Wakacjezdzieckiem

Jura Krak.- Częst.

Atrakcje turystyczne dla dzieci na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej 

Położona w południowej części Polski Wyżyna Krakowsko – Częstochowska jest jednym z piękniejszych miejsc w Polsce. Znajduje się w dorzeczu górnej Wisły i Warty. Nazwa Jura wzięła się od skał, które powstały w okresie jury. Głównie znajdziemy tutaj formacje z wapieni i piaskowców. To właśnie nim i działalności wody zawdzięczamy piękny krajobraz krasowy, który rozpościera się na całej długości regionu. Najwyższym wzniesieniem jest Góra Zamkowa. 

Zwiedzamy na świeżym powietrzu! 

Na Jurze atrakcji dla dzieci i rodziców nie brakuje. Ten specyficzny region ma to do siebie, że można go zwiedzać zarówno klika dni jak i postawić na wycieczkę jednodniową. 

Swoją przygodę warto zacząć od Ojcowskiego Parku Narodowego. Najmniejszy w Polsce, ale najbardziej zróżnicowany. To tutaj znajdziesz Maczugę Herkulesa – wielki ostaniec znajdujący się w Dolinie Prądnika. Oglądając skałę warto opowiedzieć dziecku jedną z legend z nią związaną. Na terenie Parku Narodowego znajduje się także wiele jaskiń. Najpopularniejsza – Jaskinia Łokietka wg legendy była schronieniem dla samego króla. Łączna długość korytarzy to około 270 metrów więc w sam raz na pokazanie dziecku nieco innej formy zwiedzania. W jednym z pomieszczeń na stropie można znaleźć korzenie drzew, co świadczy o tym, że nie znajduje się ona głęboko pod ziemią. Nie znajdziemy tutaj także bogatej formy naciekowej. Oświetlenie jest elektryczne, a poruszanie się ułatwiają drewniane schody i podesty. 

Będąc w Dolinie Prądnika warto obejrzeć Zamek w Pieskowej Skale. To właśnie tutaj kręcono Janosika oraz znane filmy takie, jak „Ogniem i mieczem”, „Stawka większa niż życie” czy „Podróż za jeden uśmiech”. Renesansowa budowla postawiona na skałach jest świetnym miejscem na poznanie nieco historii, a jest ona bardzo bogata. W środku znajdziecie wiele ciekawych eksponatów. Obrazy, stroje, biżuteria i makiety – to wszystko kryją odrestaurowane wnętrza zamku. Piękne ogrody i stylowe wnętrze przenosi odwiedzających do zupełnie innych czasów. 

Szlak Orlich gniazd to propozycja dla tych, którzy chcą zwiedzić wszystkie najważniejsze miejsca na Jurze. Startujemy w Częstochowie a kończymy w Krakowie. To propozycja na kilkudniową wycieczkę bo trasa liczy prawie 164 kilometry. Po drodze zawitasz między innymi do Olsztyna, gdzie znajduje się piękny rynek, kościół i zabytkowe stodoły. Ruiny zamku w Mirowie i skały Mirowskie również są godną uwagi atrakcją. W dalszej kolejności mijamy zamek w Bobolicach. Kolejno mamy ruiny w Ogrodzieńcu, Zegarowe Skały,  Pieskową Skałę i Ojców. Następnie docieramy do Krakowa, w który kończymy trasę. Taka atrakcja dla dzieci jest niebywałą okazją do nauki, a dla rodziców prawdziwym powrotem do czasów szkolnych kiedy o Jurze Krakowsko – Częstochowskiej uczono na geografii. 

Atrakcje turystyczne dla dzieci w… 

...Ojcowie. Będąc tutaj koniecznie zobaczcie ruiny zamku Kazimierza Wielkiego. Ciekawą atrakcją dla dzieci w Ojcowie będzie także Kaplica „Na Wodzie”. Stoi na dwóch fundamentach nad dwoma brzegami potoku Prądnik. Według legendy takie usytuowanie budynku miało być odpowiedzią na zakaz budowania nałożony przez cara. Do Ojcowa należy także Brama Krakowska. Geneza nazwy z pewnością zainteresuje Twoje dziecko. W drodze do tego miejsca koniecznie pokaż mu Źródło Miłości. 

...Olkuszu. Tutaj znajdziesz Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej im. Stefana Ząbczyńskiego, które zgromadziło eksponaty używane nawet w 1885 roku. Topory, samochody, mundury, hełmy i sztandary – to wszystko można zobaczyć na żywo właśnie w Olkuszu. Największą atrakcją jest dzwon alarmowy. Taka atrakcje skutecznie przyciąga dzieci. Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić jest Muzeum Afrykanistyczne – idealne na pokazanie dziecku innej kultury. Wystawy obejmują malowidła, przedmioty, ubrania i broń. Sporo można dowiedzieć się o wierzeniach, plemionach i rytuałach. Olkusz ma także swój własny Kopiec Kościuszki usypany dla uczczenia 44-tej rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. 

