Pomorze Zachodnie słynie z piaszczystych plaż, pięknych jezior i nadbałtyckiej flory - idealny na wakacje nad morzem. To region, który przypadnie do gustu nie tylko plażowiczom, ale i osobom ceniącym aktywny wypoczynek, w tym piesze lub rowerowe wędrówki. Wiele miejscowości na Wybrzeżu Zachodnim to doskonałe bazy turystyczne. W regionie bez problemu można znaleźć pensjonaty i hotele dostosowane do potrzeb rodzin z dziećmi.
Dojazd na Wybrzeże Zachodnie nie jest trudny. Bez trudu można wszędzie dostać się tu samochodem – drogi są w dobrym stanie, choć latem tworzą się na nich korki. Pociągiem bez problemów można dostać się do Kołobrzegu i Świnoujścia. Kursują tam również autobusy. Transport publiczny oraz busiki prywatnych przewoźników docierają również do mniejszych miejscowości, takich jak m.in.: Gąski, Darłówko czy Niechorze.
Podróż po Wybrzeżu Zachodnim warto zacząć od Parku Miniatur Latarni Morskich, który mieści się w Niechorzu tuż obok latarni morskiej. Znajdują się w nim miniatury latarni (w skali 1:10) z całego polskiego wybrzeża. Następnie udajmy się do Parku Wieloryba – zwiedzimy tutaj cztery krainy tematyczne (Bałtyku, Gigantów z Oceanów, Potworów z Głębin oraz strefy Piraci i Papugi), by następnie udać się na poszukiwanie skarbu z piratami. Uznaje się, że nie ma takiego drugiego miejsca na Bałtyku, jak Trzęsacz – jednej z głównych atrakcji Wybrzeża Zachodniego. Pozostałości kościoła w Trzęsaczu to długa opowieść o ingerencji morza w ludzkie życie. Świątynia w Trzęsaczu została wzniesiona w XV wieku i stała wówczas w odległości prawie dwóch kilometrów od morza. W dobudowaną około 1650 roku drewnianą wieżę najpierw uderzył piorun, a w 1818 roku, po gwałtownym sztormie, została rozebrana. Obecnie znajduje się bardzo blisko linii, do której docierają fale morskie.
Na Wybrzeżu Zachodnim na uwagę zasługuje także Starówka w Stargardzie Szczecińskim, gdzie najcenniejszym zabytkiem jest Kolegiata Najświętszej Marii Panny Królowej Świata. Jej potężna, monumentalna wręcz, bryła widoczna jest ze wszystkich dróg prowadzących do miasta. W Stargardzie wytyczony został również staromiejski szlak turystyczny o nazwie Klejnot Pomorza. Jego trasa prowadzi wzdłuż potężnych wałów, bastionów, koło baszt i bastei. Ciekawostką będzie także schron pod Szczecinem – czyli jeden z największych schronów przeciwlotniczych na terenie Polski. Gigantyczne podziemia ciągną się spod Dworca Głównego w kierunku centrum miasta. Dzieci będą pod wrażeniem. Wybrzeże Zachodnie to także Wolin z Centrum Słowian i Wikingów. Tu można zobaczyć, jak mieszkało się na przełomie IX i X wieku i jak ubierali się nasi przodkowie.
W regonie znajduje się kilka atrakcyjnych parków, które położone są głownie w większych miastach. Wyjątkiem jest kompleks basenów w Hotelu Sandra Spa w Pogorzelicy, gdzie można nawet przejść po torze przeszkód zawieszonym tuż nad lustrem wody. Ponadto na Wybrzeżu Zachodnim warto popływać w Kołobrzegu. Tam można pójść aż do Aquacentrum, Morskiej Odysei lub Aquaparku Milenium. Popływać i poszaleć można również w Parku Wodnym Koszalin, który słynie z basenów rekreacyjnych i zjeżdżalni.
Poniżej kilka atrakcji turystycznych, które warto odwiedzić na Wybrzeżu Zachodnim: