Podróż samochodem to dla wielu z nas preludium do wspaniale spędzonego czasu na wakacjach, wycieczce, lub krótkim wypadzie za miasto. Jednak w przypadku jazdy z małymi dziećmi, każda trasa stanowi spore wyzwanie. Jak przygotować się do wycieczki samochodowej z dziećmi?

Zaplanuj trasę na czas snu dzieci

Zacznijmy od tego, że komfortowa jazda przede wszystkim zależy od samopoczucia kierującego. To, czy droga przebiegnie szybko, sprawnie i bezkonfliktowo, zależy nie tylko od naszego nastawienia, ale przede wszystkim od dobrego planowania wszystkich aspektów podróży.

Szukając dobrych porad, z pewnością natrafimy na wiele ciekawych porad na temat tego, jak zapewnić spokój podczas jazdy z dziećmi. Jedną z tych, którą na pewno docenią żądni ciszy i spokoju rodzice to zaplanować wyjazd na wakacje na czas drzemki lub spania naszych pociech. Wybieramy się nad morze lub w góry? Planujemy kilkunastogodzinny wyjazd do innego kraju? Dobry pomysł to wyjazd w nocy lub późnym wieczorem. Być może dziecko przez pierwszą godzinę nie zaśnie, będąc podekscytowanym nową przygodą, jednak dźwięk silnika i mijanych aut szybko je uśpi, co zapewni nam kilka godzin spokoju. Dziecko obudzi się naturalnie i będzie miało sporo siły na to, by od razu po przyjeździe uczestniczyć w pierwszych zabawach lub zwiedzaniu.

Awaria samochodu podczas długiej trasy na wakacje – koszmar każdego rodzica

Jedną z najistotniejszych rzeczy przed wyruszeniem w drogę jest dokładne sprawdzenie stanu technicznego naszego samochodu oraz kondycji opon. Tak często bagatelizujemy ten istotny element przygotowania i tym samym zwiększamy ryzyko nieszczęśliwych wypadków, których każdy rodzic wolałby uniknąć.

Awaria silnika na autostradzie? Złapaliśmy gumę na opustoszałej drodze? A może nie potrafimy uruchomić samochodu po dłuższej przerwie na lunch? Każdej z tej sytuacji mogliśmy uniknąć, stawiając na przegląd samochodu, uzupełnienie płynów eksploatacyjnych, czy wymianę opon na nowe. Jak jednak dobrze wiemy, nie wszystko możemy przewidzieć, dlatego oprócz przygotowania technicznego, warto także wykupić odpowiednie ubezpieczenie assistance, które w razie czego zapewni nam spokój i pozwoli na kontynuowanie wycieczki w przypadku nawet najbardziej poważnych awarii samochodu.

Regularne przerwy w trasie to podstawa

Ile godzin w trasie jesteśmy w stanie przejechać bez przerwy? Co poniektórzy lekceważą nawet krótkie postoje, skupiając się na tym, by jak najszybciej dotrzeć do celu. To wielki błąd, szczególnie w przypadku, gdy pasażerami są dzieci. Wraz z upływającymi godzinami za kierownicą, spada nasze skupienie, koncentracja i możliwość błyskawicznego reagowania na bodźce zewnętrzne. Oznacza to, że kierowca zmęczony i śpiący, ale także głodny generuje dodatkowe ryzyka, które podczas wycieczki lub wakacji są zupełnie niepotrzebne.

Dlatego też zadbajmy o to, by zaplanować i trzymać się regularnych przerw – czy to na toaletę, na posiłek, czy po prostu w celu wyjścia z samochodu i przewietrzenia się. Sami będziemy zdziwieni, jak dużo da nam taka krótka przerwa.