Jak wspomnieliśmy w poprzednim artykule, spływy kajakowe to coraz częstsza i chętniej podejmowana forma rozrywki wakacyjnej. Aby czas, spędzony na kajakach był jednak tym, który będziemy chętnie wspominać przez długi czas, warto odpowiednio się do niego przygotować. Ta zasada szczególnie tyczy się oferty przeznaczonej dla najmłodszych, o których bezpieczeństwie decydujemy my, czyli dorośli.
Spływ kajakiem jest fascynującą przygodą i rewelacyjną formą aktywności sportowej. Coraz więcej rodziców decyduje się na zorganizowaniu dziecku obozu, gdzie przewodnim punktem programu będzie kajakowe szaleństwo. Pamiętajmy jednak, aby przekazać dziecku najważniejsze informacje o tym, jak zachować się w czasie spływu, jak się ubrać i zachowywać w otoczeniu przyrody.

Na początek wyposażenie
Pakując plecak małego kajakarza pamiętajmy o:
– plecaku – średniej wielkości, który będzie można włożyć do kajaka,
– stroju kąpielowym – dla dziewczynek najlepiej jednoczęściowym, dla chłopców z długą nogawką,
– ręczniku kąpielowym – najlepiej z mikrofibry, który szybko wysycha,
– obuwiu do chodzenia w wodzie,
– czapce z daszkiem lub innym okryciu głowy – przy dużym nasłonecznieniu będzie niezbędne,
– bluza lub kurtka – na chłodniejszą pogodę,
– bojówki lub dresy oraz obuwie sportowe,
– niekiedy przydają się również rękawiczki, które ułatwiają kilkugodzinne wiosłowanie.

Jeśli wyjazd na kajaki ma formę kilkudniowego wypadu, gdzie nocleg będzie organizowany w miejscu dopłynięcia tzw. na dziko (a i takie obozy dla dzieci cieszą się dużym powodzeniem) to pamiętajmy również o całym turystycznym wyposażeniu jak: namiot, śpiwór, karimata, menażka, zbiornik na wodę, latarka, worki na śmieci. Zresztą o takim wyposażeniu z pewnością dokładnie opowie nam organizator.

Spływ – trudność, zachowanie podczas wiosłowania
Każdy z wyjazdów na spływ kajakowy jest opatrzony odpowiednią skalą trudności. Zgodnie z nią powinniśmy ocenić możliwości naszego dziecka. Jeśli wcześniej miało ono kontakt z tego rodzaju rozrywką, wybierzmy trasę średnią, jeśli dopiero rozpoczyna przygodę z kajakami na pewno lepiej na pierwszy rzut wybrać trasę łatwą.

Wyczulmy dziecko na to, aby podczas spływu zawsze pozostawało pod opieką osoby dorosłej, nie odpływało z trasy i regularnie nawadniało organizm. Spływ to bowiem bardzo duży wysiłek, który w czasie bardzo ciepłego dnia może spowodować szybką utratę wody w organizmie.
Do plecaka dziecka, dopakujmy kilka przysmaków, szczególnie takich, które zapewnią mu szybką dawkę energii. Przy sporym wysiłku na rzece z pewnością mu się to przyda.

Nawet, jeśli masz pewność, że organizator zapewnia szybką pomoc medyczną, dołącz do wyposażenia dziecka małą apteczkę, niech znajdzie się w niej wapno, plastry, krem na ukąszenia czy woda utleniona.

Uwaga: nie wszystkie dzieci dobrze czują się na tego rodzaju rozrywkach. Szczególnie jeśli mają one lęki przed wodą, nie potrafią dobrze pływać. Przed zapisaniem dziecka na obóz, przeprowadźmy z nim bardzo szczegółową rozmowę. Poinformujmy go o wszystkich możliwościach wyjazdu i etapach spływu, aby uniknąć niemiłych rozczarowań.
Pamiętajmy, że wakacje mają przede wszystkim cieszyć!

Artykuł dotyczący pierwszej serii znajdziesz tu: https://www.wakacjezdzieckiem.pl/blog/wszystko-o-splywie-kajakowym-wybrane-trasy-w-polsce/