Wystawa NiewidzialnaGdy powiedziałam moim córkom, że w sobotę idziemy na niewidzialną wystawę, zaczęły się pytania: Ale co tam będzie widać? Co zobaczymy? Oczami właściwie nic – odpowiedziałam.

Niewidzialna Wystawa mieści się w Warszawie w budynku  Milenium Plaza w Alejach Jerozolimskich 123a. Wystawa jest próbą pokazania świata osób niewidzących. Odwiedzający  wystawę pod opieką niewidomych przewodników wkraczają w świat ciemności – świat, który towarzyszy niewidomym na co dzień.

Przed wejściem każdy musi zaznajomić się z zasadami bezpieczeństwa. Do środka nie można zabierać telefonów komórkowych i świecących zegarków. Trzeba również zachować podczas zwiedzania odpowiednią postawę – poruszać się z wysuniętą do przodu ręką.

Gdy wchodzimy do zupełnie ciemnego pomieszczenia, najpierw ogarnia nas przerażenie, nie potrafimy zrobić jednego kroku. Jednak po chwili wyostrzają nam się inne zmysły – dotyk, słuch i zapach.

Wystawę zwiedzamy głównie rękami. To nimi rozpoznajemy różne przedmioty, które towarzyszą nam na co dzień – np.  kuchenkę, wannę, krzesło czy stół. Gdy wydaje nam się, że już jakoś opanowaliśmy przestrzeń, przechodzimy do kolejnych pomieszczeń, w których stworzono różne mikroświaty: ulicę, bar, galerię sztuki. Najgorzej było poruszać się po lesie, gdyż trzeba było uważać na nierówne podłoże oraz wyrastające drzewa.

Wystawa jest podzielona na 2 części – widzialną i niewidzialną. W części widzialnęj możemy zapoznać się z przedmiotami, których niewidomi używają na co dzień, np. mówiący zegarek czy skarpetnik.

Niewidzialną Wystawę zwiedza się w 8-osobowych grupach. Bilety należy rezerwować wcześniej przez internet. Wystawę mogą zwiedzać  dzieci, które ukończyły 8 lat. Moim córkom bardzo się podobało. Prawie bezbłędnie rozpoznawały rękami różne przedmioty. Wierzę, że po  obejrzeniu wystawy zupełnie inaczej spojrzą na świat.

Zachęcam do rodzinnego zwiedzania!