Kiedy na świat przychodzi dziecko, większość rodziców albo bardzo mocno, alo w najgorszym przypadku, niemalże całkowicie rezygnuje z wakacji. Tłumacząc to w różny sposób, czasem bardzo zaskakujący i nieco kontrowersyjny: bo niewygodnie, bo dziecko choruje, bo za dużo pakowania, bo za daleko. Tymczasem, będąc rodzicem nawet bardzo małego dziecka, wcale nie trzeba ograniczać swoich urlopowych wojaży. Wystarczy odpowiednio wcześniej zabrać się za planowanie wycieczki.

Wakacje z niemowlakiem nie należą do łatwych, co do tego nie mam wątpliwości. Czy jednak warto rezygnować z przyjemności podróżowania do czasu, kiedy nasze dziecko skończy 5-6 rok życia? Chyba nie.
Podobno pierwsze wyjazdy z małym dzieckiem najlepiej  zorganizować już wtedy, kiedy skończy ono 4 miesiące. Wówczas, rodzice zaczynają poznawać potrzeby swojego malucha, a dziecko przestaje mieć problemy z kolkami, aklimatyzacją w różnych środowiskach. Rozpoczyna się, oczywiście bardzo małymi krokami – pewnego rodzaju usamodzielnianie się. Dziecko czuje więź z matką, wie, że ta jest przy nim. Matka coraz lepiej rozumie malucha, wiedząc jak może planować cały dzień. Jakie przerwy będą konieczne, kiedy dziecko odpoczywa, co zrobić by czuło się lepiej. Choć oczywiście są tacy, którzy wyjeżdżają na wakacje z dzieckiem znacznie mniejszym.

Wakacje z dzieckiem –  musi być wygodnie

Organizując wypad z tak małym dzieckiem, duży nacisk połóżmy na wygodę. Miejsce do spania powinno znajdować się w miejscu spokojnym, bezpiecznym, z daleka od miejskiego gwaru. Rezerwując pokój, upewnijmy się, czy przypadkiem głośny płacz dziecka nie będzie przeszkodą dla innych osób przebywających w hotelu. Ponadto zapytajcie o wyposażenie pokoju: przewijak, łóżeczko itp. Świetnym rozwiązaniem na wakacje z dzieckiem jest wynajęcie apartamentu lub domku letniskowego z oddzielną sypialnią. Wówczas gdy maluszek śpi, możecie spokojnie korzystać z uroków urlopu bez szeptania i chodzenia na palcach.

Na wakacje z niemowlakiem najlepiej wybrać się autem

Po pierwsze dlatego, że będziemy mogli zrobić tyle przystanków, ile tylko będzie nam potrzebnych. Po druge dlatego, że z tak małym dzieckiem i tak nie powinniśmy planować zbyt dalekiej podróży np. samolotem. Po trzecie dlatego, że do spakowania będzie naprawdę dużo rzeczy. Walizka proponowana w przypadku linii lotniczych może się okazać niewystarczająca. Zresztą lot samolotem, długie oczekiwania i turbulencje to nie najlepszy sposób na spokojne wakacje.

Góry czy morze na rodzinne wakacje?

Nie ma to większego znaczenia. Uwzględnijmy swoją odległość od miejsca docelowego oraz pogodę, która ma akurat panować w danym miejscu. Oczywiście pamiętajmy, że dziecko może się zbuntować. Wówczas, zamiast wylegiwać się na plaży będziemy zmuszeni do korzystania z innych atrakcji okolicy. Warto o tym pomyśleć dobierając miejsce, do którego wyruszamy.

Jeśli wybierzecie się nad morze, warto wybrać miejscowość, w której będziecie mogli spacerować z wózkiem i cieszyć się pięknym, nadmorskim krajobrazem. Specjalnie dla rodziców z niemowlakiem przygotowaliśmy na blogu artykuł, w którym opisujemy miejsca idealne na nadmorskie wycieczki z maluszkiem w wózku – Gdzie na plażę z wózkiem, czyli miejsca przyjazne rodzinom z niemowlakiem.

Jeśli należysz do rodziców, którzy zdecydowanie bardziej i chętniej wybierają wakacje z dzieckiem w górach, aniżeli wakacje nad morzem. To bardzo dobry wybór. Pierwsze pozwalają na organizowanie wyjątkowych spacerów, we wspaniałym otoczeniu górskiej roślinności. Nie zapomnij cie tylko o nosidełku!

W Polsce, co bardzo ważne, spotkać możemy wiele miejsc niezwykłych, do których warto udać się z dzieckiem. Przypominamy, że do końca marca 2022 roku możecie wykorzystać BON TURYSTYCZNY na wypoczynek z dzieckiem.