Półwysep Helski z dzieckiem
Wydaje się, że nie ma lepszego pomysłu na rodzinne wakacje z dziećmi niż wyjazd nad morze. Wakacje z dzieckiem nad morzem mogą być uciążliwe, bo dziecku nie wystarczy codzienne taplanie się w morzu, budowanie zamków z piasku i ruch na plaży. Dziecko szybko się nudzi, potrzebuje zmiany aktywności. A co zrobić, gdy w dodatku pogoda nie sprzyja plażowaniu?
Atrakcje turystyczne dla dzieci na Półwyspie Helskim
Półwysep Helski jest szczególnym miejscem na polskim wybrzeżu. Ciągnący się od Władysławowa wąski pas lądu oferuje wiele atrakcji, w tym również dla najmłodszych turystów. Już sam Hel może oczarować wizytą w fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, zwłaszcza w porze karmienia szarych fok bałtyckich. Położone w dawnym kościele ewangelickim Muzeum Rybołówstwa pomoże poznać życie i tradycje dawnych rybaków. Będąc na Helu z dziećmi w wieku szkolnym, warto zwiedzić położone tuż przy wjeździe do miasta Muzeum Obrony Wybrzeża i poznać historię najdłużej bronionego kawałka Polski w czasie wojny obronnej 1939 r.
Pobliska Jurata oferuje zastrzyk adrenaliny w Parku Linowym Ju Huuu pod warunkiem, że się ma minimum 120 cm wzrostu i sportowe obuwie. Linową rozrywkę na trasach o różnym poziomie trudności i bez ograniczeń wiekowych oferują parki linowe Tarzan w Jastarni i Władysławowie. Atrakcją Juraty jest długie na 320 m drewniane molo. Postawiony przy wejściu na molo pomnik Juraty to okazja to opowiedzenia legendy o miłości tej królowej Bałtyku do ubogiego rybaka. Zakochana Jurata zabrała młodzieńca do swojego podwodnego bursztynowego pałacu. Gdy się o tym dowiedział bóg mórz Perkun, w przypływie gniewu i zazdrości rozbił bursztynowy pałac na drobne kawałki, a Juratę przykuł do dna Bałtyku.
Położona pośrodku Mierzei Helskiej Jastarnia to prężny ośrodek windsurfingu i kitesurfingu (pływania na desce z latawcem). Płytkie, spokojne wody Zatoki Puckiej i doskonałe warunki wietrzne sprzyjają tym dyscyplinom sportu. Na naukę nigdy nie jest za późno, ani... za wcześnie. Na lekcje windsurfingu i kitesurfingu w miejscowych szkółkach można się zapisać z dzieckiem w wieku przedszkolnym. Fachowi instruktorzy zapewniają bezpieczną naukę nawet 5-letnim dzieciom. W Jastarni można też zwiedzić prywatne Muzeum pod Strzechą i dowiedzieć się ciekawych rzeczy o życiu rybaka, pracy szkutnika i języku kaszubskim.
Władysławowo położone u nasady Półwyspu Helskiego słynie z Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie, do którego prowadzi Aleja Gwiazd Sportu. Na terenie ośrodka stoi Domek do góry nogami, gdzie można zupełnie stracić poczucie równowagi. Położony w pobliżu tematyczny Ocean Park przyciąga makietami zwierząt morskich naturalnej wielkości, wśród których uwagę przykuwa mierzący 34 metry długości model płetwala błękitnego. Dużą atrakcją dla dzieci może być rodzinny Lunapark Sowiński w pobliżu portu, gdzie na powierzchni 4 ha można zaszaleć na kolejce górskiej, zjeżdżalni wodnej, gokartach lub karuzelach. Pobliski Dom Rybaka oferuje możliwość spojrzenia z wysokiej wieży widokowej na Władysławowo z góry, ujrzeć całą Mierzeję Helską i spory fragment wybrzeża. Na jednym z pięter wieży Domu Rybaka jest wystawa Magiczny Zawrót Głowy, a na innym ciekawa ekspozycja Muzeum Motyli. Z portu można wyruszyć na morski spacer na pokładzie statku turystycznego. W centrum miasta jest też Muzeum Figur Woskowych. Z centrum Władysławowa można się wybrać do położonego przy wyjeździe z miasta w stronę Jastrzębiej Góry Wąwozu Chłapowskiego, który szczególnie pięknie wygląda późną wiosną, gdy na jego stokach kwitną na żółto krzewy żarnowca.
Na terenie Jastrzębiej Góry (a nie na pobliskim Przylądku Rozewie) jest najdalej na północ wysunięty punkt Polski. Oznacza go pamiątkowy obelisk „Gwiazda Północy”, który mija się, idąc aleją wzdłuż nadmorskiego klifu w stronę latarni morskiej na Rozewiu. Inny obelisk, położony u wylotu porośniętego bukowym lasem Lisiego Jaru, upamiętnia miejsce, w którym do polskiego wybrzeża przybił statek wiozący Zygmunta III Wazę w jego drodze na tron Polski. Latarnia morska na Rozewiu mieści Muzeum Latarnictwa i Izbę Stefana Żeromskiego, upamiętniającą pobyty autora noweli „Latarnik” w latach 1920-24. Będąc z dzieckiem w Jastrzębiej Górze trudno ominąć Promenadę Światowida, żeby nie wydać pieniędzy na lody, gofry, zabawki lub wizytę w kolejnym Muzeum Figur Woskowych.
Półwysep Helski i jego najbliższa okolica pozwala spędzić czas z dzieckiem tak, żeby się nie nudziło, a liczne atrakcje zapewnią wiele niezapomnianych wrażeń nie tylko dziecku, ale również dorosłym.