...Bobolicach. Zbudowany przez Kazimierza Wielkiego zamek był elementem obrony jurajskich warowni. Leży na dosyć stromym, skalistym wzgórzu. Przeszedł rekonstrukcję i cieszy oko turystów. Można go zwiedzać cały rok. Tuż obok znajduje się hotel i restauracja. Dookoła zamku rozpościerają się liczne zielone tereny.

...Częstochowie. Niezależnie od tego czy zaczynasz czy kończysz swoją wycieczkę po Jurze warto zajrzeć do Częstochowy. Miasto znane głównie z Sanktuarium na Jasnej Górze skrywa w sobie wiele atrakcji dla dzieci. Nietypowym miejscem jest na przykład Muzeum produkcji zapałek. Jedyne takie w Europie z najstarszą fabryką w Polsce. Odwiedzający mogą obserwować jak wygląda proces powstawania zapałki aż do pakowania jej w kartonik. Miejsce jest czynne przez cały rok a zwiedzanie zajmuje około godziny. Tuż obok Częstochowy, w Wąsoszu znajduje się Owczarkowa Zagroda. To idealna atrakcja dla dzieci, które kochają zwierzęta. Tutaj poznają alpaki, daniele, pawie indyjskie i owce wrzosówki. Na miejscu prowadzone są różnego rodzaju warsztaty. Można również skorzystać z oferty Agroturystyki. 

…Krakowie. Oprócz Wawelu i zabytkowego rynku z Kościołem Mariackim warto zajrzeć do tutejszego Zoo. Na amatorów wodnego szaleństwa czeka Park wodny z licznymi atrakcjami dla dzieci. Jeżeli Twoje dziecko uwielbia klocki Lego to zabierz je koniecznie do HistoryLandu. To miejsce, w którym ważne wydarzenia historyczne są przedstawione za pomocą figurek i klocków. Każdej wystawie towarzyszą multimedialne dodatki. Znajdziesz tutaj między innymi Bitwę pod Grunwaldem, Klasztor na Jasnej Górze nad którym możesz odbyć wirtualny lot za pomocą googli VR, Stocznię Gdańską. Wystawa mieści się w starym budynku dworca PKP Kraków Główny i jest dostępna dla zwiedzających cały rok. Jeszcze jednym, niezwykle fascynującym miejscem jest Kopalnia Soli w Wieliczce. Pod ziemią panuje wyjątkowy mikroklimat. Kręte korytarze, solne komory i spotkanie ze Skarbnikiem – na takie atrakcje może liczyć Twoje dziecko podczas wspólnego zwiedzania. Specjalnie dla najmłodszych Kopalnia przygotowała Solilandię – bajkowe miejsce, w którym wspólnie z rówieśnikami odkryje solny świat. Kolejną propozycją na aktywne spędzenie czasu jest Gokidz – Park Rozrywki. Trampoliny, dmuchańce, zjeżdżalnie i gąbki. Na miejscu są także prowadzone różne warsztaty. 

Jura Krakowsko – Częstochowska jest prawdziwym geologicznym i historycznym zabytkiem. To właśnie tutaj możesz zobaczyć działalność wód na skały wapienne, zwiedzić zamki i poddać się działaniu natury. To dobre miejsce zarówno na weekendowy wypad jak i jednodniową wycieczkę. Twoje dziecko z pewnością nie będzie narzekać na nudę i oprócz wspomnień przywiezie ze sobą sporą dawkę wiedzy.

Obiekty przyjazne dzieciom w regionie
Bankowa 54 , 42-320 Niegowa
Liczba miejsc: 18
Udogodnienia dla dzieci:
 • Plac zabaw
 • Wanienka
 • Krzesełko do karmienia
 • Łóżeczko
 • Teren ogrodzony
 • Boisko
52 , 46-325 Żytniów
Liczba miejsc: 15
Udogodnienia dla dzieci:
 • Plac zabaw
 • Wanienka
 • Zniżki dla dzieci
 • Łóżeczko
 • Opieka nad dzieckiem
 • Zabawki książki
 • Teren ogrodzony
21 , 98-331 Rybaki
Liczba miejsc: 20
Udogodnienia dla dzieci:
 • DVD
 • Teren ogrodzony
 • Boisko

Dodaj swój obiekt do portalu ZA DARMO

Dodaj obiekt Logowanie
wakacjezdzieckiem.pl. All rights reserved
Wykonanie: Paweł Kazimirowicz użyteczne strony www