Bory Tucholskie z dzieckiem
Bory Tucholskie to dziś region nieco zapomniany. Trudno właściwie zrozumieć dlaczego, biorąc pod uwagę, jak wiele ma nam do zaoferowania. Wciąż dziki, ale jednak dostępny dla każdego, kto kocha naturę i jej bliskość.
Czy Bory Tucholskie to dobry pomysł na wakacje z dziećmi?
Niezależnie od tego, kiedy i z kim planujecie odwiedzić Bory Tucholskie - to zawsze jest dobry pomysł. Mieszkańcy wielkich miast odnajdą tu spokój i ukojenie, a krystalicznie świeże powietrze pozwoli oczyścić umysł i ciało przed kolejnymi wyzwaniami, jakie stawia przed nami życie. To także wspaniałe miejsce na wakacje z dzieckiem nad jeziorem - bliskość natury nie tylko oderwie młodych ludzi od cyfrowego świata, do którego przywykli, ale przede wszystkim pokaże, że przyroda ma niezwykłą moc. To tu, w Borach Tucholskich, życie niezmiennie toczy się swoim rytmem, a człowiek jest tylko biernym obserwatorem. Samo przyglądanie się roślinności, zwierzętom i ich zwyczajom, jest dla dzieci szczególnie wyciszające i ma ogromną wartość edukacyjną. Uwrażliwia także młodego człowieka na piękno natury i kształtuje od najmłodszych lat potrzebę jej chronienia.
Czy nie będę się nudzić?
Bory Tucholskie obfitują w atrakcje, którymi z powodzeniem można wypełnić cały urlopowy kalendarz. Przede wszystkim jest to rejon bardzo zróżnicowany pod względem krajobrazu - mnóstwo tu dzikich lasów, płaskich, przyjaznym piechurom terenów, ale także jezior i rzek. Na terenie borów i okolic znajdują się aż cztery parki krajobrazowe i liczne rezerwaty przyrody, zamieszkiwane przez gatunki zwierząt trudne do spotkania gdzie indziej. Na dzieci i ich opiekunów czekają liczne przygody na łonie natury - możecie nauczyć się łowić ryby, pływać kajakiem, tropić leśne zwierzęta, a także bawić się w podchody, obserwować nocą gwiazdy i jeździć na rowerze do utraty tchu. Jeśli jednak pogoda wam nie dopisze, w okolicy rozrywkę zapewnią wam między innymi takie atrakcje turystyczne dla dzieci w Borach Tucholskich:
Eksperymentarium w Chojnicach - wystawy, takie jak: świat borów, świat wody, dzieje nauki, natura i zabawa, zapewnią wam rozrywkę i przy okazji przybliżą świat nauki w przyjazny sposób
Górnicza wioska
Miodowa wioska - tu poznacie życie, zwyczaje i znaczenie naszych przyjaciół pszczół
Kamienne kręgi w Odrach - mistyczne, zagadkowe miejsce, którego nie można pominąć. Idealne miejsce dla małego odkrywcy
Centrum Park Chojnice - całoroczny kompleks basenowy, z licznymi atrakcjami wodnymi dla osób w każdym wieku
Muzeum Indian w Wymysłowie - punkt obowiązkowy dla każdego fana indiańskiej kultury
Grodzisko Raciąż - średniowieczna osada szlachecka, ale także niesamowity punkt widokowy. Często odbywają się tutaj imprezy plenerowe, w których możecie wziąć udział
Muzeum Borów Tucholskich - zaprasza wszystkich zainteresowanych barwną historią regionu
Bory Tucholskie z dzieckiem to wspaniała okazja do tego, żeby zapoznać małego człowieka z przyrodą, rozbudzić miłość do natury i zaszczepić potrzebę obcowania ze środowiskiem, ale nie tylko. Ograniczona ilość bodźców i dużo wolnego czasu daje nam przestrzeń na budowanie relacji rodzinnych i zacieśnianie więzi. Wreszcie możemy pokazać dziecku, że potrafimy zbudować szałas z patyków, a łowienie ryb może być fascynującym zajęciem na długie godziny.
Tych, którzy obawiają się wyboru tak mało turystycznego kierunku - uspokajamy! Takie rozwiązanie ma same plusy - unikamy tłumów turystów i tandetnych straganów, a szlaki leśne wydają się istnieć tylko dla nas. Kiedy już nasycimy się obecnością przyrody, region oferuje bardzo wiele stacjonarnych atrakcji, które zostały stworzone z myślą właśnie o rodzinach z dziećmi. Często nie mamy czasu na zwiedzanie muzeów czy wspólne wypady na basen, a pobyt w Borach Tucholskich bardzo to ułatwia. Region obfituje w dobrze przemyślaną bazę noclegową, dzięki czemu każdy znajdzie miejsce idealne dla siebie. W okolicy dominują wolno stojące domy i domki, dające poczucie intymności i przestrzeni na wspólne szaleństwa.
Każdego niezdecydowanego zapraszamy choć raz w rejony Borów Tucholskich - kto raz nas odwiedził, wraca z tęsknotą!