Zimą w Tatrach nie można się nudzić, to raj dla miłośników „białego szaleństwa”. Kasprowy Wierch, Gubałówka, Nosal, Polana Szymoszkowa oferują szeroką gamę wyciągów narciarskich i tras zjazdowych z różnymi stopniami trudności. Stoki czynne od rana do późnych godzin wieczornych są ratrakowane, oświetlone i w ramach potrzeby sztucznie zaśnieżane. Specjalnie dla miłośników snowboardu przygotowano halfpipe o długości 100 m, szerokości 13 m i nachyleniu 16%. Dla dzieci, które dopiero zaczynają jazdę na nartach otwarte są specjalne „ogródki”, z których korzystanie jest bardzo proste, a co ważne bezpieczne. Tym, którym narciarska jazda przysparza więcej problemów niż radości pomocną dłoń podadzą fachowcy z licznych szkół narciarskich znajdujący się niemal przy każdym wyciągu. Cała okolica jest jedną z najlepiej zorganizowanych i wyposażonych kompleksów narciarskich w Polsce. Na jej terenie znajdują się liczne bary, sklepy sportowe, wypożyczalnie sprzętu, ski serwis, a także duże parkingi.

Jednak Tatry to nie tylko wędrówki szlakami górskimi czy zjazdy ze stoków, to również liczne atrakcje, jakie oferują okoliczne miejscowości. Największe i najbardziej znane – Zakopane przyciąga turystów ciekawą architekturą, licznymi imprezami kulturalnymi i sportowymi. Miasto co roku jest organizatorem zawodów w skokach narciarskich w Pucharze Świata. Niepowtarzalna atmosfera panująca podczas rozgrywania zawodów, odczuwalna jest nie tylko na samym obiekcie, ale również w całej okolicy.

Krupówki to jedno z tych miejsc w Zakopanem, które trzeba odwiedzić. Ten zamknięty dla ruchu samochodowego deptak biegnący przez środek miasta ma 1100 m długości. Ze znanych i wartych obejrzenia budynków na Krupówkach wymienić należy – Hotel Kasprowy Wierch, neoromański kościół parafialny pw. Świetej Rodziny, zabytkowy budynek Zespołu Szkół Zawodowych i mieszczące się obok niego Muzeum Tatrzańskie.

Zimowa stolica Polski dla najmłodszych turystów przygotowała wiele atrakcji i ciekawych miejsc, w które bez obaw można zabrać swoją pociechę, aby odpowiednio spożytkowała zapasy energii. W centrum miasta czynne są dwa lodowiska z wypożyczalnią sprzętu. Jazda na łyżwach w towarzystwie całej rodziny to wielka frajda dla każdego niezależnie od wieku. Górale oferują przejazd saniami konnymi, a dla miłośników bardziej ekstremalnych form wypoczynku miasto przygotowało Snowdoo Academy Zakopane – przejażdżkę skuterem śnieżnym przez podhalańskie lasy i pola. Jednym z ciekawszych miejsc niezależnie od pogody jest Aquapark, który swoim gościom oferuje liczne wodne atrakcje. Dla fanów pływania przygotowano basen z trzema torami pływackimi oraz z biczami wodnymi w części rekreacyjnej. Położony wewnątrz budynku basen rekreacyjny stanowi idealne miejsce wypoczynku dla całych rodzin – wyposażony jest w liczne urządzenie do hydromasażu: kaskady oraz leżanki podwodne. Jedną z atrakcji Aquaparku, która ucieszy zwłaszcza młodszych jego gości są rurowe zjeżdżalnie wodne – czerwona (106m długości, wysokości 12m, prędkość max 26 km/h) oraz zielona (166,5m długości, 16,7m wysokości, a prędkość max to 26km/h). Oprócz nich na terenie Aquaprku umieszczono również 3 mniejsze zjeżdżalnie. Dla najmłodszych niewątpliwą atrakcją będzie brodzik o temperaturze wody 33 stopni. Na terenie obiektu dostępne są również liczne sauny, restauracja, sklep z artykułami pływackimi, a także największa w Zakopanem kręgielnia.

Na zakończenie dnia Zakopane oferuje spokojniejszą formę odpoczynku w postaci muzeum im. Kornela Makuszyńskiego. Placówka ta jest jednym z oddziałów Muzeum Tatrzańskiego, mieści się w zbudowanej w latach 30 XX wieku w stylu, zwanym funkcjonalizmem willi „Opolanka” na ul. Tetmajera 15, gdzie pisarz mieszkał przez ostatnie osiem lat swojego życia.

Należy pamiętać, że całe Tatry – zarówno polska, jak i słowacka część objęte są obszarem parku narodowego. Po polskiej stronie jest to Tatrzański Park Narodowy (TPN), a po słowackiej stronie Tatranský Národný Park (TANAP). Dla turystów oznacza to bezwzględny zakaz poruszania się poza znakowanymi szlakami oraz konieczność przestrzegania szeregu nakazów. Nie wolno więc zakłócać ciszy, zrywać roślin, płoszyć zwierząt i rozpalać ognisk. Na teren TPN nie wolno również wprowadzać psów. Polskie Tatry otwarte są dla turystów przez cały rok bez względu na panujące warunki pogodowe. Niezależnie od preferowanego wypoczynku z pewnością na Podhalu każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.