Wakacje z dzieckiem – jak słusznie brzmi tytuł bloga, to wyprawa, która moim zdaniem może być niekiedy porównywana ze zdobyciem szczytów w Himalajach. Sprawa zwykle staje się coraz trudniejsza, kiedy do spakowania mamy nie jednego maluszka, a dwójkę lub trójkę. Im dziecko jest młodsze, tym większy jest niezbędny ekwipunek. Zawsze dopakowujemy coś, co jeszcze warto zabrać, co może się przyda, bez czego dziecku może być źle na wakacjach. Ciekawa jestem co mamy zabierają ze sobą na wakacje. Moja lista poniżej.
Młode mamy, w pierwszych miesiącach życia dziecka niechętnie decydują się na wakacje, a już na pewno nie te odległe, zagraniczne. Podróż z maluszkiem to zbyt dużo stresu, zbyt duży bagaż i wreszcie trochę strata czasu. My jesteśmy zdenerwowani tym, czy dziecko nie zachoruje, a dziecko nie najlepiej czuje się w zupełnie obcym miejscu.

Pierwszy raz na wakacje? Kiedy?
Pytając koleżanki o ich pierwsze wczasy z dzieckiem, najczęściej otrzymywałam odpowiedź, że zdecydowały się na nie wówczas, gdy dziecko ukończyło mniej więcej dwa lata. Oczywiście nie jest to reguła. Dobrze zorganizowane mamy, których dzieci nie chorują i dobrze się rozwijają, są żywe i ciekawe świata – zaczynają pierwsze podróże już w rok po urodzinach dziecka. Niekiedy przymusie wycieczki decyduje także sytuacja losowa. Musimy wyjechać do rodziny na święta, a mieszkamy w innym państwie. Wyjeżdżamy do pracy. Tak czy owak w każdym z tych przypadków czeka nas niemałe wyzwanie: spakowanie walizki!

Na wakacje z małym dzieckiem – co warto zabrać?
Uwaga, z góry ostrzegam, że lista będzie dosyć długa – nie wszystkie rzeczy na pewno będą potrzebne na każdy wyjazd. Bagaż dopasujmy do rodzaju naszej wycieczki, klimatu miejsca do którego podróżujemy oraz wieku dziecka.

Zaczynamy:
1. Kilka dni przed wyjazdem – to dobry moment na to, aby zacząć pakowanie. Unikamy w ten sposób nerwowej atmosfery towarzyszącej pakowaniu tuż przed samym wyjazdem. Mamy czas na przygotowanie całej garderoby. Możemy też dokupić, pożyczyć rzeczy, których obecnie nie posiadamy, a mogą nam się przydać.

dziecko
2. Najcięższy sprzęt – część bagażu, który może sprawiać największy problem. Składa się na niego: wózek, albo chusta, ewentualnie fotelik samochodowy. Każdy z tych elementów możemy normalnie przewozić w samolocie. Przyda się w czasie pieszych wędrówek lub podczas wycieczek samochodowych np. po okolicach miejsca docelowego.

Do tego warto dodać przenośną wanienkę, elektryczną nianię, podgrzewacze do butelek oraz krzesełko turystyczne. W przypadku wanienki – oczywiście wystarczy, że spakujemy produkt dmuchany, z którego na czas podróży, przed dotarciem do celu po prostu spuścimy powietrze.

3. Mniejszy ekwipunek – w jego skład wchodzi cały zapas ubranek, butelki, smoczki, środki pielęgnujące oraz higieniczne.
Co z ubranek? Ciuszki powinny być dopasowane zarówno do ładnej pogody, jak i nieco gorszej. Przyda się na pewno długi rękaw oraz kilka bluzeczek z krótkim. Do tego kilka par lekkich spodenek lub sukienki. Nie zapominajmy o kurtce przeciwdeszczowej, bluzie, skarpetach, czapeczce. Obowiązkowo pakujemy co najmniej 2 pary obuwia – w razie gdyby jedno się przemoczyło lub gdyby otarło piętki dziecka.

Zabieramy się za środki do pielęgnacji i higieny – w zależności od wieku dziecka pakujemy pieluszki, zestaw do przewijania, nawilżone chusteczki, środek na odparzenia, krem z wysokim filtrem – najlepiej 50, mydełko do uprania rzeczy maluszka, waciki, oliwkę, tradycyjny krem.
W tej kategorii znajdzie się także butelka na mleko, sztućce, miseczka. Jeśli nie jesteśmy pewni miejsca do którego się udajemy zabierzmy także pościel oraz kocyk.

4. Czy zabierać zabawki? Na pewno przyda się kilka ulubionych pluszaków lub aut. Dziecko często utożsamia czas wakacyjny z podróżowaniem wraz z ulubionym bohaterem, z przeżywaniem przygód, poznawaniem tego, co nieznane. Wspólnie z dzieckiem ustalmy zatem co może ze sobą zabrać, najlepiej w swoim małym plecaczku.

5. Apteczka – niezwykle ważny element wakacyjnego bagażu rodziców. Jakie leki pakujemy? Oto lista: środki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe, żel na ukąszenia owadów, wapno, wodę morską, witaminę C, środki opatrunkowe, spray na owady, maść propolisową na oparzenia, paracetamol w czopkach, aspirator (frida) do odciągania katarku, termometr.

6. Czy i jakie jedzenie zabrać? Niektóre z mam przygotowują na podróż mleko oraz zabierają mleko oraz kaszkę w proszku. Jest to dobrze rozwiązanie. Takie produkty zawsze mogą się przydać. Ja do tej listy dodałabym jeszcze jakieś słoiczki – dla maluszków, które są zwolennikami takich rozdrobnionych dań. Zawsze lepiej mieć coś pod ręką.

Z pewnością wiele mam zabiera w podróż jeszcze inne produkty. Jeśli chciałybyście dodać do listy coś jeszcze, piszcie w komentarzach. Być może coś przeoczyłam, za co z góry przepraszam.