Wakacjezdzieckiem

Lubelszczyzna

Atrakcje turystyczne dla dzieci na Lubelszczyźnie

Gdy planujemy wakacje z dzieckiem lub po prostu weekendowy wypad z rodziną, zawsze myślimy o pięknym polskim morzu, klimatycznych górach czy spokojnych Mazurach. Jednak czasami warto wyjść poza utarte szlaki – dosłownie i w przenośni. W końcu Polska ma znacznie więcej do zaoferowania, niż mogłoby się nam wydawać. Jednym z ciekawszych pomysłów na weekend z najbliższymi jest Lubelszczyzna. W tym miejscu będziecie mogli zarówno odetchnąć od codziennego zabiegania, jak i spędzić aktywnie czas na świeżym powietrzu. 

Lubelszczyzna to dzisiaj tereny województwa lubelskiego z miastem Lublinem na czele.  Jeżeli marzysz o dłuższej wycieczce, podczas której chcesz zwiedzić więcej miejscowości to Twoim głównym środkiem transportu powinien być samochód Dla tych, którzy wolą transport publiczny idealnym jego rodzajem będzie kolej. Do Lublina dojedziesz bez problemu, a na miejscu można poruszać się kolejami regionalnymi. 

Za miastem  

Zamek w Janowcu – trudny do zdobycia ale jeżeli zdecydujesz się wejść pięknie Ci odpłaci. Podejście pod niego jest niestety brukowe dlatego warto zrezygnować z wózka i postawić na chustę czy nosidełko. Obecnie jest siedzibą Muzeum Nadwiślańskiego. Kiedyś był siedzibą magnackich rodów. Co ciekawe właściciel przegrał go w karty, a jego mury są pomalowane w czerwono-białe paski. Do zamku prowadzi most, a dookoła niego zachowała się fosa. Obok zamku jest duży park, w kutym można na chwilę odpocząć. 

W Wojciechowie z kolei znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Kowalstwa. Można tutaj zobaczyć kuźnię z paleniskiem, kowadłem, ręcznym miechem kowalskim i narzędziami, których używano do pracy. Na miejscu można sobie naostrzyć siekierę albo zagrać na kowadle marsza. Przez opowieść prowadzi nas prawdziwy kowal, który w końcu wytłumaczy, dlaczego podkowa ma przynosić szczęście. 

Położona w dolinie św. Rocha Ścieżka edukacyjna dinozaury Krasnobród ma przybliżać zwiedzającym czasy prehistoryczne. Tutaj razem z dzieckiem poznasz mnóstwo gatunków dinozaurów, od roślinożernych do największych drapieżników. Zwiedzać można z przewodnikiem lub samemu. Jeżeli pokochacie prehistoryczne klimaty to na miejscu znajdziecie sklepik, w którym można kupić skamieliny, minerały a nawet modele dinozaurów. Atrakcja działa od maja do końca września. 

Podziemia w Chełmie to kolejna atrakcja dla całej rodziny. Znajduje się tam zabytkowa kopalnia kredy. Podczas wojen służyły ludziom jako schron. Obecnie biegnie tam trasa turystyczna. Trasa ma prawie dwa kilometry. Podczas spaceru będziecie mieć okazję zobaczyć ekspozycje geologiczne archeologiczne i historyczne. Miejscem opiekuje się duch Bieluch. Prowadzi zwiedzających przez labirynt opowieści, a na końcu składa obietnicę spełnienia jednego życzenia. 

W mieście 

Kazimierz Dolny - co zwiedzić z dzieckiem

Kolejne historyczne miasto z wieloma zabytkami. Kiedyś było miastem Korony Królestwa Polskiego. Wspólnie odwiedzić możecie Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja. W środku znajdują się jedne z najstarszych organów w kraju. Kolejnym przystankiem będą ruiny zamku. Będąc w Kazimierzu koniecznie spróbujcie drożdżowych kogutów – symbolu miasta wypiekanego na bieżąco. Istnieje również legenda o tym, jak zwierzę przechytrzyło diabła. Warto także zwiedzić dawną synagogę i wejść na Górę Trzech Krzyży, skąd rozpościera się widok na całe miasto. Podejście jest stosunkowo łatwe i nawet mniejsze dzieci dadzą radę.

