W Bieszczady na wakacje w górach warto wybierać się o każdej porze roku. Latem skupiają one rzeszę wędrowców, którzy po górskich szlakach przechadzają się głównie po to, by podziwiać piękną przyrodę. Jesienią, warte uwagi, są kolorowe liście pokrywające korony drzew. Zimą, na turystów oczekuje mnóstwo stacji narciarskich, na których można się poddać białemu szaleństwu.

Bieszczady uchodzą za góry spokojne, piękne i przede wszystkim gęsto zalesione. Wielu spośród tych, którzy tutaj przybywają powraca wielokrotnie. Zwracając uwagę na piękne miejsce, wspaniałą atmosferę oraz pyszne jedzenie. Góry te, umieszczone niemalże na krańcach naszego kraju co roku witają także narciarzy.

Zima w Bieszczadach

Warunki narciarskie w górach polskich są różne. Wpływ ma na to przede wszystkim pogoda, która już od jakiegoś czasu nie dostarcza nam śnieżnych dni. Trudno jest zatem jednoznacznie określić od kiedy rozpoczyna się okres prawdziwie narciarskiego szaleństwa. Średni czas zalegania pokrywy śnieżnej w Bieszczadach waha się w okolicach 140 dni, na obszarach położonych powyżej 800 m n.p.m, oraz około 90 dni na terenach powyżej 500 m n.p.m.

W Bieszczadach nie brakuje dobrych wyciągów oraz tras dopasowanych do rodzinnych wypadów narciarskich. Co roku zjeżdża tutaj mnóstwo osób, dla których zimowa aura, jest okazją do wypróbowania swoich sił na nartach. Znajdziemy tutaj także bardzo okazyjne ceny noclegów, link to wybranych ofert tutaj.

Warunki do zjazdów

Bieszczady to nie Alpy, tutaj zatem z pewnością nie poczujemy tej wysokości, jaką dają nam włoskie góry. Stoki są jednak szerokie, dobrze przygotowane, a  baza noclegowa zapewnia naprawdę dogodne warunki do komfortowego wypoczynku.

Możemy tutaj nie tylko pozjeżdżać na tradycyjnych nartach, ale przede wszystkim również skorzystać z nart biegowych.

Znajduje się tutaj kilka tras do narciarstwa biegowego, m.in. w Woli Michowej, Wetlinie oraz okolicy Ustrzyk Dolnych (pasmo Żukowa; Ustianowa – Holica).

W sezonie narciarskim będzie tutaj czynnych około 6-7 wyciągów narciarskich. Dołączy do nich także należący do MKS Stal Sanok wyciąg w Karlikowie, który leży poza ustaloną granicą Bieszczadów.

Największe stacje narciarskie

Na terenie Bieszczad oraz w ich bliskim sąsiedztwie, mamy do dyspozycji wiele stacji narciarskich, niestety z wielu przyczyn nie wszystkie  z nich aktualnie działają. Do największych z nich należy zaliczyć:

1. Arłamów – wyciąg narciarski

Wyciąg, który proponuje dwie trasy z podwójnym orczykiem. Długość tras jest szacowana na 400 i 500 metrów + jedna trasa wydłużona do 700m. Trasy nie są tutaj trudne, a bramki posiadają chipy, które szybko rozładowują kolejki.

Dużym plusem jest tutaj na pewno wygodny, sporych rozmiarów parking przy stoku oraz oświetlenie tras, a także noclegi, które można wynająć niemalże przy trasie.

Ceny wahają się tutaj od 25 zł/za dwie godziny do 70 zł za karnety całodzienne.

2. Bukowiec – wyciąg narciarski

Występuje tutaj wyciąg talerzykowy, a dojechać do docelowego miejsca można trasą Polańczyk – Czarna. Długość trasy zjazdowej to 500 m, a różnica wzniesień wynosi ok. 100 m. Trudność zjazdu określa się jako łatwą, w okolicy znajduje się wypożyczalnia, bary oraz pełne zaplecze wypoczynkowe.

Stok należy do prywatnego właściciela, który ustala ceny indywidualnie. Koszt karnetów całodziennych wynosi kilkadziesiąt złotych.

3. Wyciąg narciarski Karlików k.Bukowska

Jest to jeden z wyciągów orczykowych, do którego dojeżdżamy od strony Szczawnego lub Bukowska. Trasa wzbija się prawie do samego szczytu określana jako średnio trudna. Długość trasy wynosi około 1200 metrów. Miejsce wyposażone w bogatą bazę gastronomiczną oraz wypoczynkową. Co ważne, jest także mały wyciąg dla początkujących, gdzie swoich sił mogą wypróbować dzieci.

Ceny karnetów podobnie jak powyżej.

4. Wyciąg narciarski Solina

Jeden z dostępnych wyciągów orczykowych. Dojazd do Soliny od strony Leska, Polańczyka lub Bóbrki. Wyciąg położony jest na stoku góry Jawor, która dosięga wysokości 741 m n.p.m. Na miejscu znajdują się liczne miejsca parkingowe, a także wypożyczalnia sprzętu oraz szkoła instruktorska.

O czym warto pamiętać?

Jeśli decydujemy się na wyjazd w góry, szczególnie w okresie zimowym, pamiętajmy o rozwadze i nie zapominajmy o podstawowych zasadach zachowania się w górach. Dobrze przygotujmy się do wyjazdu. A jeśli dopiero zamierzamy uczyć się jazdy na nartach, skorzystajmy z wiedzy osoby, która ma doświadczenie i odpowiednie przygotowanie.