O plusach pieszych wędrówek górskich pisaliśmy już wiele razy. Tym razem chcemy przybliżyć Wam krajobraz Gór Izerskich oraz zalety tego miejsca na wakacje z dzieckiem.
Góry Izerskie podobają się wielu rodzinom. Uwagę zwracają tutaj z pewnością piękne widoki, dobrze opracowane szlaki turystyczne, spokojna, niezbyt uczęszczana okolica, w której można odpocząć od zgiełku turystów. Po tych górach wędruje się przyjemnie i dość łatwo. Można pospacerować z mniejszymi oraz starszymi dziećmi.

W zależności od długości pobytu w Górach Izerskich można tak rozplanować wycieczkę by oprócz przejścia po najpiękniejszych szlakach turystycznych, zobaczyć także najciekawsze miejsca w okolicy, a jest ich trochę.

1. Nocleg: w tym regionie nie brakuje bardzo przyjemnych gospodarstw agroturystycznych, gdzie gospodarze zapewniają naprawdę sporo rozrywek. Często rozpalają ogniska, przeprowadzają po zagrodach. Dzieciom takie miejsce noclegu na pewno przypadnie do gustu. Możecie też wybrać hotele i pensjonaty przyjazne rodzinom z dziećmi w górach.

2. Co warto zobaczyć? W Górach Izerskich, naszą uwagę powinien zwrócić Zamek Czocha, który bardzo często możemy odwiedzić z przewodnikiem. Przejdziemy przez wiele nieco tajemniczych pomieszczeń, co wprawi dzieci we wspaniały nastrój.
Możemy również skorzystać z przejażdżki gondolką w Świeradowie Zdroju, która dowiezie nas na jeden z niewielkich szczytów. Przy okazji ujrzymy przepiękne krajobrazy i pooddychamy naprawdę górskim powietrzem.

3. Jakie szlaki? Dokładną rozpiskę przyjemnych szlaków do pokonania całą rodziną najlepiej odnaleźć na stronie prezentującej wszystkie informacje o Górach Izerskich. W tym pięknym otoczeniu przyrody z pewnością jednak znajdziemy kilka szczytów o wysokości około 1000 m.n.p.m. które pokonamy z wielką przyjemnością.

4. Kilka ważnych informacji:
Przygotowując się na wędrówkę po górach z małym dzieckiem, zwróćmy baczną uwagę na pogodę. Gorące słońce na pewno nie będzie dobrą okazją do podróżowania z maluchem, podobnie zresztą jak deszcz czy silny wiatr. Idealną porą na podróżowanie po tych górach będzie okres, od maja do czerwca, a także wrzesień i wczesny październik.

Najmniejsze maluchy mogą wędrować w chuście. To znacznie lepsze rozwiązanie niż sztywne nosidełko. Przy czym w jednej i drugiej opcji pamiętajmy o tym, że dziecko, które jeszcze nie chodzi, i w takiej formie przebywa górskie szlaki, pozostaje w bezruchu. Jeśli zaczyna płakać, wcale nie musi to oznaczać wyłącznie kapryszenie. Dziecko może być także poważnie przemarznięte.

Jeśli planujemy wycieczkę po szlaku z pewnością będziemy szacować czas dojścia do miejsca docelowego. Z dzieckiem, doliczmy godzinę, a nawet dwie zapasu. Maluch pokonuje trasę wolniej, rozglądając się dookoła i podziwiając okoliczne krajobrazy.

Na drogę zawsze wyposażmy się w plecak z dodatkowymi napojami, a także przekąskami. Dzieci bywają głodne przy okazji dużych aktywności fizycznych. Chęć skosztowania kanapki czy czegoś słodkiego może skutecznie popsuć całą wędrówkę, zwłaszcza, jeśli nasz plecak jest pusty.

Góry Izerskie to krajobraz piękny, niewymagający, ale nie oznacza to, że nie powinniśmy zachować w nim wszystkich zasad bezpieczeństwa. Na wycieczki  zawsze należy przygotować się w pełni odpowiedzialnie, zwłaszcza, jeśli wybieramy się na wakacje z dzieckiem w górach.