E-mail: kontakt@wolfsschanze.pl
http://www.wolfsschanze.home.pl

 

Planetarium w Olsztynie

W pięćsetną rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, w 1973 r., otwarto w Olsztynie Planetarium. Od tego czasu główną misją ośrodka jest propagowanie programów astronomicznych oraz organizowanie projekcji dla tysięcy widzów, przyjeżdżających co roku do Olsztyna. W Obserwatorium Astronomicznym, znajdującym się we wieży ciśnień, działają koła zainteresowań dla dzieci i młodzieży. W pogodny dzień dzięki potężnym lunetom zaobserwujecie plamy na słońcu, a nocami będziecie podziwiać tajemnicze kratery oraz góry na Księżycu. Wpatrując się w rozgwieżdżone niebo dojrzycie cztery najjaśniejsze księżyce Jowisza i pierścienie Saturna. Wszystkie osoby, bardziej zainteresowane zagadnieniami związanymi z astronomią, planetarium zaprasza na odczyty wygłaszane przez specjalistów z polskich ośrodków naukowych.

Adres
Al. Marszałka J. Piłsudskiego 38,
10-450 Olsztyn
Tel. (089) 533-49-51, 527-67-04;
Fax: (089) 533-49-84
E-mail ogólny: opioa@planetarium.olsztyn.pl
http://www.planetarium.olsztyn.pl

 

Ferma jeleniowatych w Kosewie Górnym

Wspaniałą wyprawą godną polecenia na ciepłe, letnie dni będzie na pewno wizyta na Fermie w Kosowie Górnym, położona nad jeziorem Kuc. Możliwość przyjrzenia się z bliska dzikim zwierzętom – jeleniom, danielom, muflonom – zrobi ogromne wrażenie nie tylko na dzieciach. Muzeum stacji wyposażone jest w cenne zbiory poroży i trofeów różnych gatunków jeleniowatych. Ekspozycja pokaże Wam, jakie mechanizmy rządzą powstawaniem poroża, jakie są jego typy oraz etapy rozwoju. Ośrodek propaguje programy edukacyjne, które przybliżają najmłodszym zagadnienia ekologii oraz środowiska naturalnego. Oprócz materiałów dydaktycznych – plansz, tabel, zdjęć, posterów – stacja prowadzi ćwiczenia i warsztaty pozwalające na bezpośredni kontakt ze zwierzętami.

Adres
Stacja Badawcza Instytutu Parazytologii PAN
w Kosewie Górnym
11-700 Mrągowo
Tel./fax: +48 089 742 43 80
http://www.kosewopan.pl

 

ZOBACZ NOCLEGI W REGIONIE MAZURY

ZOBACZ NOCLEGI W REGIONIE WARMIA