Bułgaria to na nowo popularne miejsce na wakacje. Zainteresowanie tym regionem turystycznym zainicjowało pojawienie się wielu inwestycji. Stan szeroko rozumianej turystyki poprawił się. Kuszące są nie tylko hotele, atrakcje, ale i stosunkowo niskie ceny, które konkurują z tymi, jakie mamy okazję odczuć we Włoszech, Hiszpanii czy innych państwach Europy. Atutem tego bezprecedensowego miejsca jest także przepiękne wybrzeże Morza Czarnego, nad którym warto spędzić choć część z wyznaczonego czasu urlopowego.

Do Bułgarii możemy dojechać samochodem, a  pogoda dopisuje niemalże przez cały okres trwania sezonu wakacyjnego. Linia brzegowa kraju rozciąga się na długości 400 km i jest wyjątkowo urozmaicona. Podczas spaceru, spotkamy tutaj zarówno skalne klify, jak i piaszczyste zatoczki. Wypoczynkowi sprzyja również umiarkowany klimat. Temperatura w okresie wakacyjnym, często wynosi tu około 26 stopni Celsjusza, nie jest zatem ani za zimno, ani zbyt gorąco.

Do najpopularniejszych kierunków obieranych przed wczasowiczów należą Słoneczny Brzeg, Złote Piaski, Sozopol, Bałczik czy Primorsko.

Oprócz wielu atrakcji turystycznych, na uwagę zasługują tu także zabytki architektoniczne, które stanowią skarby tego miejsca. Spośród nich, na szczególną uwagę zasługuje Nessebar, jedno z najstarszych miast Europy, które figuruje na liście rezerwatów architektoniczno-archeologicznych, wpisane na listę UNESCO.

Nessebar

 

Ważne, z historyczno-religijnego punktu widzenia jest także miasto Sozopol, które pamięta czasy starożytności. W mieszczącej się tu cerkwi św. Cyryla i Metodego, przechowywane są relikwie św. Jana Chrzciciela.

Bułgaria to przede wszystkim także kilka TOP atrakcji, które musicie odwiedzić podczas rodzinnych wczasów.

Należą do nich:

 

Delfinarium w Warnie

Ośrodek, który poprzez swoją światową renomę jest symbolem miasta. Charakteryzuje go niezwykle nowoczesna, nieco futurystyczna architektura, w której wnętrzach może przebywać jednocześnie około 1200 osób. Delfinarium, jak sama nazwa wskazuje to miejsce, w którym możemy zobaczyć z bliska pokazy uroczych delfinów. W czasie ich trwania te, wesoło pląsają, zanurzając się w wodzie i wypływając z niej naprzemiennie. Potrafią także znacznie więcej, ale o tym dowiesz się już na miejscu.

bulgaria5

bulgaria6

 

Wodny Park Atrakcji Aquapolis w Złotych Piaskach

Niezwykły Park Atrakcji Aquapolis to przede wszystkim niebywałe położenie – bo na wzgórzu. Roztacza się z niego niezapomniany widok, który zapiera dech w piersiach. Środowisko naturalne parku połączono tu z basenami, zjeżdżalniami oraz wodospadami. Całkowita powierzchnia tego miejsca to około 40 tys. metrów kwadratowych z licznymi akwenami oraz dodatkowymi atrakcjami.

Do najważniejszych punktów Parku należą m.in.: otwarta zjeżdżalnia, zwana dziką rzeką, powolne rzeki, jacuzzi, dwie całkowicie zaciemnione zjeżdżalnie-rury, zjeżdżalnia Niagara, w czasie zjazdu z niej można osiągnąć prędkość 50 kilometrów na godzinę, zjeżdżalnia Kamikaze, a także siedem ścian wspinaczkowych.

 

Aqua Paradise Nessebar

To największy Park tego rodzaju w Bułgarii oraz w całych Bałkanach. Spędzimy tutaj niezapomniany czas, korzystając z licznych zjeżdżalni, o różnych stopniach trudności. Na uwagę zasługuje tutaj słynna spirala, której długość wynosi aż 92 metry, sztuczna rzeka oraz pełne emocji i niezapomnianych wrażeń kamikadze.

Ciekawą część Parku, stanowi także Rajska Wyspa gdzie można wypocząć w cieniu parasoli. Niezwykły jest także Motyli Basen – największy w całym kompleksie akwen, który w swoim kształcie przypomina dwa ogromne skrzydła motyla. Można w nim korzystać z pobliskiego baru bez konieczności wychodzenia z wody.

bulgaria10

 

 

Ogród Botaniczny w Bałcziku

Ogród zlokalizowany w północnej części wybrzeża. Położony w bezpośrednim sąsiedztwie z przepięknym pałacykiem królowej Marii. Wejście do ogrodu od strony morza, ma formę wąskich i nieco tajemniczych przejść z licznymi schodami, którymi docieramy na szczyt klifu. Łącznie na 6,5 ha znajduje się około 3 tys. gatunków drzew, krzewów i kwiatów, w tym bardzo bogata kolekcja kaktusów (250 odmian).

Znajdziemy tutaj połączenie stylu gotyckiego, orientalnego czy antycznego, które pięknie się ze sobą łączą, tworząc wspaniały krajobraz. Przechadzając się alejkami odkryjemy źródełka, zielone zakątki, wodospad oraz strumyki. Stąd, rozpościera się także niebywały widok na Morze Czarne.

bulgaria1

bulgaria2

bulgaria3

 

Monastyr Aładża

To niezwykły klasztor eremicki, umieszczony w jaskini. Konstrukcję tworzą dwa poziomy budowli zawierające dwie cerkiewki, kaplice, kryptę (cmentarz), kuchnie, jadalnie, kilka cel mnisich oraz obejście dla hodowanego inwentarza. W części najdalej wysuniętej w kierunku zachodnim znajduje się też cerkiew klasztorna.

bulgaria7

bulgaria8

Około 800 m w kierunku północno zachodnim od głównego klasztoru natkniemy się także na grupę jaskiń tworzących odrębną kompozycję, czyli katakumby, które uznaje się za jedne z pierwszych chrześcijańskich ogródków nad Morzem Czarnym. Były one wspomniane w kronice cesarza bizantyjskiego Konstantyna VII Porfirogenety (913 — 959).

Natomiast powyżej klasztoru znajdziemy też schronisko Lovna Sreshta, gdzie możemy zobaczyć pokaz „Nestinari” — znanego bosego tańca na rozżarzonych węglach. To z pewnością jedna z najbardziej zapadających w pamięć atrakcja tego miejsca.

 

Atrakcje Bułgarii można by wymieniać, tworząc bardzo obszerna listę ciekawych i historycznie ważnych miejsc. Warto jednak zwrócić uwagę, że ten region Morza Czarnego to także pyszne jedzenie, które będziemy wspominać jeszcze długo po zakończeniu naszego wakacyjnego urlopu.