Lato, sprzyja spędzaniu czasu nad wodą. Okolice jezior, stawów, morska bryza – orzeźwiają, uspakajają i co ważne, także służą błogiemu relaksowi. To dlatego, spośród wszystkich wczasowiczów nie brakuje rodzin, które coraz chętniej korzystają z atrakcji, jakimi są spływy kajakowe. A gdzie udają się najczęściej?
Spływ kajakowy kojarzy się (zupełnie niepotrzebnie) z dyscypliną sportową, która jest dość ekstremalna i trudna. Tymczasem, organizatorzy, widząc potencjał tego rodzaju rozrywki, dostosowują trudność tras tak, by całe rodziny mogły wziąć w spływie udział. Polskie ukształtowanie terenu, liczne rzeki, sprzyjają spływom. Rozmaite trasy usiane są na niemal całej mapie naszego kraju, a z których możemy skorzystać podczas rodzinnego wypoczynku?

Oto nasze najciekawsze propozycje:

1. Spływ kajakowy Obrą

Odcinek, którego stopień trudności ocenia się często jako średni, w kierunku do łatwego. Zaskoczeniem na trasie spływu Obrą mogą być niektóre, trudne do pokonania elementy. Ale spokojnie, przy odpowiednim przygotowaniu z pewnością sobie z nimi poradzimy.
Rzeka Obra jest dość nizinną i łączy się z największymi w Polsce – Wartą oraz Odrą. Takie ukształtowanie sprawia, że łatwa na prawie całym odcinku trasa, ma jedną niespodziankę – na samym końcu może nas spotkać mocny nurt, któremu będzie trzeba złożyć wyzwanie. W niektórych okresach, zwłaszcza po silnych burzach, w wodzie możemy się również natknąć na powalone konary drzew. Zgrabnie ukształtowanym kajakiem, ominiemy je jednak bez większych przeciwności.

Spływ kajakowy w tych okolicach to możliwość nie tylko aktywnego wypoczynku, ale również przyjrzenie się Międzyrzeckiemu Rejonowi Umocnionemu, w których żyją nietoperze. Poza nim podczas spływu kajakowego mamy okazję spotkać mnóstwo gatunków ryb i ptaków.

2. Spływ kajakowy Bugiem

Trasa łatwa, która jest przeznaczona właściwie dla każdego. A co ciekawe, jeśli na chwilę pozwolimy kajakowi ponieść się nurtowi rzeki, przeniesiemy się poza granice naszego kraju, czyli do Białorusi. Spokojnie, to legalna możliwość przekroczenia granic Polski.
Ponadto, płynąc wraz z nurtem, możemy zobaczyć bobra oraz ciekawych przedstawicieli ptactwa. Ciekawostką będą tu z pewnością, wyłaniające się z wody wysepki, meandry. W okolicy takiej pięknej przyrody, bezpośrednio po zakończeniu spływu, warto udać się na smakowity piknik.

3. Spływ Kajakowy Wisłą

Kolejna trasa o raczej średnim stopniu trudności. Warto udać się na nią po wcześniejszym zapoznaniu się z tym rodzajem sportu, szczególnie że tak ukształtowany nurt rzeki w okolicy Kazimierza Dolnego, może mieć fragmenty z mieliznami, po których będzie trzeba przenieść łódkę.
Co ważne, Wisła jest bogatą w krajobrazy trasą, mijamy rezerwaty przyrody, jak choćby położone tuż pod Warszawą „Wyspy Zawadowskie” , na których spotkamy mnóstwo dzikich ptaków.

Poza takimi głównymi trasami rzecznymi można udać się na krótkie 3-4 godzinne trasy, które umilą nam spędzane, pogodne popołudnie. Trasy kajakowe, krótkie usłane są w całej Polsce dość gęsto. Wystarczy poszukać ośrodków występujących w naszym regionie.

Uwaga: Przed spływem bacznie obserwujmy pogodę, w przypadku jej załamania, organizatorzy z pewnością odwołają spływy. Aby optymalnie przygotować się do tej wakacyjnej atrakcji, najlepiej zapoznajmy się z informacjami zawartymi w najczęściej zadawanych pytaniach. Zamieszczone tam wskazówki pozwolą nam na miłe spędzenie wakacji nad jeziorem z dzieckiem.