Dla aktywnych polecamy spływy kajakowe i pontonowe po Wiśle. Do dyspozycji jest kilka tras. Możesz ją dostosować do waszych potrzeb. Świetny pomysł dla tych, którzy  chcą poobcować z naturą i pokazać dziecku jej inną stronę. Kolejną świetną atrakcją dla tych, którzy kochają adrenalinę i aktywność fizyczną będzie park linowy. W nim znajdziesz specjalnie wytyczone trasy dla dzieci i dorosłych. 

Lublin z dziećmi

Zamek lubelski to najbardziej kultowe miejsce w mieście. Dzisiaj jest siedzibą muzeum, w latach 1831-1954 był wykorzystywany jako więzienie. Później dobudowano do niego wieżę obronno-mieszkalną. Teraz mieści się na niej taras widokowy, z którego rozpościera się widok na całe miasto. Odwiedzając muzeum poznasz historię i architekturę Lublina. 

Podziemia miejskie – trzystumetrowa trasa, która biegnie pod rynkiem. Na całej długości  mamy dostępne makiety, które przedstawiają historię miasta. Jedna z nich świeci i wydaje dźwięki. 

Dom słów to muzeum drukarstwa. Powstało w miejscu niegdyś działającej drukarni. Dzisiaj Dom słów pełni rolę pocztów z lat 1932-1946 kiedy to miejsce faktycznie działało. Na miejscu poznasz historię „Popularnej” i poznasz pracę drukarza oraz introligatora. W ramach warsztatów prowadzących w muzeum można nauczyć się jak składać tekst, tłoczyć druk a także pisma kaligraficznego. W ramach zwiedzania możesz zobaczyć nie tylko wystaw stałe ale i czasowe. Dom słów to idealne miejsce dla każdego, kto chce poznać kulisy pracy w tak wyjątkowym miejscu.

Wieża Trynitarska 

Najwyższy punkt miasta. Na szczycie jest taras widokowy, z którego rozciąga się widok na całe miasto. . Można zobaczyć tu różne przedmioty użytku religijnego, ikony, rzeźby, a nawet sarkofagi. 

Zamość - rodzinne zwiedzanie

Miasto zwane „perłą renesansu” za sprawą zespołu architektoniczno-urbanistycznego Starego Miasta. W 1992 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W centrum znajdziesz wiele lokali gastronomicznych i miejsc noclegowych. Stąd jest też blisko na Roztocze. Jest to idealne miejsce, jeżeli chcesz połączyć aktywny wypoczynek z relaksem. Najwyższym szczytem po Polskiej stronie jest Długi Goraj i ma 391,5 m n.p.m.

Będąc w Zamościu warto zajrzeć do tutejszego zoo, które obfituje w atrakcje dla dzieci. Oprócz samego oglądania zwierząt jest możliwa także interakcja z nimi. Można zrobić sobie zdjęcie z gadem czy przejechać się na koniu. Na miejscu znajdziesz także plac zabaw, dmuchany zamek a nawet park linowy. Warto jednak sprawdzić, czy w dniu, w którym wybierasz się do zoo akurat te atrakcje są dostępne. Nie zabraknie również punktów gastronomicznych, gdzie po zakończonej zabawie lub w jej trakcie można podładować baterie.  

Lubelszczyzna nie musi być nudna. To jeden z ciekawszych regionów w Polsce. Wybierając się tam spędzisz czas aktywnie, zrelaksujesz się i nacieszysz oko. To także idealne miejsce dla dzieci. Do dyspozycji masz wiele atrakcji, a dzięki ich rozłożeniu po całym województwie nie będziecie narzekać na nudę. 

Obiekty przyjazne dzieciom w regionie
Lipowiec 185a , 23-407 Lipowiec
Liczba miejsc: 15
Udogodnienia dla dzieci:
  • Plac zabaw
Husinka 16A , 21-500 husinka
Liczba miejsc: 6
Udogodnienia dla dzieci:
  • Plac zabaw
  • Wanienka
  • Teren ogrodzony
, 24-160 Karmanowice 131
Liczba miejsc: 11
Udogodnienia dla dzieci:
  • Pokój zabaw
  • Plac zabaw
  • Wanienka
  • Krzesełko do karmienia
  • Zniżki dla dzieci
  • Łóżeczko

Dodaj swój obiekt do portalu ZA DARMO

Dodaj obiekt Logowanie
wakacjezdzieckiem.pl. All rights reserved
Wykonanie: Paweł Kazimirowicz użyteczne strony www