Świeże powietrze odgrywa w naszym życiu bardzo ważną rolę. Dotlenia nasz organizm zapewniając prawidłowe działanie wszystkich narządów. Nic zatem dziwnego, że tak mocno, my rodzice, troszczymy się o to, aby nasze dzieci miały przez cały czas dostęp do tlenu, podczas dłuższych i krótszych spacerów.
Dlaczego warto spacerować z dzieckiem? To kluczowe pytanie zadaje sobie każdy z nas. Dzieci spacery lubią mniej lub bardziej. Chętniej udają się na wędrówki latem i wiosną, gdy jest ciepło. Zimą niestety nieco trudniej namówić je do włożenia rękawiczek, szalika i czapki, by w rezultacie udać się na przyjemny spacer do okolicznego parku.
Tymczasem to właśnie rześkie, nieco chłodne powietrze wpływa na ich organizm niezwykle kojąco.

Spacer, jako najprostsza i jednocześnie najprzyjemniejsza forma spędzania wolnego czasu
Kiedy nadchodzi rodzinny weekend, każdy z członków niecierpliwie wyczekuje czasu spędzonego z rodziną. Rodzice głowią się nad rozrywką, która spełni oczekiwania naszych pociech. Dzieci najchętniej spędziłyby swój wolny czas przed telewizorem lub grając na komputerze. Im dziecko częściej pozostaje w czasie wolnym w domu, tym trudniej jest nam, rodzicom, w późniejszym wieku zachęcić je do aktywnego wypoczynku.
Pamiętajmy o tym, zanim ponownie zrezygnujemy z wycieczki na basen, do parku czy na okoliczny park zabaw. Dzieci właściwie codziennie chłoną nowe informacje z otoczenia, uczą się i rozwijają. Szkoda byłoby nie wykorzystać ich wszystkich możliwości.
Jedną z możliwości pozytywnego oddziaływania na rozwój naszego dziecka jest spacer, który jest najprostszą i bardzo przyjemną formą spędzania wolnego czasu.
Spacer ma wiele zalet: jest darmowy, nie wymaga posiadania żadnego specjalistycznego sprzętu, jest dostępny dla wszystkich i o każdej porze dnia. Czy słyszeliście kiedykolwiek o równie przyjemnej formie spędzania czasu wolnego?

spacer z dzieckiem

Ze zdrowotnego punktu widzenia
Podczas spaceru dotleniamy organizm. Odpowiednia wymiana tlenu, wdech i wydech, uspakaja, zapewnia sprawne działanie wszystkich organów.
Kiedy spędzamy czas na świeżym powietrzu bardzo mocno dotleniamy mózg, możemy łatwiej się skoncentrować i szybciej przyswajać różnorodne informacje. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że dla dzieci jest to niezwykle ważne.
Po spacerze w organizmie dziecka poprawia się obieg krwi, która dostarcza niezbędnego tlenu i substancji odżywczych do każdej komórki ciała, przez co organizm lepiej się rozwija i jest bardziej wydolny. Dzieci, które dużo się ruszają nie tylko lepiej się rozwijają, ale również nie mają poważnych problemów wad postawy, co w przyszłości zaowocuje.
Organizm dziecka, które przebywa na świeżym powietrzu jest wreszcie dużo bardziej odporny na wirusy oraz bakterie. Dziecko jest dużo bardziej odporne, nie cierpi na przewlekłe przeziębienia. Nie na darmo mówi się, że ruch to zdrowie.

Im częściej spacerujesz tym lepszy masz humor
Spacer, podobnie jak każda inna aktywność fizyczna sprawia, że w naszym mózgu wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Wynikiem tego jest znacznie lepsze samopoczucie – dziecko ma dobry humor. A wiadomo, kiedy dziecko jest szczęśliwe i my rodzice milej spędzamy czas. Grymaśne dziecko potrafi przecież mocno dać w kość.
Dziecko, które dużo czasu spędza na powietrzu jest weselsze, ma więcej energii i lepiej radzi sobie ze stresem. Spacer pozwala oczyścić organizm z negatywnych emocji, oczyści umysł i doda energii do działania.

Czas spędzony razem – łączy!
Podczas spaceru zwykle dużo rozmawiamy. To czas przeznaczony wyłącznie dla nas – rodziny. W miłej atmosferze, kiedy każdy ma dobry humor, jest rozluźniony, lepiej się rozumiemy.
Dzieci potrzebują kontaktu, uczucia i wspólnie spędzonego czasu z rodzicem. Przebywając razem poznajemy się, budujemy niesamowita więź i nić porozumienia.